Prośba o przesyłanie informacji

Szanowni Czytelnicy i szanowne Czytelniczki, zwracamy się do Was z gorącą prośbą.

Pod egidą Stowarzyszenia Otwarte Forum powstaje dokument, w którym chcemy opisać różne polskie sprawy sądowe dotyczące osób LGBT.

Jeśli znacie jakąś sprawę sądową, w której rolę odgrywała orientacja seksualna lub wręcz braliście / brałyście udział w takiej sprawie – napiszcie do nas na adres listy(at)homiki.pl. Jeśli złożyliście/złożyłyście zawiadomienie/skargę do prokuratury – również dajcie znać. Jeśli chcecie zachować anonimowość możemy nie podawać akt sprawy, chociaż bardzo nam na nich zależy.

Celem przygotowywanego Zestawienia jest „zebranie w jednym miejscu informacji o sprawach już zakończonych, toczących się, jak i tych, które mają się rozpocząć. Taki zbiór – regularnie aktualizowany i dostępny online – mógłby pomóc wielu osobom LGBT w podjęciu decyzji o skorzystaniu z drogi sądowej – pokazywałby, o co i jak można walczyć w obecnym stanie prawnym, na jakie orzeczenia sądowe można się powoływać we własnej sprawie (stąd nasze starania o podawanie sygnatur akt), a także jakie kwestie wymagają interwencji ustawodawcy.”

W tej chwili dysponujemy wiedzą o ponad dwudziestu różnych sprawach. Poniżej przykładowy opis sprawy sądowej:

A. Sprawa w pierwszej instancji
STRONY: Przemek Szczepłocki przeciwko Prokuraturze Rejonowej Toruń Centrum – Zachód
PRZEDMIOT SPRAWY: Zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania karnego z art. 190 § 1 kk, tj. o groźby karalne pod adresem osób odwiedzających toruński klub „Rafa”, którego klientelę stanowiły niemal wyłącznie osoby LGBT; groźby znalazły się w wypowiedzi wyemitowanej przez Radio GRA 17 lipca 2007 roku jako część materiału „Homoseksualiści prezentują” o klubie „Rafa”.
GDZIE: Sąd Rejonowy w Toruniu VIII Wydział Karny (sygn. akt 1 Ds. 81/08)
WYROK: 20.05.2008 – Sąd podtrzymał prokuratorską odmowę wszczęcia postępowania karnego. Prokuratura i sąd uznały, że wypowiedź: „To by dostał w łeb ode mnie. Za takie sceny. Przecież tego nie powinno być, nie? To bym ich ścigał. By się paczkę zebrało i towarzystwo by musiało troszeczkę dostać po czerepie” dotycząca osób odwiedzających klub „Rafa” (niemal wyłącznie osoby LGBT), a pochodząca od osoby mieszkającej w jego bezpośrednim sąsiedztwie, nie stanowi groźby karalnej w rozumieniu art. 190 § 1 kk, ponieważ adresat groźby karalnej musi być precyzyjniej wskazany; przed orzeczeniem sąd ujawnił stanowisko prokuratury, które stwierdzało, że wypowiedź wyemitowana przez Radio GRA nie stanowiła groźby karalnej, ale niekaralne ostrzeżenie.

Zapraszamy do pomocy! Nie musicie oczywiście przygotowywać opisów spraw, z Waszą pomocą zrobimy to sami.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa