Manga yuri w Polsce – ważna ankieta

Ze względu na wzrost popularności mang yuri wśród polskich użytkowników Internetu wydawnictwo Waneko postanowiło wydać mangę z tego gatunku. Zanim jednak zdecydują się na licencję, zamierzają zbadać rynek. Na portalu Yuri.pl znajduje się ankieta dotycząca tytułu mangi, którą czytelnicy chcieliby widzieć po polsku. Aby wziąć udział w ankiecie, należy zarejestrować się na portalu – to szybkie, proste i bezpłatne, a dzięki temu uzyskuje się możliwość wypowiadania się na forum grupy oraz dostęp do multimediów (głównie tapet, ale też kilku przetłumaczonych krótkich mang).

Wydawnictwo uzna ankietę za wiążącą, jeśli oddanych zostanie co najmniej 500 głosów, przy czym nie ma znaczenia, ile głosów zdobędzie zwycięska pozycja.

Pozostaje mi teraz wymienić pozycje, na które można głosować – większość z nich została przetłumaczona na język angielski przez grupę Lililicious (adres: lililicious.net), niektóre można też przeczytać na stronie Mangafox (adres: mangafox.com)

„Pieta” Haruno Nanae
Rio ma bardzo złe stosunki ze swoimi rodzicami, którzy ją nie kochają, co dziewczyna odreagowuje samookaleczeniami. Jedynym jasnym punktem w jej życiu jest przyjaźń z Sao, która ma podobne problemy – mieszka z ciotką, a o swoich rodzicach nie chce rozmawiać. Obie znajdują w sobie wzajemnie oparcie, które szybko przeradza się w więź głębszą niż po prostu przyjaźń. Na tle większości pozycji ta dwutomowa manga wyróżnia się realizmem oraz skupieniem na psychologii głównych postaci, jak również nietypową kompozycją graficzna.

Ebine Yamaji – wybrana manga
Artystka to postać kultowa wśród fanów yuri – jej osiągnięcia można porównać do wkładu Alison Bechdel w kulturę komiksu amerykańskiego. Autorka pisze bardzo realistyczne mangi, których bohaterki różnią się od typowych postaci mang yuri – są świadome, czym jest homoseksualizm i nie wahają się walczyć o swoje prawa – dlatego też Yamaji uznawana jest za rysowniczkę „branżową”. Narysowała kilka jednotomowych mang:
„Free Soul” – bohaterką tej mangi jest aspirująca rysowniczka komiksu alternatywnego, Keito, która po kłótni z matką ucieka z domu. Na szczęście udaje jej się szybko znaleźć nowe miejsce zamieszkania – zostaje lokatorką (i pomocnicą) starszej kobiety, której pomogła wnieść zakupy, a praca w sklepie muzycznym przynosi jej pieniądze, dzięki którym może się utrzymać i tworzyć dzieło swojego życia – komiks o czarnym muzyku jazzowym Angim. Jej życie ponownie wywraca się do góry nogami, gdy zakochuje się w Niki, członkini zespołu funkowego. Ta co prawda okazuje się również być lesbijką, jednak pozostanie w długotrwałym związku nie leży w jej naturze… Podobnie jak „Pieta”, „Free Soul” jest realistycznym komiksem psychologicznym, ponadto prezentuje też problemy współczesnych młodych Japończyków (i nie tylko, gdyż manga ma przesłanie uniwersalne) wkraczających w dorosłość. Uczucie głównej bohaterki stanowi tylko jeden z wątków komiksu – głównym są jej zainteresowania oraz próby ułożenia sobie życia, czym utwór bardzo się różni od najpopularniejszej obecnie serii yuri „Maria-sama ga miteru”
Oprócz „Wolnej duszy” pani Yamaji narysowała kilka innych mang yuri, które łączą dwie cechy – dojrzałość fabuły oraz specyficzna, ascetyczna kreska. Pozostałymi utworami artystki są „Indigo Blue”, o młodej mężatce, która zakochuje się w innej kobiecie, „Love My Life”, opowiadające o Ichi, studentce anglistyki, zakochanej z wzajemnością w Eri (studentce prawa), a przede wszystkim starającej się odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że ludzie się w sobie zakochują, a także zbiór krótszych utworów „Sweet Lovin’ Baby”, pokazujących różne oblicza związków lesbijskich.

„Hanjuku Joshi” Akiko Morishimy Główną bohaterką tej historii jest Yae, nastolatka, która właśnie rozpoczęła naukę w prywatnym liceum dla dziewczyn. Młoda Yae ma problem z zaakceptowaniem samej siebie – nienawidzi swojego kobiecego ciała oraz silnych emocji i instynktu opiekuńczego, które według niej powodują, że staje się słaba. W szkole zaprzyjaźnia się z Chitose, typową chłopczycą, która ma wszystkie te cechy, które Yae chciałaby mieć. Jak można przypuszczać, dziewczyny szybko zakochują się w sobie. Co prawda komiks ten nie porusza poważnych problemów ( może poza wątkiem romansu jednej z uczennic z nauczycielką) ani nie zagłębia się w emocje bohaterek, jest jednak bardzo dobrym, oryginalnym czytadłem, które nie zawiedzie nawet nieco bardziej wymagających czytelników.

„Octave” Haru Akiyamy
Ta długa seria jest jedną ze słabszych pozycji na liście. Jej bohaterkami są Yukino i Setsuko, dwie dziewczyny, którym nie udało się ani dostać na studia, ani zrobić kariery piosenkarskiej. Przypadkowe spotkanie całkowicie odmienia życie obu. Przez sześć tomów czytelnik obserwuje codzienne życie pary i próby zrobienia jeśli nie kariery, to przynajmniej znalezienia dobrej pracy.

„12 Days” Kim Jin June
To z kolei jest manhwa, czyli manga koreańska (Chociaż jej akcja dzieje się w Ameryce.). Jest to dzieło z pogranicza horroru – gdy Noah umiera, jej kochanka Jackie oraz brat Nick postanawiają skonsumować prochy zmarłej, by stała się na zawsze ich częścią. Robią to, przez tytułowe 12 dni zamknięci w ciasnej przestrzeni, stopniowo coraz bardziej popadając w szaleństwo…

„Blue” Kirina
Bohaterkami tej mangi są dwie uczennice klasy maturalnej – Kayi Kirishimy i Masami Endo. Masami jest w szkolnym społeczeństwie wyrzutkiem ze względu na przeprowadzoną aborcję, przez co czuje się bardzo samotna. Być może dlatego zaprzyjaźnia się z nią Kirishima, która nie zgadza się na rządzące społeczeństwem japońskim połączenie konserwatywnego kodeksu moralnego z kapitalistycznym wyścigiem szczurów. Początkowo szczęśliwa, Masami szybko odkrywa, że miłość, jaką do niej żywi Kaya, przybrała formę obsesji. Czy to jednak powód, by porzucić jedyną osobę, która się o nią troszczy?

„Claudine” Riyoko Ikeda
Najkrótsza (niecałe 100 stron), a zarazem najbardziej przełomowa manga ze wszystkich na liście jest pierwszą mangą podejmującą problematykę transseksualizmu. W niezwykle artystycznej formie autorka przedstawiła w niej tragiczną historię tytułowej Claudine, która czuje się chłopcem i której praktycznie całe życie było rozpaczliwą walką o prawo do bycia samym sobą. Komiks jest dogłębnym studium psychologicznym młodej transki, jednym z najlepszych, jakie można znaleźć w mandze i bardzo frapującym. Został zauważony również w Polsce – szczegółowe streszczenie, analizę oraz interpretację tytułu można znaleźć w drugim numerze magazynu „Otaku”. Pod względem artystycznym, a także historycznym (Opowieść opublikowano w 1977 roku) jest to najważniejsza pozycja ze wszystkich znajdujących się na liście.

Na tym nie kończy się ankieta. Do wyboru mamy jeszcze trzy pozycje – „Strawberry Panic” Sakury Kimino oraz „Girlfriends” i „Sakura Kiss” Morinagi Milk, są to jednak pozycje wyjątkowo słabe, przeznaczone dla sentymentalnych nastolatek zaczytujących się w kolejnych tomach „Zmierzchu”. Zdecydowanie nie znajdą one uznania u dorosłej publiczności, która w zasadzie powinna być głównym odbiorcą mangi yuri (pomijając już fakt, że „Strawberry Panic” bez żadnych wyjaśnień ze strony autorki urywa się w połowie…). Szczerze zachęcam do oddania głosu – od tego zależy przyszłość yuri w Polsce, a jeśli ankieta spotka się z dużym odzewem, wydawnictwo opublikuje więcej mang. Zapraszam!

Aleksandra Lazarek

8 komentarzyManga yuri w Polsce – ważna ankieta

 • Arc-en-terre

  [Re: Manga yuri w Polsce – ważna ankieta]

  Trzeba będzie zagłosować!

 • sunater

  [Re: Manga yuri w Polsce – ważna ankieta]

  Dziękuje Autorce za promocję naszej ankiety na portalu „branżowym” oraz krótkie przybliżenie mang na które można głosować. Dodam jeszcze że w ankiecie jest opcja (inna manga) umożliwiająca wpisanie swojego typu nieuwzględnionego przez nas…
  PS – nie zgodzę się że yuri jest tylko dla dorosłych czytelników … lekko wyszydzane przez Ciebie nastolatki są „przyszłością” a od infantylnego Strawberry Panic wielu zaczęło swoją przygodę z yuri i kopiło by tą mange choćby z sentymentu…

 • Irmelinne

  [Re: Manga yuri w Polsce – ważna ankieta]

  Mimo, że już sto razy to mówiłam to powtórzę – Claudine. Genialna manga – jeśli komuś zależy na realiźmie i kunszcie literacko-malarskim to bez wahania powinien właśnie ją wybrać ;]

 • Soniasonia

  [Re: Manga yuri w Polsce – ważna ankieta]

  Liczba głosów w ankiecie przekroczyła dzisiaj 500 (co bynajmniej nie oznacza, że została ona zamknięta, więc nadal zapraszam do głosowania zainteresowane osoby, które jeszcze tego nie zrobiły!). Na chwilę obecną wygrywa „Strawberry Panic” z niewielką przewagą nad „Girlfriends”, więc prawdopodobnie te dwie serie zostaną wydane po polsku – jeśli tak się stanie, postaram się je Wam przybliżyć. Tytuł na trzecim miejscu, „Pieta” zdobył mniej niż połowę głosów oddanych na lidera, wobec czego o wydaniu jakiejkolwiek poważnej mangi możemy tylko marzyć. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali swój głos dzięki mojemu esejowi 🙂

 • Shinzu

  [Re: Manga yuri w Polsce – ważna ankieta]

  Głosów przybywa a nadal żadnej reakcji ze strony waneko, czy jakakolwiek manga zostanie w końcu wydana.. ?

 • Soniasonia

  [Re: Manga yuri w Polsce – ważna ankieta]

  Waneko ostatecznie zdecydowało się NIE wydawać w Polsce mangi yuri.

 • Soniasonia

  [Re: Manga yuri w Polsce – ważna ankieta]

  WAŻNE!
  Wydawnictwo „Waneko” udostepniło kolejną ankietę, w której można zagłosowac na gatunek mangi, którą czytelnicy pragnęliby widziec w polskim wydaniu. Głosowac można tutaj:
  http://waneko.pl/sklepik/pollbooth.php?pollid=18&op=vote
  Nie pozwólmy, by Haruno Nanae i Ebine Yamaji przeleciały nam koło nosa!

 • Soniasonia

  Nowa ankieta mangowa – do wyboru manga yuri, sci-fi i sci-fi z motywami transseksualnymi!
  Na oficjalnej stronie wydawnictwa JPF na Facebooku pojawiła się nowa ankieta w sprawie kolejnego tytułu, jaki wydawnictwo zamierza wydać w serii Mega Manga. Interesujący jest fakt, iż z trzech propozycji skupiają się na tematach zainteresowań czytelników LGBT.
  „Oniisama-e” Riyoko Ikedy – Główną bohaterką mangi jest Nana Misono, nieśmiała nastolatka, która rozpoczyna naukę w prestiżowym żeńskim gimnazjum (motyw, który nigdy nie znudzi się japońskim twórcom). Nieoczekiwanie zostaje wybrana na członka „Korporacji” – uczniowskiego stowarzyszenia zrzeszającego wyróżniające się pod jakimś względem uczennice. Przewodnicząca „Korporacji”, Fuki Miya z jakiegoś powodu wydaje się jej nie lubić… Na szczęście zawsze może liczyć na najlepszą przyjaciółkę, Marię Shinobu. Chociaż, czy przyjaciele powinni tobą manipulować?… A szkoła jest taka wielka… Gdy Nana gubi się w korytarzach, natrafia na Rei Asakę, dziewczynę, która wydaje się być szalona. Koleżanki utwierdzają ją w tym przekonaniu – jedyną przyjaciółką Rei jest sympatyczna atletka Kaoru Orihara, która bezskutecznie próbuje wyciągnąć ją z nałogu narkotykowego. Jednak pewne wydarzenie sprawia, że Nana zmienia zdanie o Rei i staje się przyjaciółką dziewczyny. Niestety, demony prześladujące Asakę są zbyt silne… W 1991 roku komiks został zekranizowany w formie 40-odcinkowego serialu animowanego (jeden z nich przypomina historię Oscar i zawiera sceny pominięte w pierwszym anime).
  „Yuuichinin Iru” Hagio Moto – manga opowiadająca o uczniach szkoły dla kosmonautów przechodzących ostateczny test – muszą dostać się na opuszczony statek paserski i… przeżyć wyznaczony czas. Mimo, że statek transportowy opuściło dziesięciu młodzieńców, na pokładzie ogromnego kosmolotu znajdowało się jedenaście osób, a gdy nowa załoga próbowała zapanować nad statkiem co i rusz zdarzały się dziwne „wypadki” uniemożliwiające im przejęcie kontroli. Z punktu widzenia czytelnika LGBT ciekawą postacią jest Frol. Dziewczyna pochodzi z planety, na której dojrzałość płciową uzyskuje się po podaniu specjalnej substancji, a to, jaką płeć przybierze „larwa” zależy od jej rodzaju. Frol pragnie zostać pilotem, gdyż dzięki temu będzie mogła przybrać męską postać, o czym zawsze marzyła (nie mówiąc już o tym, że w przeciwnym wypadku zostałaby trzecią żoną dużo starszego dostojnika). Manga i jej kontynuacja są polemiką ze stereotypowym łączeniem płci i ról społecznych, a także przekonaniem, że kobieta nie może łączyć z powodzeniem kariery i małżeństwa – Autorka połączyła przyjemne z pożytecznym, tworząc emocjonujące czytadło zachęcające jednocześnie dziewczęta do sprzeciwu wobec nacisków społecznych, a także akceptacji osób źle czujących się w swoim ciele.
  Trzecim tytułem jest „Terra e” Keiko Tamekiyi, kultowa epicka space opera, która, pomimo braku obecności jednoznacznych motywów LGBT, jest godna uwagi ze względu na podejmowane problemy filozoficzne oraz pełną zwrotów akcji fascynującą fabułę.
  Na wybrany tytuł można głosować tutaj: http://www.facebook.com/pages/JPFantastica/138340866189262?ref=ts&fref=ts
  Głosujemy!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa