KPH W Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego

KPH złożyło skargę na postępowanie Urzędów Stanu Cywilnego w Polsce. Aby zawrzeć związek poza granicami kraju potrzebne jest zaświadczenie z Polski, stwierdzające, że pozostaje się stanu wolnego.

W Polsce często Urzędy odmawiały wydawania takich zaświadczeń – dowiadując się, że chodzi o zawarcie związku z osobą tej samej płci.

Greg Czarnecki z KPH przemawiał w tej sprawie przed Komisją Petycji Parlamentu.

PAP podaje: Członkowie komisji petycji jednogłośnie uznali, że stawianie biurokratycznych przeszkód na drodze do zawarcia związku za granicą świadczy o nieuzasadnionej dyskryminacji polskich gejów i lesbijek. W taki sposób wypowiedziało się kilku zagranicznych eurodeputowanych. Przewodnicząca Erminia Mazzoni (z włoskiej chadecji) zapowiedziała, że petycja pozostaje otwarta, a komisja czeka na opinię KE.

Tu zapis obrad

Jeszcze jeden głos (za PAP): „Nie widzę powodu, dlaczego urzędniczkę albo urzędnika ma obchodzić, z kim ma być zawarty związek. Ma on tylko stwierdzić stan prawny i nic ponadto! Uważamy, że to jest dyskryminacja tym bardziej, że na terytorium Polski nie zawiera się takich związków, choć one gdzie indziej istnieją. Polskie prawo nie powinno zakazywać ich zawierania np. w Holandii” – powiedziała Lidia Geringer de Oedenberg (SLD).

W Warszawie toczy się sprawa przeciwko USC za odmowę wydania zaświadczenia.

(red.)

5 komentarzyKPH W Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego

 • Jakbyco

  [Re: KPH W Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego]

  Zdaje się, że równolegle KPH prowadzi kampanię w polskich sądach?
  http://monitoring.kampania.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=109:odmowy-wydania-zawiadczenia-o-stanie-cywilnym-&catid=1:news
  „KPH monitoruje sprawę odmowy wydania zaświadczenia o stanie cywilnym mężczyźnie chcącemu zawrzeć małżeństwo jednopłciowe z obywatelem Hiszpanii.
  Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy odmówił wydania zaświadczenia o stanie cywilnym, o które wnioskodawca ubiegał się w trybie art. 71 Ustawy o aktach stanu cywilnego.”

 • zewsząd i znikąd

  [Re: KPH W Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego]

  Tymczasem nowelizują „Prawo prywatne międzynarodowe”, a p. Kempa histeryzuje, że brak jednoznacznego wyłączenia związków jednopłciowych zawartych za granicą to ich uznanie w Polsce – jak dodał kolega partyjny, „w roku beatyfikacji Jana Pawła II”.
  Nie kocham tego kraju. A w takich chwilach wręcz go nienawidzę i przynajmniej widać za co.
  Zaraz się kładę, ale po prostu chce mi się płakać nad tym, do jakiego stopnia POLSKA = NIENAWIŚĆ.

 • krzsz1986

  [Re: KPH W Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego]

  Kto był za, a kto przeciw [orka.sejm.gov.pl].

 • monitorOn

  [Re: KPH W Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego]

  Caly PiSs glosowal za. Oni to tacy eksperci od zaludniania Ziemi. Przyklad pewnie biora z gory. Prezes bardzo plodny, chociaz zaraz – nie – przeciez on zyje z kotem. A reszta? Ciekawe ile dzieci przypada na jedna PiSsowska rodzine? A moze wszystko idzie w zlym kierunku? Czy jest wiecej poslanek PiSsu, ktore mialyby odwage przyznac sie do tego 🙂
  http://www.youtube.com/watch?v=rPCgaGKEWec
  🙂

 • krzsz1986

  [Re: KPH W Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego]

  Ale jeden z PiSu się wyłamał, nie? Może się pomylił… a może jest gay friendly?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa