- homiki.pl - http://homiki.pl -

Afery w Radomiu ciąg dalszy

Afera z Żywą Biblioteką w Radomiu zakończyła się połowicznym sukcesem organizatorów i przeciwników. Żywa Biblioteka przeniosła się z miejskiego ośrodka (którego dyrektorka ustąpiła wobec żądań PiSowskiej władzy) w gościnne progi Czytelni Kawy. Z roli książek zrezygnowali m.in. ksiądz prawosławny i pastor. Jednak Żywa Biblioteka nie narzekała na brak czytelników chętnych do spotkania z ludźmi innymi niż oni sami.

Tymczasem na Facebooku, jak to zwykle bywa przy takich okazjach, zawrzało. Powstały odpowiednie grupy („nie dla homoseksualizmu” i „nie dla homofobii”), a działania przeniosły się szerzej w Internet – zaangażowani politycy radomscy dostawali maile poparcia i krytyki, ponoć również pogróżki. Na temat wydarzeń wokół Żywej Biblioteki wypowiedziało się wiele osób zainteresowanych bądź uznanych za autorytety (polecamy bardzo dokładną relację z wydarzeń w radomskim dodatku gazeta.pl [1]), a list do prezydenta Radomia wysłały organizacje LGBTQ (treść listu poniżej) oraz organizatorzy Żywych Bibliotek [2].

Niepokoi jedno, na co zwrócił uwagę już w swoim komentarzu dla GW Robert Biedroń. Nikt z polityków radomskich nie potępił postawy radnego Adamca ani wiceprezydenta Fałka. Panowie ci oraz inni politycy i polityczki przepytywani na tę okoliczność przez media nie czuli żadnego oporu przed publicznym wygłaszaniem homofobicznych i w cywilizowanym świcie skandalicznych stwierdzeń typu „Nie mam wątpliwości, że projekt jest próbą ukrytej formy promocji mniejszości seksualnych w naszym mieście, obrażająca uczucia i wrażliwość większości naszego społeczeństwa” (p. Adamek), „Moim zdaniem homoseksualista to człowiek chory” (radna Półbratek),” W przypadku homoseksualistów to ich świadomy wybór, nie chcę, by takie osoby epatowały swoją innością, i nie chciałbym, by dyskusja o ich problemach była w kalendarzu imprez kulturalnych miejskiej placówki kultury” (Jakub Kowalski, szef klubu PiS-u w Radomiu). To prawda, trudno oczekiwać przyjazności dla środowisk LGBTQ w Prawie i Sprawiedliwości, jednak czy nie jest niepokojące, że osoby na eksponowanych stanowiskach nie czują niestosowności wygłaszania takich poglądów, a wręcz się nimi chlubią?

* * *
List otwarty organizacji LGBTQ do prezydenta Radomia:

Sz. P. Andrzej Kosztowniak
Prezydent Miasta Radomia

Jako przedstawiciele organizacji działających na rzecz praw lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu decyzji Pani Renaty Metzeger, która jako dyrektorka Resusy Obywatelskiej wykluczyła z udziału w Żywej Bibliotece osobę homoseksualną.
Zachowanie Pani Dyrektor świadczy o niezrozumieniu idei Żywej Biblioteki, która ma na celu przybliżanie mieszkańcom danego miasta historii i opowieści najróżniejszych grup społecznych. Przedstawiciele poszczególnych środowisk, którzy uczestniczą w Żywej Bibliotece poprzez swoją historię zwracają uwagę na wykluczenie, nietolerancję, a czasem i przemoc która ich spotyka. Każda z osób która zdecyduje się na „wypożyczenie” danej „książki” może w swobodnej rozmowie sama przekonać się o problemach spotykających daną grupę społeczną. Dla wielu osób jest to jedyna możliwość poznania osób o innych poglądach, czy stylu życia.
Uważamy, że instytucja, która zgodnie ze swą nazwą powinna ze szczególną troską pielęgnować idee społeczeństwa obywatelskiego postąpiła niezgodnie z nimi, uległa naciskom politycznym radnego PiS Sławomira Adamca i nie próbowała nawet podjąć rzetelnej debaty z organizatorami Żywej Biblioteki. Społeczeństwo obywatelskie tworzą wszyscy, w tym ci pochodzący z Afryki, Romowie, niepełnosprawni, ateiści, protestanci, wegetarianie, czy geje i lesbijki. Próba cenzury i negowania istnienia jednej z grup zamieszkujących Radom nie ma nic wspólnego z ideą obywatelskości.
Żywa Biblioteka w Radomiu odbywa się w ramach III Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”. W latach 30-tych i 40-tych odmawiano Żydom prawa do bycia obywatelami i Polakami. Dziś swoimi działaniami i słowami Pani Dyrektor i niektórzy politycy Prawa i Sprawiedliwości postępują podobnie w przypadku osób homoseksualnych.
Cieszy nas jednak, że Żywa Biblioteka w zaplanowanej formie się odbędzie i, że są w Radomiu osoby które chcą walczyć z dyskryminacją i wykluczeniem.

Z poważaniem

Tomasz Szypuła, Kampania Przeciw Homofobii
Krzysztof Kliszczyński, Lambda Warszawa
Marta Megger, Lambda Bydgoszcz
Anna Taszycka, Fundacja Kultura dla Tolerancji Kraków
Lalka Podobińska, Fundacja Trans-Fuzja
Uschi Pawlik, Stowarzyszenie Otwarte Forum

Do wiadomości:
1. Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” – Renata Metzger
2. Rzecznik Praw Obywatelskich – Prof. Irena Lipowicz
3. Koordynator Żywej Biblioteki w Radomiu – Ewa Niedziałek
4. Media