Zapowiadamy festiwal Równe Prawa do Miłości

Włączajcie ajfony, uruchamiajcie gógielkalendarze, albo po prostu, tradycjonalistycznie, otwierajcie orgenajzery i kalendarzyki – zbliża się niezwykle bogaty w wydarzenia festiwal Równe Prawa do Miłości. Oto przesłanie od organizatorów:

* * *

Moc wrażeń, odrobinę wiedzy i bezmiar atrakcji! Tego właśnie potrzebujesz w dniu Św. Walentego!

W dniach 9 – 15 lutego Kampania Przeciw Homofobii zaprasza na V edycję Festiwalu Równe Prawa do Miłości! Ucieknij od lutowych mrozów i przyjdź do gorącego Nowego Wspaniałego Światu, Och-Teatru, 1500m2 do wynajęcia, oraz Galerii Schody, aby obejrzeć najciekawsze filmy, uczestniczyć w debatach, podziwiać najbardziej zakręcone eventy, koncerty, performance'y!

Przedsięwzięcie to ma na celu zwrócenie uwagi na nie-heteroseksualną miłość, którą zazwyczaj pomija się w społecznych debatach na ten temat.

Festiwal Równe Prawa do Miłości to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, promujące równość, a także wolność od uprzedzeń, przy okazji obchodzonego 14 lutego Dnia Zakochanych. Kilka dni intelektualnej uczty, a także wspaniałej zabawy w popularnych warszawskich miejscach kulturalnych.

Festiwal jest otwarty dla wszystkich!

Miejsca festiwalowe
NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT • Nowy Świat 63
1500 M2 DO WYNAJĘCIA • Solec 18
OCH-TEATR • Grójecka 65
GALERIA SCHODY • Nowy Świat 39

Program
9 LUTEGO (ŚRODA)
19:00 „Za mundurem…” – sytuacja osób LGBT w służbach mundurowych w Polsce i na świecie, panel dyskusyjny, Nowy Wspaniały Świat
20:30 Pokaz filmu Yossi & Jagger (Izrael 2002, reż. Eytan Fox), Nowy Wspaniały Świat
21:00 Wernisaż wystaw Daniela Sally’ego i Tomasza Karabowicza na temat cielesności w Galerii „Schody”

10 LUTEGO (CZWARTEK)
19:00 Związki partnerskie w Polsce? – dyskusja nad projektem ustawy o związkach partnerskich, panel dyskusyjny, Nowy Wspaniały Świat
20:30 Pokaz filmu Were The World Mine (USA 2008, reż. Tom Gustafson), Nowy Wspaniały Świat

11 LUTEGO (PIĄTEK)
19:00 Promocja wystaw Daniela Sally’ego oraz Tomasza Karabowicza,
Występ śpiewaczki Izabeli Kopeć – Diva Opera House, Nowy Wspaniały Świat
21:00 Koncert zespołu Sublim + After Party, 1500 m2 do wynajęcia

12 LUTEGO (SOBOTA)
15:00 Od pikiet do Europride – warszawska kultura queer w kontekście starań o tytuł ESK 2016, Panel dyskusyjny, Nowy Wspaniały Świat
17:00 Pokaz filmu Les Chansons D’Amour (Francja 2007, reż. Christophe Honoré), Nowy Wspaniały Świat
20:00 „Zakazane miłości” Marty Konarzewskiej i Piotra Pacewicza, panel dyskusyjny, Nowy
Wspaniały Świat
22:00 Bal Kotylionowy – DJ Moondeck, Nowy Wspaniały Świat

13 LUTEGO (NIEDZIELA)
15:00 Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli postawy młodzieżówek partyjnych w kwestii praw osób LGBT, panel dyskusyjny, Nowy Wspaniały Świat
19:00 Pokaz mody – Sylwia Kiertowicz · Vintage Cat – oraz Magdalena Gąsiorowska

14 LUTEGO (PONIEDZIAŁEK)
15:00 Happening Grupy Młodzieżowej KPH „Miłość jest najważniejsza” , Pomnik Kopernika, ul. Krakowskie Przedmieście
17:00 Wykluczenie osób transpłciowych wewnątrz środowiska Les-Bi-Gay, panel dyskusyjny, Nowy Wspaniały Świat
19:00 Pokaz filmu Hedwig and The Angry Inch (USA 2001, reż. John Cameron Mitchell), Nowy Wspaniały Świat

15 LUTEGO (WTOREK)
20:00 Pokaz filmu The Rocky Horror Picture Show (USA/Anglia 1975, reż. Jim Sharman), plus niezapomniane atrakcje w związku ze zbliżającą się premierą warszawskiej wersji scenicznej, Och-Teatr

Rozrywka
KONCERT SUBLIM
ROCKY HORROR SHOW – IMPREZA TEMATYCZNA

Refleksyjny nastrój zapewni zespół Sublim, na czele ze swoim nieziemskim singlem „Can You Feel Love”, zabierając słuchaczy tam gdzie nie ma grawitacji. Wszystkich uczestników czeka struchlenie i podróż w wymiar, o którym marzyli przedwczoraj.

Rocky Horror Show – Impreza Tematyczna – oparta na bliżej nieokreślonej w swym charakterze zabawie, która przyciąga swoją niepowtarzalną, trochę tajemniczą, dziwnie emocjonującą atmosferą. Przygotowywana we współpracy z Och-Teatrem z okazji premiery warszawskiej wersji musicalu na wiosnę 2011, połączona z pokazem kultowej już adaptacji filmowej. Takiej imprezy jeszcze w Polsce nie było!

Filmy
THE ROCKY HORROR PICTURE SHOW
WERE THE WORLD MINE
HEDWIG AND THE ANGRY INCH
LES CHANSONS D’AMOUR

Cztery filmy o tematyce LGBT (Les Gay Bisexual Transgendered) mające dodatkowy wspólny mianownik – muzykę.

Są to filmy, w których tematyka LGBT przewija się w formie przebojowych piosenek. Czym byłyby Walentynki bez muzyki, nie tylko tej opowiadającej o miłości? Filmy te będą interesującą propozycją dla kinomanów zastanawiających się jak alternatywnie spędzić piątkowy czy sobotni wieczór. Co więcej, aż trzy filmy nie miały w Polsce ani oficjalnej premiery kinowej, ani nie trafiły do dystrybucji na DVD! Część dopiero zdobywa uznanie publiczności, pozostałe doczekały się kultowego statusu.

DANIEL SALLY
WYSTAWA
Cielesność, nierozerwalnie związana z postacią ludzką, uwidacznia się wyraziście w twórczości Daniela Sally. Artysta ten koncentruje się na człowieku, bawi się jego cielesną powłoką. Z jego dzieł tchnie swoisty egzystencjalizm, refleksja nad człowieczym bytem. Przedstawieni ludzie osamotnieni, pogrążeni we własnych myślach, zdają się zastanawiać nad esencją istnienia, nad życiem i śmiercią, światem materii i sferą duchową.

Błękitna kolorystyka, zastosowana do karnacji ciał w pewien sposób odrealnia je, nadając im nowy, głębszy wymiar. Artysta nie narzuca tu wanitatywnego przesłania, raczej uduchowia, a wręcz „sakralizuje” poprzez barwę zarezerwowaną dla nieba jednostkę ludzką. Sfera sacrum symbolizowana przez kolor, zostaje na powierzchni dzieła zderzona z fascynacją ciałem, czystą cielesnością. Nagość, powiązaną z erotyka, strefą ludzkiej seksualności, jako zwalczaną i piętnowaną przez wiele religii można utożsamiać z reprezentacją opozycyjnego do sacrum pojęcia profanum.

Odmiennie należy rozpatrywać cykl prac wykonanych piórkiem. Surowa i zdecydowana linia wytyczająca kontury postaci przywodzi na myśl witalność i siłę doskonale współgrając z atletycznymi sylwetkami. Nie mamy tu już do czynienia z uduchowieniem, a raczej fascynacją, czy kultem ciała.

TOMASZ KARABOWICZ
WYSTAWA
Tomasz Karabowicz to artysta średniego pokolenia wykonujący malarskie portrety mężczyzn.

Malarz jest zainteresowany psyche portretowanego bardziej niż jego ciałem. Jego portrety są indywidualne, a równocześnie zakorzenione w tradycji obrazowej. Są to portrety twarzy, osobowości i pewnego stylu malarskiego. Element nagości zwykle skupiony na klatce piersiowej i ramionach dyskretnie akcentuje erotyczny wymiar wizerunku. Fascynacja malowanym mężczyzną wyraża się w głębokim spojrzeniu na twarz i wydobyciu jej męskiego wyrazu.

Tomasz Karabowicz z artyzmem, uczuciem i kontemplacją uwiecznia męskich bohaterów własnej artystycznej mitologii.
(Opis pochodzi z albumu Pawła Leszkowicza „Art Pride” wydanego przez wydawnictwo Abiekt.pl.)

SYLWIA KIERTOWICZ
POKAZ MODY · VINTAGE CAT
Moda vintage była od zawsze jednym z największych zainteresowań Sylwii Kiertowicz. Kierując się tym hobby, centra handlowe zamieniła na targi staroci, wieżę na gramofon, a cyfrówkę na aparat analogowy. Jej kolekcja ubrań, butów i dodatków vintage z biegiem czasu stała się dosyć pokaźna. Kiedy odebrała paczkę z kolejną parą kocich okularów z lat pięćdziesiątych, nagle zapragnęła otworzyć swój własny sklep vintage. Chciała, aby były w nim tylko wyselekcjonowane ubrania, prawdziwe perełki – niekoniecznie w oszałamiających cenach. Jeżeli nie podoba Ci się idea kupowania ubrań powielonych w tysiącach egzemplarzy, jeśli stawiasz na oryginalność lub pragniesz żyć ekologicznie, nie pozwalasz sobie na bylejakość w ubiorze albo po prostu kochasz vintage, VintageCat został stworzony specjalnie dla Ciebie! W Nowym Wspaniałym Świecie zaprezentujemy próbkę tego stylu. Więcej na www.vintagecat.pl
Z okazji tego wydarzenia Sylwia zaprosiła do współpracy Magdalenę Gąsiorowską.

http://www.festiwal.kph.org.pl/

spot: http://www.youtube.com/watch?v=rpyOnu2XdPU

7 komentarzyZapowiadamy festiwal Równe Prawa do Miłości

 • Tęczowy Miś

  [Re: Zapowiadamy festiwal Równe Prawa do Miłości]

  Już nie mogę się doczekać!

 • Peter Pan

  [Re: Zapowiadamy festiwal Równe Prawa do Miłości]

  Co to jest nie-heteroseksualna miłość ?
  Jeżeli to jakiś ukłon w stronę biseksualistów to wielkie dzięki, ale: gdy biseksualny mężczyzna kocha kobietę to jest to miłość heteroseksualna a gdy mężczyznę homoseksualna.
  ORIENTACJA biseksualna jest ,,nie-heteroseksualna” (choć równie dobrze można ją nazwać ,,nie-homoseksualną), ale miłość ?

  Sam festiwal zapowiada się dosyć ciekawie. Szczególnie zaintrygował mnie Tomasz Karabowicz. Jego zainteresowanie męską psyche jest godne uwagi. To pewien rodzaj opozycji do wielu twórców gejów, których bardziej interesuje dusza kobiety (Almodovar, Ozon) oraz do tych, których w mężczyznach interesuje wszystko inne niż osobowość.

 • krzsz1986

  [Re: Zapowiadamy festiwal Równe Prawa do Miłości]

  Nieheteroseksualna miłość to każda miłość z wyjątkiem tej pomiędzy mężczyzną a kobietą. Jeśli przyjmiemy, że każdy ma płeć i jest albo kobietą, albo mężczyzną, to będzie to dokładnie to samo co miłość homoseksualna. 😉

 • Mobi

  [Re: Zapowiadamy festiwal Równe Prawa do Miłości]

  Miłość nie-hetero jest najlepsza, najpiękniejsza, najczystsza, najtrwalsza, najwspanialsza, naj… naj… naj… naj…
  I w ogól gdzie miłości hetero do niej??

 • Soniasonia

  [Re: Zapowiadamy festiwal Równe Prawa do Miłości]

  Przykład miłości nieheteroseksualnej: kobieta, która zakochała się i stworzyła związek z byłym mężczyzną (Fabuła mangi „J no subete”).

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa