W Nowy Rok z przepisami i papierkologią

Do grona krajów Europy, w których pary jednopłciowe mają możliwość jakiejś formy rejestracji swojego związku od 1 stycznia 2011 r. dołączyła Irlandia. Ze względu na wymagany prawem termin oczekiwania pierwsze związki zostaną zarejestrowane za ok. 3 miesiące. Organizacje LGBTQ w Irlandii nie obwołały jednakże tego wydarzenia pełnym sukcesem, ponieważ od lat walczą o małżeństwa jednopłciowe, tymczasem nowa ustawa przewiduje „zaledwie” związki partnerskie (chcielibyśmy takie „zaledwie”…) – civil partnerships. Ustawa wprowadza również przepisy uznające wszelkie związki jednopłciowe zawarte poza granicami Irlandii i nadające im w granicach tego państwa status civil partnership.

Cóż, Irlandia to kolejne państwo Unii Europejskiej w jakiś tam sposób porównywane z Polską – za Hiszpanią i Portugalią. Wypomnieliśmy to premierowi Tuskowi podczas EuroPride hasłem „Obiecywaliście drugą Irlandię – dawajcie Związki (tam już są)„. A my? Czekamy.

Informacje za IrishExaminer

* * *

Tymczasem Komisja Europejska podejmuje bardzo ważną inicjatywę w ramach procesu zmniejszania biurokratyzacji i obciążenia obywateli UE „papierkologią”. Przygotowano tzw. zieloną księgę, czyli dokument zawierający propozycje zmian w prawie – „Ograniczenie formalności administracyjnych w stosunku do obywateli – swobodny przepływ dokumentów urzędowych i uznawanie skutków powodowanych przez akty stanu cywilnego” (dokument w formacie .pdf TU). W dokumencie tym Komisja pisze: w swoim codziennym życiu obywatele europejscy napotykają nadal liczne przeszkody w korzystaniu z tych praw. Jednym ze źródeł tych problemów jest obowiązek przedstawiania władzom obcego państwa członkowskiego dokumentów urzędowych potwierdzających prawa lub stwierdzających obowiązki. Dokumenty te mogą mieć bardzo różny charakter. Może chodzić o dokumenty administracyjne, akty notarialne, jak np. akty własności, akty stanu cywilnego, jak np. akt urodzenia lub ślubu, różnorakie umowy lub decyzje sądowe. Bardzo często zdarza się, że uznanie tego rodzaju dokumentów przez organy publiczne wiąże się z formalnościami administracyjnymi, które utrudniają obywatelom życie. Warto pamiętać, że może tu chodzić również o takie sytuacje, z jakimi mierzą się Polacy i Polki pragnący zawrzeć związek jednopłciowy za granica i zmuszeni do uciążliwych przepychanek z urzędami aby uzyskać konieczne zaświadczenia.

Mamy nadzieję, że brukselska machina szybko upora się z tematem i że zostaną przyjęte ogólnoeuropejskie rozwiązania prawne wymuszające sprawniejszy obrót dokumentami. Tymczasem zachęcamy do wypowiedzenia się na ten temat jak na porządnych, świadomych obywateli Polski i Unii przystało, ponieważ Bruksela uruchomiła procedurę konsultacji tej zielonej księgi.

4 komentarzeW Nowy Rok z przepisami i papierkologią

 • Jakbyco

  [Re: W Nowy Rok z przepisami i papierkologią]

  Ciekawe, czy jakiejś polskiej organizacji LGBT będzie się chciało coś napisać w ramach tej procedury konsultacji o trudnościach w polskich USC.

  I czy któremuś ze sfrustrowanych i znudzonych tutejszych komentatorów przyjdzie do głowy, że mogliby pożytecznie poklikać w klawiaturę 😉

 • KaFor

  [Re: W Nowy Rok z przepisami i papierkologią]

  Odpowiadam za siebie – owszem, poklikałam w klawiaturę.

 • Uschi

  [Re: W Nowy Rok z przepisami i papierkologią]

  KaFor – to super, bo akurat Ty masz niezłe doświadczenie w walce z naszymi urzędami, prawda?

  (ciekawe, czy osobie powyżej się zachciało 😉 )

 • KaFor

  [Re: W Nowy Rok z przepisami i papierkologią]

  Owszem, mam.
  Wciąż je wzbogacam.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa