- homiki.pl - http://homiki.pl -

SPR apeluje o zgłaszanie homofobicznych i transfobicznych przestępstw

Posted By Uschi On 15 stycznia 2011 @ 17:37 In Kraj,Świat | 19 Comments

18 stycznia rusza w Toruniu akcja billboardowa Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności”, która ma zachęcić do zgłaszania tej organizacji wszelkich przestępstw na tle homofobicznym. Dwutygodniowa akcja jest pierwszą tego rodzaju w Polsce.

Celem akcji jest zebranie zgłoszeń o groźbach, wyzwiskach, pobiciach i innych przestępstwach oraz pomoc ich ofiarom – osobom LGBTQ, które padają ofiarą przestępstw ze względu na swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową. Instytucje państwa nie gromadzą danych w tym zakresie, takie czyny traktowane są jako zwykłe przestępstwa, dlatego oficjalnie niczego nie wiadomo o skali ani natężeniu tego zjawiska.

Cechą charakterystyczną takiej przestępczości jest to, że sprawca bierze na cel daną osobę, bo reprezentuje ona grupę społeczną, do której sprawca jest uprzedzony, której nie akceptuje – tłumaczy Przemek Szczepłocki z SPR. – W Polsce tylko niektóre przestępstwa z nienawiści są ścigane przez prawo, m.in. rasistowskie i wynikające z antysemityzmu. Te, które dotykają osoby LGBTQ, są uważane za zwykłe przestępstwa, nie zwraca się uwagi na to, że to przejaw homofobii.

Pod egidą niemal wszystkich krajowych organizacji LGBTQ w Toruniu przygotowano projekt nowelizacji kodeksu karnego, który ma zmienić ten stan rzeczy: przestępstwami z nienawiści będą także czyny popełnione ze względu na płeć, tożsamość płciową, orientację seksualną, wiek oraz niepełnosprawność. – Projekt jest gotowy, ale szans na jego uchwalenie nie ma – twierdzi Aleksandra Skonieczka z SPR – Uchwalenie takiej zmiany w prawie oznacza przyznanie się, że istnieją transfobia, homofobia i mizoginia. A w Polsce panuje przecież „tolerancja” i nie ma takich problemów – dodaje Skonieczka.

SPR twierdzi, że tylko zebranie i udokumentowanie przypadków homofobicznej przestępczości daje szansę na przekonanie władz, że sytuacja nie jest sielankowa, a zmiana kodeksu karnego ma sens i jest potrzebna. Chcemy pomóc tym osobom, które się do nas zgłoszą, ale chcemy również, żeby ich przykład, ich sprawy, pomogły innym – podkreśla Skonieczka.

SPR wykupiło trzy dwunastometrowe billboardy. Są one usytuowane w ruchliwych punktach Torunia: na placu Armii Krajowej, tuż obok wjazdu na jedyny most na Wiśle łączący dwie części miasta, którym codziennie przejeżdżają tysiące samochodów oraz na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i ul. Grudziądzkiej. Całą akcję stowarzyszenie finansuje ze składek członkowskich.

Nasze billboardy powinny być widoczne dla wszystkich. Inaczej, niż w internecie, trudno będzie je przegapić. Ich przekaz jest prosty, zrozumiały i łatwy do zapamiętania – wyjaśnia Szczepłocki. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby ludzi, pokazać im, że mają się dokąd zgłosić, że mogą to zrobić i że to ma sens – dodaje Skonieczka. – Tylko razem możemy wygrać walkę z homofobią.

(źródło: informacje prasowe SPR)


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2011/01/spr-apeluje-o-zgaszanie-homofobicznych-i-transfobicznych-przestpstw/

URLs in this post:

[1] Nowa inicjatywa Lambdy Warszawa: http://homiki.pl/index.php/2011/01/nowa-inicjatywa-lambdy-warszawa/

[2] Razem bezpieczniej: http://homiki.pl/index.php/2010/10/razem-bezpieczniej/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.