- homiki.pl - http://homiki.pl -

Co się działo na mszy żałobnej za Darię Jedyną

Posted By Uschi On 17 marca 2011 @ 05:58 In Kraj | 161 Comments

Dnia 11 marca tego roku odbyła się msza żałobna za Darię Chmielewską. Zmarła w wieku 38 lat. Była m. in. założycielką portalu www.lesbijka.net [1] .

Podczas mszy żałobnej w kościele rzymskokatolickim ksiądz Andrzej Kuflikowski w kazaniu powiedział do uczestników, w tym bliskich i znajomych zmarłej, m.in. że nasza miłość jest grzeszna i nieodpowiedzialna, a zamiast wspominać Darię powinnyśmy/powinniśmy modlić się i nawracać (Monika Czaplicka). Czując się dotknięci, na znak niemego protestu, niektórzy wyszli z kościoła. Fakt, że ksiądz pozwolił sobie na takie zachowanie, jest bulwersujący. Ksiądz Andrzej Kuflikowski zawiódł jako osoba duchowna, jako duszpasterz i jako człowiek.

Monika Czaplicka, uczestniczka ceremonii pogrzebowej i mszy żałobnej, wystosowała po tym zdarzeniu list protestacyjny do proboszcza, pod którym podpisały się i inne osoby. Przywołuje się w nim słowa Katechizmu Kościoła Katolickiego. Czy tamy tam: znaczna ilość mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością KKK 2358. Wspólna msza żałobna, która miała być wyrazem szacunku, pamięci i pożegnaniem (MC) nie dość, że taką nie była, to przysporzyła jeszcze więcej bólu osobom opłakującym Darię.

Ksiądz, który zgodził się na katolicki pochówek i mszę, musiał mieć ku temu podstawy. Rażąco jednak nie zastosował się do przepisów kultu, gdyż: przygotowując obrzędy pogrzebu, należy uwzględnić życie zmarłego i okoliczności jego śmierci. Rytuał przewiduje wiele formuł do wyboru (…). Należy wybierać takie, które najlepiej odpowiadają okolicznościom. W obrzędzie ostatniego pożegnania (…) formuły można użyć zawsze, nawet wtedy, gdy możemy się odwoływać tylko do miłosierdzia Bożego. (…) Słowa, które celebrans wypowiada muszą być zgodne z rzeczywistą sytuacją. Duszpasterz powinien tę sytuację znać. (nr 8 Instrukcja Liturgiczno-duszpasterska Episkopatu o pogrzebie i modlitwach za zmarłych 5 V 1978). Zaznaczmy, że śp. Daria zmarła po ciężkiej chorobie oraz brała udział m. in. w akcji „Nienawiść boli”.

Niestety w codziennej praktyce kościelnej, jak widać, brak nie tylko znajomości podstaw wiary czyli katechizmu, lecz także wyczucia. Księdzu zabrakło również zwykłego ludzkiego współczucia, empatii czy taktu. W obliczu śmierci każdego człowieka wypada zamilknąć.

Ksiądz zawiódł także nadzieje, czy też resztki nadziei, jakie w stosunku do Kościoła katolickiego mieli uczestnicy pogrzebu. Oczekiwali słów otuchy i współczucia. Nie dość, że nie otrzymali pocieszenia, to jeszcze spotkali się z potępieniem. To niestety przykra rzeczywistość tego Kościoła. Czas nie zmieni chyba stosunku Kościoła katolickiego do osób homoseksualnych. Możemy to zrobić my – między innymi nie godząc się na takie zachowanie i protestując przeciwko homofobii w Kościele.

[mTV]

Polecamy lekturę komentarzy do całej sprawy u naszych blogerów, którzy odnieśli się do niej z różnych perspektyw: trzyczesciowygarnitur.blogspot.com [2], Abiekt [3] aż dwa razy [4].

Z relacją z pogrzebu autorstwa Moniki Czaplickiej można zapoznać się m.in. TU [5].


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2011/03/co-si-dziao-na-mszy-aobnej-za-dari-jedyn/

URLs in this post:

[1] www.lesbijka.net: http://www.lesbijka.net

[2] trzyczesciowygarnitur.blogspot.com: http://trzyczesciowygarnitur.blogspot.com/2011/03/zle-sie-dzieje.html

[3] Abiekt: http://abiekt.blogspot.com/2011/03/msza-za-lesbijke-czyli-o-kopotach-z.html

[4] aż dwa razy: http://abiekt.blogspot.com/2011/03/cos-o-smierci-wierze-i-partycypacji.html

[5] TU: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kosciol_a_homoseksualnosc_czyli_msza_za_darie_186789-2--1-d.html

[6] JEDYNA taka D'Raka: http://homiki.pl/index.php/2012/09/jedyna-taka-draka/

[7] JEDYNA taka stypa: http://homiki.pl/index.php/2011/03/jedyna-taka-stypa/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.