Nienormatywnie w Białymstoku

Od środy, 23 lutego Stowarzyszenie 9/12 i Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku zapraszają na pokazy filmowe, panele dyskusyjne i warsztaty, które w ramach pierwszego w Białymstoku Festiwalu Kultury Queer „Nienormatograf” będą się odbywać w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Przez tydzień w centrum uwagi będzie ludzka płeć i seksualność.

* * *
Festiwal o tak nie-mainstreamowej tematyce organizowany nie w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu – skąd w ogóle wziął się pomysł zrealizowania w Białymstoku akurat takiego wydarzenia? Portalowi homiki.pl odpowiada koordynator Festiwalu Kultury Queer „Nienormatograf” Grzegorz Stefaniak ze Stowarzyszenia 9/12:

Idea Festiwalu Nienormatograf doskonale wpasowuje się w cele statutowe Stowarzyszenia na rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Naszą specjalnością są działania kulturalne i społeczne oraz inicjatywy, które łączą w sobie elementy społeczne i kulturalne. Nienormatograf jest taką właśnie inicjatywą, która poprzez upowszechnianie twórczości artystycznej działa na rzecz podnoszenia świadomości społecznej. Pomysł przyszedł mi do głowy w zeszłym roku, tuż po zakończeniu pracy przy organizowanym również przez nas Festiwalu Teatrów Amatorskich „Mikstura”, pomyślałem sobie wtedy: „A teraz zrobimy festiwal filmowy” i od tego się zaczęło.

Czy zdarzały się trudności organizacyjne, czy spotkaliście się z niezrozumieniem? Kto udzielił Wam wsparcia logistycznego i finansowego, niezbędnego w takich działaniach?

Raczej nie przypominam sobie większych trudności organizacyjnych. Przez cały czas spotykamy życzliwe osoby, które wspierają nas swoimi pomysłami i radami. Bardzo dużą pomocą było dla nas włączenie się w przygotowania białostockiego Klubu Krytyki Politycznej. Między innymi dzięki ich inicjatywom z festiwalu, który początkowo miał być tylko przeglądem filmów z dotychczasowych edycji festiwalu „A Million Different Loves!?”, dało się zrobić duże wydarzenie kulturalne z panelami dyskusyjnymi, warsztatami i imprezą w klubie.

Stowarzyszenie 9/12 otrzymało na realizację Festiwalu Nienormatograf wsparcie finansowe od Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Udało nam się je otrzymać dzięki otwartym konkursom ofert na realizacje zadań z zakresu kultury, do których zgłosiliśmy nasze projekty. Wsparcie ze środków publicznych jest dla nas bardzo ważne i jesteśmy za nie ogromnie wdzięczni, ale zawsze podkreślam, że Festiwal nie mógłby zostać zrealizowany bez wolontaryjnej pracy wielu zaangażowanych osób, nie tylko ze Stowarzyszenia 9/12 czy Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku, ale także nie zrzeszonych w żadnych organizacjach.

Do kogo skierowany jest przekaz festiwalu?

Festiwal jest adresowany do wszystkich osób ciekawych świata, otwartych na odmienność, różnorodność, a także dla osób, które tę odmienność w sobie noszą. Nienormatograf porusza problematykę związaną z płcią społeczno-kulturową, orientacją seksualną, odmiennością i wykluczeniem ze względu na płeć i seksualność i z tego powodu kojarzony jest przede wszystkim z mniejszościami seksualnymi. Nie chcemy od tych skojarzeń uciekać, ale warto pamiętać o tym, że płeć i seksualność ma każdy z nas, dlatego na Festiwal zapraszam wszystkich.

* * *
Filmy prezentowane podczas Festiwalu Nienormatograf będą się skupiały wokół najistotniejszych tematów związanych z płcią społeczno-kulturową, orientacją seksualną, odmiennością i wykluczeniem ze względu na płeć i seksualność. Pierwszym filmem pokazywanym w ramach Festiwalu będzie „I Bóg stworzył transwestytę” głośny debiut reżyserski transpłciowej artystki Rafalali, łączący w sobie elementy dokumentu i performance’u. Po projekcji odbędzie się panel dyskusyjny „Kultura przez wielkie Q”, w którym zasiądzie między innymi Rafalala.

W piątek, sobotę i niedzielę od 17.30 prezentowane będą tematyczne bloki filmowe: „Bez bikini”, prezentujący feministyczne podstawy teorii i kultury queer, „Jestem sobą – jestem homo”, skupiający się wokół problematyki coming outu, czyli ujawniania swojej homoseksualności przed najbliższymi i przed społeczeństwem. Trzeci blok „HIV: od Bollywood do Hollywood”, prezentuje dwa odmienne spojrzenia –bajkowe i realistyczne – na środowisko mniejszości seksualnych w kontekście HIV/AIDS. „Temat: poza schemat” to mieszanka krótkometrażowych filmów prezentujących niestandardowe, niestereotypowe i nienormatywne relacje międzyludzkie oraz sposoby artystycznej ekspresji, z kolei film prezentowany w bloku „Po prostu – życie” opowiada z pozoru zwyczajną historię lekarki, samotnej matki wychowującej dziecko swej zmarłej partnerki. Ostatnim filmem pierwszego Nienormatografu będzie „She’s a Boy I Knew”, niebanalna opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości płciowej. Po filmie odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany „Queer po polsku – queer po ludzku”, w którym zasiądzie między innymi Anna Grodzka, prezeska Fundacji Tranns-Fuzja działającej na rzecz osób transpłciowych oraz Krystian Legierski, warszawski radny, polityk i działacz na rzecz mniejszości seksualnych.

Oprócz wspomnianych już dwóch paneli dyskusyjnych powiązanych z projekcjami filmów, w ramach Festiwalu Nienormatograf odbędą się również dwa spotkania poświęcone książkom wydanym niedawno przez Krytykę Polityczną. Pierwsze z nich zatytułowane „Walczące słowa – postać i myśl Judith Butler” będzie poświęcony w szczególności dwóm książkom tej wybitnej filozofki i feministki, zatytułowanym: „Uwikłani w płeć” i „Walczące słowa”. Gośćmi drugiego, kończącego Festiwal spotkania będą Marta Konarzewska, Piotr Pacewicz i Jej Perfekcyjność – autor, autorka i bohater/ka książki „Zakazane miłości – płeć, seksualność i inne tabu”.

28 lutego odbędzie się pierwsza w Białymstoku queerowa impreza „Queer kom zu mir!”, która o godzinie 21 startuje w białostockim klubie Metro. Gwoździem programu będzie występ drag Kingów z zespołu Da Boyz, czyli trzech dziewczyn występujących na scenie w męskich przebraniach. Organizatorzy i organizatorki zapraszają także wszystkie chętne osoby do samodzielnych przebieranek. Poza tym, jak można przeczytać w opisie zamieszczonym na portalu Facebook, „dla niezdecydowanych szafa pełna ubrań na miejscu”. Podczas imprezy zagra także Dtekk. Bilety można kupować już teraz dzwoniąc pod numer telefonu 796 85 94 62 lub pisząc na adres: impreza@nienormatograf.pl, będą też one dostępne w queerowej czylenio-księgarni: „Książki z szafy”, która przez cały czas trwania festiwalu będzie działać w Centrum Zamenhofa w godzinach od 11.00 do 17.30.

Wciąż jeszcze można także zapisywać się na weekendowe warsztaty: „Oswajanie transpłciowości” i „Obcy w heteromatriksie”. Szczegółowe informacje na temat ich programu oraz osób prowadzących dostępne są na oficjalnej stronie Festiwalu nienormatograf.pl, w zakładce „Warsztaty”. Zapisy są przyjmowane drogą mejlową pod adresem: warsztaty@nienormatograf.pl. W treści zgłoszenia należy podać: tytuł i preferowany termin warsztatów, imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz krótkie uzasadnienie chęci wzięcia udziału w danym warsztacie. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Program Festiwalu znaleźć można na jego stronie internetowej: http://nienormatograf.blogspot.com/p/program.html

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa