Spotkanie wokół wyników ankiety – mini-relacja

25 stycznia w gościnnej jak zwykle atmosferze kawiarni Tel-Aviv odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników plebiscytu portalu homiki.pl – Ankiety dziesięciolecia. Wyniki we wszystkich dziewięciu kategoriach przedstawili Wojtek Szot ( www.abiekt.blogspot.com ) i Uschi Pawlik, wręczając obecnym przedstawicielom laureatów dyplomy.

Następnie w kameralnym gronie (przerzedzonym z racji szalejących wirusów i zmutowanych zarazków) panel dyskusyjny (Uschi Pawlik, Jej Perfekcyjność, Wojtek Szot i Krzysztof Zabłocki) i słuchacze zastanawiali się nad tym, skąd takie a nie inne wyniki i o czym świadczą.

Podczas omawiania znaczenia dwóch pierwszych miejsc w kategorii „najważniejsze wydarzenie” dyskutujący próbowali wskazać różnice pomiędzy kategoriami wydarzeń, do których należą dwie pierwsze pozycje, a więc wystawa „Niech nas zobaczą” i pierwsza parada. Jej Perfekcyjność zwrócił(a) uwagę, że wystawa była wydarzeniem jednorazowym, o ogromnym oddźwięku medialnym, które wbiło się wyraźnie w przestrzeń publiczną – a przez swoją jednorazowość łatwiej poddaje się ocenie niż pierwsza parada, o której media nie donosiły zbyt szeroko, a na jej odbiór nakładają się wszystkie późniejsze parady. Padały również komentarze na temat kondycji parad oraz stosunkowo niewielkiego znaczenia EuroPride.

Komentując pierwsze miejsce w kategorii „zjawiska” Tomasz Szypuła z KPH zwrócił uwagę, jak bardzo parady spowszedniały w odbiorze społecznym i dodał, że jego zdaniem jest to oznaka niedostrzeganych na co dzień, a jednak kluczowych zmian społecznych.

Obecni przedstawiciele laureata 2. miejsca w kategorii zjawisk pozytywnych, czyli biznesu LGBTQ, zwrócili uwagę na iluzoryczność polskiego „różowego pieniądza”, szczególnie w sektorze kultury. Marcin Pietras ( www.queerpop.blogspot.com ) komentował pozytywnie działalność polskich dystrybutorów filmów DVD, podkreślając, że frekwencja na wydarzeniach kulturalnych jest dość stała i trudno przełamać barierę pewnej określonej liczby odbiorców.

Mówiąc o najwyżej ocenianych zjawiskach w kategorii „homofobia” uznaliśmy, że najlepiej pokazują największe bolączki respondentów – wygrana pozycji „brak ustawy o związkach i przeciwdziałaniu dyskryminacji” nie wymaga komentarza. Jej Perfekcyjność przestrzegał(a) natomiast przed niedocenianiem pełzającej homofobii, której symbolem jest Roman Giertych na stanowisku ministra edukacji narodowej – licznych drobnych wydarzeń, gestów, rozwiązań, które trudno oprotestowywać każdorazowo, a które powoli i skutecznie zmieniały rzeczywistość.

Debata miała oczywiście więcej wątków, toczyła się jednak zasadniczo wokół zmian społecznych, których doświadczyliśmy przez te ostanie 10 lat, a zakończyliśmy ją dwoma stwierdzeniami – społecznosć LGBTQ nie jest już tak homogeniczna, jak wydawała się na początku dekady, zaś pewne zmiany społeczno-polityczne na naszą korzyść wydają się nam tak oczywiste, że już ich nie dostrzegamy…


Panel dyskusyjny, od lewej: Uschi Pawlik, Jej Perfekcyjność, Krzysztof Zabłocki, Wojtek Szot


Tomasz Szypuła odbiera dyplom w imieniu KPH – za akcję „Niech nas zobaczą”


Uschi Pawlik, w imieniu SOFy, za współ-wydanie „Homowarszawy”


A tak wygląda „współ-nasz” dyplom

[Zdjęcia autorstwa Katarzyny Rossienik-Ciosmak, www.femka.net – dziękujemy za udostępnienie]

7 komentarzySpotkanie wokół wyników ankiety – mini-relacja

 • Peter Pan

  [Re: Spotkanie wokół wyników ankiety – mini-relacja]

  ,,Jej Perfekcyjność przestrzegał(a)”

  No comment.

 • d.biskupa

  [Re: Spotkanie wokół wyników ankiety – mini-relacja]

  Nie no, fajnie. Pawlikowa dostała dyplom od Szota, a Szot od Pawlikowej. Musiało być miło. A przy okazji JP się polansowała w gronie trochę odmiennym od Adlerowego, co na pewno jej wyjdzie na dobre. Przynajmniej jeśli chodzi o PR.

  Przy okazji mam złą wiadomość dla świata, a zwłaszcza dla detrollatorni. Wyjeżdżam na parę dni, więc nie będę was chwilowo ubogacać swoimi złotymi myślami.

 • Peter Pan

  [Re: Spotkanie wokół wyników ankiety – mini-relacja]

  @ dupa

  Chyba powinienem tu poddać w wątpliwość, to co piszesz, bo Twoje zdziwienie na temat tego, że Sven się nie wychował w Polsce wskazuje na to, że zazwyczaj nie wyjeżdżasz nigdzie. No chyba, że odwiedzisz jakąś sąsiednią wiochę tym razem. Takie pierwsze kroki też są ważne.

  Jednak uznajmy, że nie napisałem tego co napisałem (detrollatornio, tego co jest tam u góry, nie ma).
  Bo tym razem udało Ci się rozbawić Svena, który na pewno napisałby to co Ty, gdyby trochę uważniej przyjrzał się tym zdjęciom.

  Pozdrawiam, życząc Tobie miłego wyjazdy a sobie by był jak najdłuższy.
  Sven

 • Peter Pan

  [Re: Spotkanie wokół wyników ankiety – mini-relacja]

  wyjazdu 😉

 • Real Beauty

  [Re: Spotkanie wokół wyników ankiety – mini-relacja]

  Cóż, chyba wszystko już zostało skomentowane – no prawie. Ja dodam tylko, że te dyplomy wyglądają jak bilety do cyrku.

 • Jakbyco

  [Re: Spotkanie wokół wyników ankiety – mini-relacja]

  Możecie się skichać, kochani komentujący, ale nic nie zmieni faktu, że nagrodzeni czują się docenieni i chwalą się zdobytymi wyróżnieniami (np. Krytyka Polityczna).
  Dyplom – cóż, biletów do cyrku nigdy nie widziałam (nie chadzam, mierzi mnie), ale najgorszy nie jest 🙂

  A co do wręczania sobie nawzajem dyplomów przez Abiekt.pl i SOF – no tak się składa, że czytelnicy homików docenili oba podmioty, to kto miał im wręczyć, delegacja czytelników? Było się wybrać na spotkanie i dokonać tego osobiście.

  Nooo, oczywiście można jeszcze w klimacie spiskowo-smoleńskim, panującym obecnie w Polsce, węszyć spisek w tym, jak wysokie pozycje zajęły np. książki Abiekt.pl – że też jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, że ankieta została sfałszowana? Rozczarowujecie mnie…

 • Peter Pan

  [Re: Spotkanie wokół wyników ankiety – mini-relacja]

  @ Jakbyco

  Spokojnie !
  Chyba trochę nadinterpretujesz niektóre żarty.
  Fragment ze Smoleńskiem to trochę tani chwyt z Twojej strony. To, że ktoś nie dostaje orgazmu w związku z faktem, iż Abiekt dostał ,,bilet do cyrku” od pani Pawlik, nie oznacza jeszcze, że ma coś wspólnego z PiSem.
  Podobnie jak nie każdy musi się wzruszać tym, że Krytyka Polityczna się z czegoś cieszy. Tym bardziej, że Homobiografie są właśnie taką typową marksistowską książką, w której słuszny cel (emancypacja gejów i lesbijek), uświęca wszystkie braki (metodologiczne, faktograficzne).

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa