Kolejna egzekucja nastoletniego geja w Iranie

Iran zamierza przeprowadzić egzekucję na nastolatku winnym „grzechu sodomii” – alarmuje Amnesty International. Organizacja podkreśla, że przyznanie się do winy wymuszono na nieletnim chłopcu okrutnymi torturami. Irański Sąd Najwyższy zatwierdził wyrok. AI wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia protestu.

Młody mężczyzna (organizacji AI znane jest jedynie jego imię – Ehsan) został aresztowany dwa lata temu w mieście Shiraz w prowincji Fars na podstawie doniesienia pewnego nastolatka. Chłopiec twierdził, że 17-letni wówczas Ehsan wraz z dwoma kolegami próbował go zgwałcić. Oskarżony po trwających miesiąc torturach przyznał się do zarzucanego mu czynu, wycofał jednak wszystkie swoje zeznania w trakcie procesu sądowego. Trybunał złożony z pięciu sędziów nie wziął jednak pod uwagę oświadczenia oskarżonego i zasądził karę śmierci za „akt sodomii” („lavat”). Tylko jeden sędzia nie zgodził się z wymiarem kary i wnioskował o uwolnienie nieletniego wówczas oskarżonego. Irański Sąd Najwyższy w Teheranie potwierdził wyrok. Jak podaje Amnesty International, nie jest pewne, czy prezes najważniejszego w Iranie trybunału wydał już zgodę na wykonanie kary śmierci na Ehsanie. Organizacja wzywa jednak społeczność międzynarodową do protestów, które mogą przyczynić się do uratowania życia nastolatka.

AI przypomina, że Iran ratyfikował Konwencję o Prawach Dziecka, która w artykule 37 stwierdza: Państwa-Strony zapewnią, aby żadne dziecko nie podlegało torturowaniu bądź okrutnemu, nieludzkiemu czy poniżającemu traktowaniu lub karaniu. Ani kara śmierci, ani kara dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia nie może zostać orzeczona wobec osoby w wieku poniżej osiemnastu lat za popełnione przez nią przestępstwa. Wyrok na Ehsana zapadł, gdy był on jeszcze nieletni. Według dostępnych danych od 1990 roku w Iranie wykonano co najmniej 47 kar śmierci na dzieciach.

Osoby chcące przyłączyć się do protestu AI przeciwko karze śmierci dla Ehsana znajdą szczegółowe informacje na stronie internetowej organizacji.

***

Od redakcji:

Amnesty International powołuje się na konkretne akty prawne, aby uratować człowieka od przedwczesnej śmierci. My natomiast mamy obowiązek napiętnowania Iranu jako kraju terroru politycznego i obyczajowego, gdzie abstrakcyjne przepisy religijne przewyższają wartość ludzkiego życia. Tak urządzony świat nie jest światem dla ludzi!

5 komentarzyKolejna egzekucja nastoletniego geja w Iranie

 • Soniasonia

  [Re: Kolejna egzekucja nastoletniego geja w Iranie]

  Jestem przeciwna wykonywaniu kary śmierci za przestępstwa inne niż zabójstwo bądź znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, a zwłaszcza obrzydliwe wydaje mi się wieszanie nieletnich, jednak zastanawiam się, czy ten chłopak rzeczywiście został skazany za homoseksualizm – z artykułu wynika, że jego winą była próba gwałtu, a gdyby niedoszła ofiara była dziewczyną, prawdopodobnie wyrok byłby ten sam (chociaż bardzo możliwe, że wtedy i ona by zawisła…).

 • krzsz1986

  [Re: Kolejna egzekucja nastoletniego geja w Iranie]

  Moim zdaniem kara śmierci jest w ogóle nie do zaakceptowania. Zwłaszcza za gwałt, nie wspominając już o seksie homo.

 • jk

  [Re: Kolejna egzekucja nastoletniego geja w Iranie]

  sonia, w iranie jest tak ze seks z mezczyzna to gwalt na nim. a potem sie wiesza. dziwi mnie ze ktos na tym forum moze jeszcze probowac te sprawe usprawiedliwiac. poza tym kara smierci jest nie do zaakceptowania.

 • europe

  [Re: Kolejna egzekucja nastoletniego geja w Iranie]

  Masakra, pisać do jakiegoś gnoja w turbanie Your Excellency jednak trzeba się zeszmacić, bo może uda się uratować życie chłopaka!

 • Twojeimię

  [Re: Kolejna egzekucja nastoletniego geja w Iranie]

  wystrczy pojechac do iranu i samemu zobaczyc-doswiadzyc ze gejestwo /seks homoseksualny/ jest powszechny i podobnie jak hasz mimo surowego prawa bardzo popularny … gdyby mieli tam zabijac za to mezczyzn szybko by sie kraj wyludnil /nie idzie o to,ze sa jest tylu gejow ale o zwyczaj i sztywne zasady moralne w stosunkach z kobietami / mozna tu dyskutowac o karze smierci ale podwazanie zarzutow na zasadzie,ze to niby ‚walka z lgbtqa’ jest zalosne i swiadczy tylko o ksenofobii …

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa