- homiki.pl - http://homiki.pl -

Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy

Posted By PTT On 5 marca 2011 @ 13:51 In Kraj,Kultura | 18 Comments

Aleksandra Lazarek

Kultura grecko-rzymska jest jednym z filarów, na których opierają się podstawy współczesnej cywilizacji. Nic więc dziwnego, że stanowi atrakcyjny temat książek popularyzujących wiedzę historyczną. Na temat hellenistycznych oraz romańskich zwyczajów i obyczajów, od religii poprzez technikę aż do życia codziennego powstało wiele książek, a w ostatnich dekadach coraz otwarciej pisano o jakże typowym dla kultury greckiej uwielbieniu homoseksualizmu, bez którego wyglądałaby ona zapewne całkiem inaczej.

Książka Sławomira Kopra „Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie”, wydane niedawno nakładem wydawnictwa Bellona nie jest więc w tym przypadku czymś unikatowym, stanowi natomiast doskonałą pozycję dla amatorów – hobbystów zainteresowanych historią tego okresu.

Tematyka „branżowa” nie jest motwem przewodnim publikacji, jednak z racji samej kultury, którą autor opisuje, zajmuje ona pokaźną część publikacji. Tak więc obok opisów intrygujących opisów zwyczajów bizantyjskiej cesarzowej Teodory oraz relacji łączących Kleopatrę z Cezarem i Markiem Antoniuszem (które okazują się mieć nieco inny wymiar, niż się powszechnie uważa) mamy skandaliczne panowanie transgenderowego nastolatka Heliogabala, żenujące plotki z macedońskiego dworu, lecz również romantyczną miłość Hadriana i Antinousa. Są to wszystko historie dobrze znane dociekliwym homiczym czytelnikom, natomiast dużym plusem tej książki jest to, iż wszystkie przykłady rozpatruje w bardzo szerokim kontekście kulturalnym, przez co wiele z nich widzimy w zupełnie innym świetle. Pozycja polecana jest wszystkim zainteresowanm historią i kulturą, a także tym, którzy lubią pikantne ciekawostki z życia słynnych ludzi.

Sławomir Koper
ŻYCIE PRYWATNE I EROTYCZNE W STAROŻYTNEJ GRECJI I RZYMIE
Wydawca: Bellona 2011
336 stron
format 145×205 mm
oprawa miękka
więcej informacji na stronie wydawcy: www.bellona.pl [1]


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2011/03/krtka-recenzja-w-sam-raz-na-nius-weekendowy/

URLs in this post:

[1] www.bellona.pl: http://www.bellona.pl

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.