Teddy Awards 2011 rozdane

To pierwsza i najważniejsza gejowsko-lesbijska nagroda filmowa: Teddy. W piątek, 18. marca 2011 została przyznana już po raz 25. W obecności Burmistrza Berlina Klausa Wowereita małego złotego niedźwiadka wręczono w tym roku w głównej hali odpraw niegdysiejszego lotniska Tempelhof.

W tym roku najlepszym filmem okrzyknięty został „Ausente” argentyńskiego reżysera Marco Bergera – historia ucznia zakochanego w nauczycielu pływania.

Zaskoczeniem w kategorii filmu dokumentalnego był brak nagrody dla kontrowersyjnego filmu Rosy von Praunheim „ My chłopcy z dworca Zoo” (Die Jungs vom Bahnhof Zoo”). Najlepszą dokumentalistką okazała się Francuzka Marie Losier ze swym queer-filmem „The Ballad of Genesis and Lady Jaye”.

Misiaczki Teddy dla najlepszego filmu krótkometrażowego zostały przyznane dwukrotnie – w dodatku tej samej reżyserce. Autorka filmów eksperymentalnych, Amerykanka Barbara Hammer otrzymała dwie nagrody za „Maya Deren’s Sink” und „Generations”. Pani reżyserka, mimo iż ma 70 lat współpracuje za kamerą z młodą artystką queer, Giną Carducci.

Nagroda specjalna Jury przyznana została francuskiemu filmowi „Tomboy”, (reż. Celine Sciamma). Jest to historia dziesięcioletniej dziewczynki i jej problemów z samoidentyfikacją. Pieter-Dirk Uys otrzymał nagrodę Teddy za zaangażowanie w profilaktykę AIDS w szkołach południowej Afryki. Nagrodę czytelników berlińskiego magazynu „Siegesäule” otrzymał debiutancki film „Stadt Land Fluss” Benjamina Cantu o gejowskiej miłości na brandenburskiej prowincji.

Kierownik sekcji Berlinale – Panorama oraz współautor Teddy Awards – Wieland Speck przypomniał, że potrzebne było dziesięć lat, by ówczesny dyrektor Berlinale Moritz de Haden wziął udział w uroczystej gali, a tym samym nagroda Teddy stała się oficjalną częścią tego międzynarodowego festiwalu. Berlinale był zawsze platformą walki o demokrację oraz prawa człowieka. Światowa walka przeciw homofobii i przemocy jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek, zważywszy liczne ataki skierowane przeciwko gejom i lesbijkom – podkreślił Burmistrz Berlina Klaus Wowereit.

Retransmisja Gali Teddy Award już w niedzielę 20 lutego od 23:50 na satelitarnym kanale Arte. Powtórzenie najważniejszych wydarzeń, już po północy o 00:45 na niemieckim kanele rbb.

(jbog) na podstawie http://news.teddyaward.tv/de/

* * *
A skąd wziął się w ogóle festiwal? Janusz Boguszewicz przedstawia pokrótce jego historię:

Na początku była… całkiem pokaźna grupa pasjonatów i miłośników dziesiątej muzy. Wśród nich Manfred Salzgeber. W 1994 ten twórca nagrody filmowej Teddy zmarł na AIDS, a jego dzieło kontynuuje do dziś asystent oraz kierownik działu Panorama, festiwalu Berlinale Wieland Speck.

W przeciwieństwie do innych „filmowych” misiów, przyznawanych jako nagrody, berliński Teddy nie jest złoty, ani też srebrny, lecz odlany z brązu. Swój kształt pocieszny misiaczek zawdzięcza znanemu również w Polsce karykaturzyście Ralphowi Königowi.

Filmowa nagroda queer – Teddy ma już 25 lat. Jest zatem starsza niż większość innych europejskich festiwali filmowych LGBT. „Gay Lion“ z Wenecji przyznawany jest dopiero od 2007 a w Cannes dopiero w ubiegłym roku przyznano po raz pierwszy tęczową palmę „Queer Palm“.

Teddy Award był nie tylko pierwszym wielkim wyróżnieniem dla filmów queer i ich twórców, jest także pierwszą nagrodą obejmującą tak szerokie spektrum tematyczne. W przeciwieństwie do innych gejowsko-lesbijskich festiwali, Teddy ma możność wyboru między laureatami innych oficjalnych rywalizacji. Nominacje przyznawane są przez sekcje Panaorama i Forum. Jury ma faktycznie trudny wybór. Na przeglądzie Teddy, stanowiącym oficjalną część Festiwalu Berlinale prezentowane jest kino ambitne, cieszące się międzynarodowym uznaniem. Mały Teddy z brązu nie musi zatem wstydliwie ukrywać się za swymi większymi kuzynami – złotymi czy srebrnymi niedźwiedziami.

Pedro Almodovar, Gus Van Sant, Derek Jarman, Todd Haynes, Rose Troche, Nan Golding, Rob Epstein oraz Jeffrey Friedman, François Ozon czy też Sébastien Lifshitz – wszyscy ci twórcy mieli okazję „zapoznać się osobiście” z berlińskim Teddy Award.

Po 25 latach tęczowa część festiwalu Berlinale nie przypomina już prawie w niczym początków z pierwszymi alternatywnymi i undergrunowymi produkcjami filmowymi LGBT końca lat osiemdziesiątych. Nagrody Teddy pokrywają się też coraz częściej w werdyktami jury innych festiwali. Film „The Kids are Allright“(polski tytuł: Wszystko w porządku) – główna nagroda Teddy z ubiegłego roku, otrzymał też dwa Złote Globy i został nominowany do Oscara w czterech kategoriach. Film opowiada historię urodzonej w wyniku sztucznego zapłodnienia 18-letniej dziewczyny, która postanawia odnaleźć swojego biologicznego ojca, czemu sprzeciwiają się wychowujące ją i pozostające w związku dwie kobiety. Ojcem okazuje się zdeklarowany singiel, prowadzący beztroski, kawalerski styl życia… Ich spotkanie nie tylko przewróci do góry nogami życie rodziny, ale także każe bohaterom zrewidować swoje poglądy na temat tolerancji, miłości i przyjaźni. (Gutek Film). Polska premiera filmu zapowiedziana jest na 25 lutego.

W tym roku Pierre i Gilles – „królowie kiczu”, francuska para artystów (malarz i fotograf) zaprojektowała oprawę graficzną materiałów, plakaty i prospekty dla Teddy Award. Mottem tego dzieła były życzenia: „1000 całusów z okazji 25 jubileuszu”. Wynik ich pracy poniżej:

Opr. na podstawie reportażu telewizji ARTE z okazji jubileuszowej Gali 25 Teddy Awards.

1 komentarz do: Teddy Awards 2011 rozdane

  • jbog

    [Re: Teddy Awards 2011 rozdane]

    Niedźwiadek Teddy błyszczy wprawdzie równie wspaniale, jak Złoty Niedźwiedź Berlinale, ale nie jest ze złota, lecz z brązu!
    mea culpa

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa