Węgry nie chcą marszu LGBT przed parlamentem

Organizatorzy zaplanowanej na czerwiec parady LGBT Pride w Budapeszcie złożyli w ubiegłym tygodniu wniosek o przedłużenie trasy marszu, tak aby demonstracja skończyła się przed węgierskim parlamentem. Wniosek został odrzucony.

Oficjalne przyczyny podane przez stołeczną policję to zakłócenia w ruchu samochodowym w newralgicznym punkcie stolicy oraz brak miejsca przed parlamentem. Przed wejściem do tego gmachu do 30 czerwca, a zatem do końca węgierskiej prezydencji w UE, ma być prezentowana wystawa fotograficzna. Marsz LGBT Pride natomiast zaplanowany jest na 18 czerwca.

Zdaniem Fundacji Rainbow Mission, organizatora marszu, decyzja policji jest umotywowana politycznie. W czasie węgierskiej prezydencji konserwatywny premier Viktor Orban prawdopodobnie nie chce, by jego gabinetowi stawiano niewygodne pytania. Jego partia Fidesz posiada dwie trzecie głosów w parlamencie, co umożliwia jej zmianę konstytucji. Konserwatyści ściągnęli na siebie krytykę społeczności międzynarodowej m.in. za nową ustawę medialną łamiącą wolność słowa. Dziennik „The Washington Post” przestrzegł UE przed Orbanem jako politykiem dążącym do „putinizacji węgierskiej polityki”, m.in. poprzez manipulowanie Trybunałem Konstytucyjnym, ataki na Bank Centralny i Izbę Kontroli.

Rainbow Mission zaskarżyła decyzję budapesztańskiej policji w sądzie. Rozprawia w tej sprawie odbędzie się za kilka dni. Organizację wspierają poseł i posłanki do Parlamentu Europejskiego, członkowie parlamentarnej Intergroup on LGBT Rights, Michael Cashman, Ulrike Lunacek i Sophie in’t Veld.

***

Viktor Orban w specyficzny sposób postrzega węgierską prezydencję – niezrażony międzynarodową krytyką, próbuje wprowadzać w życie coraz to nowe polityczne pomysły ograniczające swobodę działania demokratycznych instytucji, niezależności mediów, wolność i równość wszystkich obywateli wobec prawa. Jest zasadą, że państwo obejmujące unijną prezydencję jest też organizatorem ważnych debat na tematy dotyczące wszystkich obywateli UE. Jaką debatę może zaproponować kraj w kryzysie gospodarczym, rządzony przez ciasnogłowych konserwatystów, którzy nie sięgają wzrokiem dalej niż następne wybory? Jednak gdy tak czytamy o wydarzeniach na Węgrzech, nie możemy przestać myśleć z lękiem o polskiej prezydencji. Wszak i u nas rządzi prawica. Wprawdzie PO pozycjonuje się w opozycji do PiS bardzo proeuropejsko i prounijnie, jednak może to okazać się jedynie fasadą, która pęknie z trzaskiem, gdy dojdzie do sprawdzianu z demokracji jak dziś nad Dunajem.

(jp)

Autorzy:

zdjęcie Jerzy Piątek

Jerzy Piątek

Jeden ze współzałożycieli i redaktor portalu Homiki.pl, w stowarzyszeniu Otwarte Forum.
Zawodowo związany z branżą PR.
Prywatnie – zapalony fotograf, miłośnik poezji Rolfa Dietera Brinkmanna, dobrej kawy i rowerów.

3 komentarzeWęgry nie chcą marszu LGBT przed parlamentem

 • Peter Pan

  [Re: Węgry nie chcą marszu LGBT przed parlamentem]

  Strasznie kretyński ten komentarz.
  PO prezentuje się europejsko, ale nie w kwestiach LGBT – to wie w Polsce każdy.
  Natomiast dlaczego Platforma miałaby się stać jeszcze bardziej konserwatywna niż jest, gdy Polska obejmie prezydencję EU ? Rząd Orbana nie stał się konserwatywny z powodu prezydencji (to by zresztą przeczyło wszelkiej logice). On po prostu taki był. I podejrzewam, że prezydencja Węgier raczej co najwyżej ogranicza niektóre zapędy Orbana.

  Jeśli chodzi o sprawę parady, byłbym ostrożny z histeryzowaniem na ten temat. Nie znam na tyle topografii Budapesztu, ale takie decyzje bywają czasem uzasadnione. A w środowisku LGBT są też niestety fanatycy, którzy za homofobię uznaliby nawet zakaz przejścia przez niesławny tunel w Duisburgu.

 • Maka

  [Re: Węgry nie chcą marszu LGBT przed parlamentem]

  @ Peter Pan –> A gdzie tam napisane, ze Orban stal sie konserwatywny po objeciu prezydencji przez Wegry? I nigdzie nie jest napisane, ze PO stanie sie bardziej konserwatywna po objeciu prezydencji przez Polske. A jesli chodzi o sprawdziany z europejskosci dla PO, to sie okaze w przyszlosci… Peter Pan wykorzystal jak zwykle okazje, zeby przypieprzyc.. Peter – wez sam cos napisz!

 • Peter Pan

  [Re: Węgry nie chcą marszu LGBT przed parlamentem]

  @ Maka

  ,,wprawdzie PO pozycjonuje się w opozycji do PiS bardzo proeuropejsko i prounijnie, jednak może to okazać się jedynie fasadą, która pęknie z trzaskiem, gdy dojdzie do sprawdzianu z demokracji jak dziś nad Dunajem”

  Pęknie jak dziś nad Dunajem = pęknie, gdy obejmiemy prezydencję
  Tylko:
  a.) na Węgrzech nic nie pękło w związku z prezydencją
  b.) w czasie polskiej prezydencji nie ma co pękać, bo prezydencja raczej pękaniu zapobiega niż je wywołuje

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa