- homiki.pl - http://homiki.pl -

Co się dzieje z projektem ustawy?

Posted By Uschi On 5 kwietnia 2011 @ 14:30 In Kraj | 25 Comments

O projekcie ustawy o związkach partnerskich, przygotowywanym przez Grupę Inicjatywną [1] we współpracy z SLD, przez czas jakiś było cicho. Wszyscy czekaliśmy cierpliwie, aż zostanie nam zaprezentowany ostateczny kształt projektu, który SLD zamierza jeszcze w tej kadencji Sejmu złożyć do laski marszałkowskiej.

Przed kilkoma dniami na portalu InnaStrona.pl pojawiła się informacja [2], że projekt ustawy wyszedł z obróbki legislacyjnej i w połowie kwietnia zostanie zaprezentowany na posiedzeniu Klubu Lewicy (źródłem tej informacji była Katarzyna Piekarska, która wraz z posłem Stanisławem Kopycińskim „opiekuje” się projektem z ramienia SLD). Warto przypomnieć, że na początku lutego SLD mówił o terminie marcowym; obecne opóźnienia tłumaczone są pracami nad OFE. Komentujący dla IS Tomasz Szypuła z GI, jak i wcześniej Katarzyna Piekarska, wyrażają umiarkowany entuzjazm co do szans powodzenia projektu.

Projekt nie został w żadnej postaci (poza bardzo wstępnymi „założeniami do projektu” na samym początku konsultacji z SLD) zaprezentowany społeczności LGBT czy szerzej opinii publicznej do debaty czy konsultacji. Z toczącej się na Facebooku nieformalnej dyskusji z jednym z członków GI (podsumowanej na blogu Abiekta) wynika, że na taką prezentację raczej nie możemy liczyć.

Część osób ze społeczności LGBT zainteresowanych projektem, w reakcji na zamieszczoną w artykule na IS informację, że na następnym posiedzeniu Klubu Lewicy, na które zostaną zaproszeni także przedstawiciele organizacji LGBT, zostanie ona [ustawa] członkom SLD przedstawiona (okolice 13-15 kwietnia) podpisała list do Katarzyny Piekarskiej, w którym nawołuje do szerszych konsultacji społecznych. Piszą w nim m.in.:

[...] chcemy zwrócić uwagę na fakt, że projekt nie został skonsultowany z osobami działającymi aktywnie na polu walki o prawa osób LGBT, a Grupa Inicjatywna, która występuje niejako „z ramienia społeczności LGBT”, nie przeprowadziła rzetelnej debaty nad projektem, m.in. unikając konsultacji i wyciągania wniosków z krytycznych opinii wobec swojego pomysłu ustawy. [...] Żadna wiążąca wersja opracowywanego projektu (poza wstępnymi założeniami) nie została również upubliczniona.
Wyrażamy chęć uczestnictwa w konsultacjach społecznych projektu. Mając świadomość, że w chwili obecnej podobna ustawa ma małe szanse na wejście w życie uważamy, że warto nad nią pracować wspólnie, tak by wybrane rozwiązania były bliskie potrzebom osób LGBT, a rezultat prac stanowił trwały consensus. Tak wypracowany projekt ustawy pozwoli na kontynuowanie batalii o jej wprowadzenie w kolejnych kadencjach Sejmu.

Całość listu można przeczytać pod tym linkiem (.pdf) [3]. Na chwilę obecną podpisali go (w kolejności alfabetycznej): Jacek Adler, Wiktor Dynarski, Katarzyna Formela, Sylwia Formela, Bartek Matusiak, Michał Minałto, Urszula Pawlik, Michał Pawlęga, Małgorzata Rawińska, Sławomir Starosta, Wojciech Szot, Ewa Tomaszewicz, Natalia Zaborniak. List zostanie wysłany jutro.

Czekamy zatem na dalszy rozwój wypadków. Być może przed spotkaniem SLD z organizacjami uda się jeszcze zobaczyć, co właściwie zawiera projekt i jakie rozwiązania przewiduje.


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2011/04/co-si-dzieje-z-projektem-ustawy/

URLs in this post:

[1] Grupę Inicjatywną: http://zwiazkipartnerskie.blogspot.com/

[2] informacja: http://www.innastrona.pl/newsy/4825/ustawa-w-kwietniu-w-sejmie/

[3] pod tym linkiem (.pdf): http://www.slideshare.net/wojtekzk/list-7521056

[4] Komu przeszkadza MNW?: http://homiki.pl/index.php/2011/04/komu-przeszkadza-mnw/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.