Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy

Aleksandra Lazarek

Kultura grecko-rzymska jest jednym z filarów, na których opierają się podstawy współczesnej cywilizacji. Nic więc dziwnego, że stanowi atrakcyjny temat książek popularyzujących wiedzę historyczną. Na temat hellenistycznych oraz romańskich zwyczajów i obyczajów, od religii poprzez technikę aż do życia codziennego powstało wiele książek, a w ostatnich dekadach coraz otwarciej pisano o jakże typowym dla kultury greckiej uwielbieniu homoseksualizmu, bez którego wyglądałaby ona zapewne całkiem inaczej.

Książka Sławomira Kopra „Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie”, wydane niedawno nakładem wydawnictwa Bellona nie jest więc w tym przypadku czymś unikatowym, stanowi natomiast doskonałą pozycję dla amatorów – hobbystów zainteresowanych historią tego okresu.

Tematyka „branżowa” nie jest motwem przewodnim publikacji, jednak z racji samej kultury, którą autor opisuje, zajmuje ona pokaźną część publikacji. Tak więc obok opisów intrygujących opisów zwyczajów bizantyjskiej cesarzowej Teodory oraz relacji łączących Kleopatrę z Cezarem i Markiem Antoniuszem (które okazują się mieć nieco inny wymiar, niż się powszechnie uważa) mamy skandaliczne panowanie transgenderowego nastolatka Heliogabala, żenujące plotki z macedońskiego dworu, lecz również romantyczną miłość Hadriana i Antinousa. Są to wszystko historie dobrze znane dociekliwym homiczym czytelnikom, natomiast dużym plusem tej książki jest to, iż wszystkie przykłady rozpatruje w bardzo szerokim kontekście kulturalnym, przez co wiele z nich widzimy w zupełnie innym świetle. Pozycja polecana jest wszystkim zainteresowanm historią i kulturą, a także tym, którzy lubią pikantne ciekawostki z życia słynnych ludzi.

Sławomir Koper
ŻYCIE PRYWATNE I EROTYCZNE W STAROŻYTNEJ GRECJI I RZYMIE
Wydawca: Bellona 2011
336 stron
format 145×205 mm
oprawa miękka
więcej informacji na stronie wydawcy: www.bellona.pl

18 komentarzyKrótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy

 • Abiekt

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  „kontekst kulturalny”? Fajnie, że nie wulgarny.

  „romańskie zwyczaje” – to chyba w średniowieczu były

  I bardzo jestem ciekaw czy historyk określił Heliogabala „transgenderową” postacią…

 • Abiekt

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  jeszcze jedno, bo to bzdura statystycznie częsta:

  „jakże typowym dla kultury greckiej uwielbieniu homoseksualizmu, bez którego wyglądałaby ona zapewne całkiem inaczej. ” – ani grecka [uproszczenie], ani uwielbienie [była też całkiem silna homofobia] a i homoseksualizm [raczej paiderastia] też nie do końca.

 • Peter Pan

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  @ Abiekt

  Widzę, że próbujesz być przenikliwy, ale szczególnie bym się na Twoim miejscu nie cieszył własną elokwencją.
  Kontekst rzeczywiście powinien być ,,kulturowy” a nie ,,kulturalny”, ale w porównaniu do tego jak cudownie strzelasz kulą w płot w kwestii znaczenia wyrazów, którymi się posługujesz w swych artykułach, to drobny błąd.
  Styl romański rzeczywiście był w średniowieczu, ale słowo ,,romański” odnosi się także do grupy językowej i kultury krajów, które językami z tej grupy się posługują. Wprawdzie łacinę, którą mówiono w Rzymie określa się raczej jako język pre-romański, ale to już szczegół, którego autorka newsa nie musiała znać.
  Natomiast Ezra Pound w swoim słynnym zbiorze esejów (The spirit of Romance) mówi o ,,duchu romańskim” i określenia tego używa m.in. w odniesieniu do kultury Rzymu.
  Dlatego też w tym punkcie to ty wychodzisz na dyletanta a nie Aleksandra Lazarek.
  Co do słowa ,,transgenderowy”: to, że historyk go nie używa , nie oznacza, że nie można jakiejś postaci tak nazwać, na podstawie jej cech, które uznajemy za uprawniające do użycia tego słowa.
  Radziłbym na przyszłość sprawdzanie własnych, nieznośnych stylistycznie, pełnych ogromnych błędów merytorycznych (takich jak mylenie postaci, o których piszesz, np. T.van Gogha z Fortuynem) tekstów, zanim weźmiesz się za wytykanie błędów innym, bo to Ci akurat nie najlepiej wychodzi.

 • krzsz1986

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  Dziewczyna najzwyczajniej w świecie rozkręca się, a jakiś tam nieznany mi Abiekt po prostu jej zazdrości. Tym bardziej, że Autorka reklamuje tutaj konkurencję.

 • Walpurg

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  1. Każdy może się pomylić i dobrze jest zwrócić uwagę na taką pomyłkę. Uwagę można zwrócić jednak w sposób pełen życzliwości; wcale nie trzeba sięgać po personalne złośliwości…

  2. „Kultura grecko-rzymska jest jednym z filarów” – słuchając z każdej strony, że to „chrześcijaństwo” jest głównym fundamentem naszej kultury warto chyba zwracać uwagę, że to jednak nie tak.
  Kultura grecko-rzymska nie jest też „jednym z filarów”. Antyczne kultury grecka i rzymska są FUNDAMENTEM naszej cywilizacji. Tak bym to ujmował i taką optykę sam promuję. :))

 • Abiekt

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  Zgoda co do ducha romańskiego, ale nie ma czegoś takiego jak pisze autorka jak romańskie obyczaje, do tego wystarczy wujek Google, a kultura romańska to też nie kultura latyńska.

  Transgender – to zalezy od metodologii, ja jestem zwolennikiem używania słów homoseksualizm/transplciowośc do opisu zjawisk współczesnych. Ale tu jest wielki spór między historykami/historyczkami.

  Krzsz – proponuję występowac z imienia i nazwiska, ciekawiej będzie

  Walp – personalne by były gdybym wiedział z kim rozmawiam, a anonimowo to wiesz jak mnie to chwyta 😉

 • krzsz1986

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  @ Abiekt

  Nie każdy jest ujawnionym pedałem, sorry.

 • Peter Pan

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  @ Abiekt

  Z grubsza rzecz biorąc, kultura romańska, to każda kultura kraju posługującego się językiem romańskim. W tym sensie kultura Rzymu była kulturą romańską a obyczaje romańskiej kultury można uznać za obyczaje romańskie.
  Jasne, że tego nie używa się jako terminu fachowego i, że zestawienie tego słowa z przyjętym w humanistyce wyrazem ,,hellenistyczny” wywołuje pewien dysonans. Z tego powodu miałbyś rację, zwracając na to uwagę w książce historycznej. Tylko, że gdybyś użył tego argumentu ze średniowieczem, to trochę byś się jednak wygłupił.

  Co do ,,transgenderu”: to, że od czasu prac Foucaulta nastąpiła moda na sprawdzanie jak się mówiło kiedyś na homoseksualizm, od kiedy zaczęto używać tego słowa i jakie to miało skutki, to prawda. Ale poza tym krytycznym dyskursem, słowa te mają swoje bardzo konkretne znaczenia odnoszące się do konkretnych zachowań i można ich tak używać. Zresztą nie bardzo rozumiem na czym polega Twoja poprawność polityczna, jak widzę, już nie tylko w stosunku do płci, lecz także do czasu historycznego. Tzn. mówisz np., że Iwaszkiewicz był homoerotą, dlatego że w jego czasach to słowo było powszechne ? Spoko, ale dotarcie do tego, jak określał się Heliogabal (lub jak określali go inni) nie jest łatwe i chyba nie wymagasz tego od autorów krótkich newsów ?

 • przelotem

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  Ha ha ha, żal mi was, frajerzy rozczytujący się w starożytnych operach mydlanych. Romantyczna miłość Hadriana i Antoniusa? O-brzy-dli-stwo! Jesteście bandą żałosnych romantyków, jeśli się czymś takim interesujecie. Lepiej idźcie obejrzeć „Seksmisję”, bo przynajmniej jest śmieszna 😀

 • krzsz1986

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  W starożytności romantycznie? Przecież oni się nie myli i śmierdzieli.

 • Soniasonia

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  Sorki, ale twoja wypowiedź dowodzi, że nie masz elementarnej wiedzy na temat kultury starożytnej. Grecy i Egipcjanie ogromną wagę przykładali do higieny osobistej, a Etruskowie, a za nimi Rzymianie, z kąpieli uczynili istną sztukę.
  Poprzedniej wypowiedzi nie skomentuję. Skoro użytkownik jest zdania, że lepiej obejrzeć wulgarną „Seksmisję” niż przeczytać książkę popularno-naukową… W sumie świadczy to tylko o jego poziomie.

 • krzsz1986

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  Sonia, fakt, zapomniałem, że to Kościół zakazał myć się.

 • krzsz1986

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  @ Sonia

  Dziwi mnie, że tak mocno wierzysz w wysoki poziom higieny starożytnych. Pamiętam, jak kiedyś pisałaś tutaj o facetach emanujących chamstwem, owłosieniem i że na pewno śmierdzą pod niebiosa. 😉

 • Peter Pan

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  „Seksmisja” wulgarna ? Nie wydaje mi się.
  To przede wszystkim świetna satyra na różne utopie społeczne, takie jak socjalizm, feminizm itp.

  Koniec tego filmu jest po prostu wzruszający. Nie zdarza mi się płakać na filmach, bo „boys don’t cry”, ale przy tym byłem tego bliski 😉
  Panienka, która z nimi uciekła orientuje się, że była oszukiwana i, że faceci wcale nie są tacy straszni- dowiaduje się co to miłość i przede wszystkim, co to seks.
  A te wstrętne babsztyle (choć niektóre były całkiem sexy w tych kosmicznych ciuszkach) doznają szoku, bo w ich wylęgarni niemowląt płci żeńskiej pojawia się… chłopiec.
  Piękna scena :)) Porównywalna tylko z finałem Ligi Mistrzów w 2005 roku, kiedy znajdujący się w beznadziejnej sytuacji Liverpool i tak rozgromił Milan.
  Wygrana facetów w walce płci w tym filmie, porównywalna jest tylko do najlepszych emocji sportowych. Właśnie dlatego- wzrusza jak piłka 😉

 • krzsz1986

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  @ Peter Pan

  Uważaj, bo zaraz Cię znaturalizują!

 • Soniasonia

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  @krzsz
  Nie wiem, czy popisujesz się głupotą, by mnie wkurzyć, czy też na prawadę masz tak nikłą wiedzę – jesli to drugie, to najwyrażniej przespałeś pierwszy semestr liceum. We wczesnym średniowieczu łążnie podupadły ze względu na znikome umiejętności architektoniczne ludów germańskich, powróciły jednak w drugim tysiącleciu naszej ery – w pełnym średniowieczu były bardzo popularne. Zaczęto je zamykać dopiero w drugiej połowie szesnastego wieku, gdy rozpowszechnij się pogląd, iż kąpiel w ciepłej wodzie powoduje otwarcie porów skóry, a tym samym większą podatność na choroby – powód tym samym był wcale nie religijny, acz naukowy (co prawda później stwierdzono, iż pogląd ten był nieprawdziwy, lecz wtedy była to nauka).
  Co drugiej wypowiedzi – wszyscy śmierdzą, jesli natychmiast po wysiłku fizycznym się nie wykąpią, co najczęściej związane jest właśnie z brakiem kultury osobistej.
  @ Peter Pan
  Uważam „Seksmisję” za wulgarną ze względu na nagromadzenie dowcipów „genitalnych”. Nie podoba mi się to i uważam, że utwór mógłby się bez nich obejść, natomiast uważam, że fabuła broni się sama w sobie (zwłaszcza jako genialna metafora systemu totalitarnego). Moja wypowiedź miała przede wszystkim wykazać absurd stwierdzenia, że film jest dużo lepszy od zasygnalizowanej przeze mnie ksiązki – samo porównanie dzieł, które nie mają ze sobą nic wspólnego jest idiotyczne, a jeśli już miałabm wybierać, to poradziłabym wzięcie się za coś, co ma walory edukacyjne.

 • Subiekt

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy
  przez krzsz1986 (krzsz1986@tlen.pl) dodano: 20-03-2011
  (Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)

  Sonia, fakt, zapomniałem, że to Kościół zakazał myć się.

  A ty czemu się do tego zakazu nie stosujesz, przecież na mszę latasz, nie?

 • Wartburg

  [Re: Krótka recenzja – w sam raz na nius weekendowy]

  @ Walpurg

  „Antyczne kultury grecka i rzymska są FUNDAMENTEM naszej cywilizacji. Tak bym to ujmował i taką optykę sam promuję. :))”

  No jasne. Punkt widzenia zależy przecie od punktu siedzenia………

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa