- homiki.pl - http://homiki.pl -

Będzie łatwiej zawrzeć związek partnerski za granicą

Lesbijki i geje z Polski już wkrótce bez przeszkód dostaną w polskich urzędach stanu cywilnego zaświadczenia potrzebne do zawarcia związku partnerskiego za granicą – zapowiedziało MSWiA. Resort spraw wewnętrznych pracuje nad zmianą wzoru formularzy.

W nowym formularzu nie będzie trzeba wpisywać danych przyszłego męża czy żony. Urzędnik nie będzie zatem wiedział, czy obywatel odbierający dokument ma zamiar zawrzeć związek z osobą tej samej czy przeciwnej płci. Wcześniej zdarzały się sytuacje, gdy gej lub lesbijka odchodzili od okienka w USC z niczym, a urzędnik odmowę wystawienia dokumentu kwitował stwierdzeniem, że polskie prawo nie przewiduje zawierania małżeństw jednopłciowych.

Problem jest znany od lat, po raz pierwszy przebił się do mediów trzy lata temu. Zmiany zostaną jednak przeprowadzone dopiero teraz, gdy sprawę łaskawie dostrzegli politycy lewicy. Dyskryminacyjną praktykę USC zaskarżyła KPH. W lutym br. Greg Czarnecki z Kampanii przemawiał w tej sprawie przed Komisją Petycji Parlamentu. W marcu o zmianę wzoru formularza wnioskowała do ministra SWiA również RPO Teresa Lipowicz. Udało się i w przyszłości nieszczęsne formularze z rubryczką na dane przyszłego męża/żony znikną. Nie jest to żaden wielki sukces środowiska LGBT ani skok cywilizacyjny dla Polski, zawsze to jednak krok w dobrą stronę.

(jesch)