- homiki.pl - http://homiki.pl -

Manga yuri w Polsce – ważna ankieta

Ze względu na wzrost popularności mang yuri wśród polskich użytkowników Internetu wydawnictwo Waneko postanowiło wydać mangę z tego gatunku. Zanim jednak zdecydują się na licencję, zamierzają zbadać rynek. Na portalu Yuri.pl znajduje się ankieta dotycząca tytułu mangi, którą czytelnicy chcieliby widzieć po polsku. Aby wziąć udział w ankiecie, należy zarejestrować się na portalu – to szybkie, proste i bezpłatne, a dzięki temu uzyskuje się możliwość wypowiadania się na forum grupy oraz dostęp do multimediów (głównie tapet, ale też kilku przetłumaczonych krótkich mang).

Wydawnictwo uzna ankietę za wiążącą, jeśli oddanych zostanie co najmniej 500 głosów, przy czym nie ma znaczenia, ile głosów zdobędzie zwycięska pozycja.

Pozostaje mi teraz wymienić pozycje, na które można głosować – większość z nich została przetłumaczona na język angielski przez grupę Lililicious (adres: lililicious.net), niektóre można też przeczytać na stronie Mangafox (adres: mangafox.com)

„Pieta” Haruno Nanae
Rio ma bardzo złe stosunki ze swoimi rodzicami, którzy ją nie kochają, co dziewczyna odreagowuje samookaleczeniami. Jedynym jasnym punktem w jej życiu jest przyjaźń z Sao, która ma podobne problemy – mieszka z ciotką, a o swoich rodzicach nie chce rozmawiać. Obie znajdują w sobie wzajemnie oparcie, które szybko przeradza się w więź głębszą niż po prostu przyjaźń. Na tle większości pozycji ta dwutomowa manga wyróżnia się realizmem oraz skupieniem na psychologii głównych postaci, jak również nietypową kompozycją graficzna.

Ebine Yamaji – wybrana manga
Artystka to postać kultowa wśród fanów yuri – jej osiągnięcia można porównać do wkładu Alison Bechdel w kulturę komiksu amerykańskiego. Autorka pisze bardzo realistyczne mangi, których bohaterki różnią się od typowych postaci mang yuri – są świadome, czym jest homoseksualizm i nie wahają się walczyć o swoje prawa – dlatego też Yamaji uznawana jest za rysowniczkę „branżową”. Narysowała kilka jednotomowych mang:
„Free Soul” – bohaterką tej mangi jest aspirująca rysowniczka komiksu alternatywnego, Keito, która po kłótni z matką ucieka z domu. Na szczęście udaje jej się szybko znaleźć nowe miejsce zamieszkania – zostaje lokatorką (i pomocnicą) starszej kobiety, której pomogła wnieść zakupy, a praca w sklepie muzycznym przynosi jej pieniądze, dzięki którym może się utrzymać i tworzyć dzieło swojego życia – komiks o czarnym muzyku jazzowym Angim. Jej życie ponownie wywraca się do góry nogami, gdy zakochuje się w Niki, członkini zespołu funkowego. Ta co prawda okazuje się również być lesbijką, jednak pozostanie w długotrwałym związku nie leży w jej naturze… Podobnie jak „Pieta”, „Free Soul” jest realistycznym komiksem psychologicznym, ponadto prezentuje też problemy współczesnych młodych Japończyków (i nie tylko, gdyż manga ma przesłanie uniwersalne) wkraczających w dorosłość. Uczucie głównej bohaterki stanowi tylko jeden z wątków komiksu – głównym są jej zainteresowania oraz próby ułożenia sobie życia, czym utwór bardzo się różni od najpopularniejszej obecnie serii yuri „Maria-sama ga miteru”
Oprócz „Wolnej duszy” pani Yamaji narysowała kilka innych mang yuri, które łączą dwie cechy – dojrzałość fabuły oraz specyficzna, ascetyczna kreska. Pozostałymi utworami artystki są „Indigo Blue”, o młodej mężatce, która zakochuje się w innej kobiecie, „Love My Life”, opowiadające o Ichi, studentce anglistyki, zakochanej z wzajemnością w Eri (studentce prawa), a przede wszystkim starającej się odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że ludzie się w sobie zakochują, a także zbiór krótszych utworów „Sweet Lovin’ Baby”, pokazujących różne oblicza związków lesbijskich.

„Hanjuku Joshi” Akiko Morishimy Główną bohaterką tej historii jest Yae, nastolatka, która właśnie rozpoczęła naukę w prywatnym liceum dla dziewczyn. Młoda Yae ma problem z zaakceptowaniem samej siebie – nienawidzi swojego kobiecego ciała oraz silnych emocji i instynktu opiekuńczego, które według niej powodują, że staje się słaba. W szkole zaprzyjaźnia się z Chitose, typową chłopczycą, która ma wszystkie te cechy, które Yae chciałaby mieć. Jak można przypuszczać, dziewczyny szybko zakochują się w sobie. Co prawda komiks ten nie porusza poważnych problemów ( może poza wątkiem romansu jednej z uczennic z nauczycielką) ani nie zagłębia się w emocje bohaterek, jest jednak bardzo dobrym, oryginalnym czytadłem, które nie zawiedzie nawet nieco bardziej wymagających czytelników.

„Octave” Haru Akiyamy
Ta długa seria jest jedną ze słabszych pozycji na liście. Jej bohaterkami są Yukino i Setsuko, dwie dziewczyny, którym nie udało się ani dostać na studia, ani zrobić kariery piosenkarskiej. Przypadkowe spotkanie całkowicie odmienia życie obu. Przez sześć tomów czytelnik obserwuje codzienne życie pary i próby zrobienia jeśli nie kariery, to przynajmniej znalezienia dobrej pracy.

„12 Days” Kim Jin June
To z kolei jest manhwa, czyli manga koreańska (Chociaż jej akcja dzieje się w Ameryce.). Jest to dzieło z pogranicza horroru – gdy Noah umiera, jej kochanka Jackie oraz brat Nick postanawiają skonsumować prochy zmarłej, by stała się na zawsze ich częścią. Robią to, przez tytułowe 12 dni zamknięci w ciasnej przestrzeni, stopniowo coraz bardziej popadając w szaleństwo…

„Blue” Kirina
Bohaterkami tej mangi są dwie uczennice klasy maturalnej – Kayi Kirishimy i Masami Endo. Masami jest w szkolnym społeczeństwie wyrzutkiem ze względu na przeprowadzoną aborcję, przez co czuje się bardzo samotna. Być może dlatego zaprzyjaźnia się z nią Kirishima, która nie zgadza się na rządzące społeczeństwem japońskim połączenie konserwatywnego kodeksu moralnego z kapitalistycznym wyścigiem szczurów. Początkowo szczęśliwa, Masami szybko odkrywa, że miłość, jaką do niej żywi Kaya, przybrała formę obsesji. Czy to jednak powód, by porzucić jedyną osobę, która się o nią troszczy?

„Claudine” Riyoko Ikeda
Najkrótsza (niecałe 100 stron), a zarazem najbardziej przełomowa manga ze wszystkich na liście jest pierwszą mangą podejmującą problematykę transseksualizmu. W niezwykle artystycznej formie autorka przedstawiła w niej tragiczną historię tytułowej Claudine, która czuje się chłopcem i której praktycznie całe życie było rozpaczliwą walką o prawo do bycia samym sobą. Komiks jest dogłębnym studium psychologicznym młodej transki, jednym z najlepszych, jakie można znaleźć w mandze i bardzo frapującym. Został zauważony również w Polsce – szczegółowe streszczenie, analizę oraz interpretację tytułu można znaleźć w drugim numerze magazynu „Otaku”. Pod względem artystycznym, a także historycznym (Opowieść opublikowano w 1977 roku) jest to najważniejsza pozycja ze wszystkich znajdujących się na liście.

Na tym nie kończy się ankieta. Do wyboru mamy jeszcze trzy pozycje – „Strawberry Panic” Sakury Kimino oraz „Girlfriends” i „Sakura Kiss” Morinagi Milk, są to jednak pozycje wyjątkowo słabe, przeznaczone dla sentymentalnych nastolatek zaczytujących się w kolejnych tomach „Zmierzchu”. Zdecydowanie nie znajdą one uznania u dorosłej publiczności, która w zasadzie powinna być głównym odbiorcą mangi yuri (pomijając już fakt, że „Strawberry Panic” bez żadnych wyjaśnień ze strony autorki urywa się w połowie…). Szczerze zachęcam do oddania głosu – od tego zależy przyszłość yuri w Polsce, a jeśli ankieta spotka się z dużym odzewem, wydawnictwo opublikuje więcej mang. Zapraszam!

Aleksandra Lazarek