Gej następnym prezydentem Irlandii ?

Senator David Norris prowadzi wyścig o fotel prezydencki w Irlandii, który opuści w tym roku urzędująca obecnie Mary McAleese. Według najnowszych sondaży niezależny senator ma 27% poparcia w społeczeństwie. Ankietę przeprowadziła firma Red C na zamówienie Paddy Power Bookmakers.

Wykazała ona, że Mairead McGuinness – członek parlamentu z ramienia Fine Gael jest na drugim miejscu z poparciem 13%. Były premier Bertie Ahern otrzymał poparcie 12% ankietowanych, a jego partyjny kolega, członek parlamentu Brian Crowley otrzymał 10%. Przedstawiciel partii pracy – Labour – Michael D Higgins otrzymał poparcie 11%, a Fergus Finlay 10%. 13% ankietowanych powiedziało, że nie będzie głosować na żadnych z wymienionych ankietowanych, a 5% nie będzie głosować wcale.

Sondaż został przeprowadzony pośród 1,000 osób w całym kraju w dniach 4-6. stycznia 2011.

David Patrick Bernard Norris – według najnowszych sondaży faworyt na krzesło prezydenta – urodził się 1. lipca 1944 w Leopoldville w belgijskim Congo. Jest obrońcą praw osobistych w Irlandii i niezależnym politykiem. Jest byłym wykładowcą uniwersyteckim oraz członkiem Senatu od 1987 roku. Stworzył Campaign for Homosexual Law Reform – Kampanię Reformy Prawa dla Homoseksualistów; jest członkiem Church of Ireland (Kościół Irlandii). Często wypowiadał się jak za młodu ciężko było mu być Irlandczykiem nie będąc katolikiem.

Norris był pierwszym zadeklarowanym gejem wybranym do urzędu publicznego w Irlandii. To on pozwał Prokuratora Generalnego Irlandii w Sądzie Najwyższym z powodu kryminalizacji homoseksualizmu. Jego skarga opierała się na fakcie, że prawo naruszyło jego przywilej do prywatności i świadomego seksu z innym mężczyzną oraz, że od czasu wprowadzenia Konstytucji Irlandii prawo jeszcze ustanowione za czasów brytyjskich było niezgodne z konstytucją. Sąd Najwyższy odrzucił skargę Norrisa. Odwołał się on wtedy do sądu wyższego rangą – Supreme Court of Ireland. W 1983 roku Supreme Court podtrzymał zgodność prawa z konstytucją. Po przegranej w Supreme Court, Norris złożył sprawę w Europejskim Sądzie Praw Człowieka (Norris v. Ireland).

W 1988 roku Sąd Europejski stwierdził, że prawo kryminalizujące seks męsko-męski jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka, zwłaszcza Artykułem 8 chroniącym prawo do szanowania prywatnego życia. Uznano, że prawo irlandzkie narusza przywilej szanowania prywatności dorosłych osób w angażowanie się w czyny według własnego wyboru.

Prawo irlandzkie zostało zmienione i homoseksualizm został zalegalizowany w 1993.

Norris opisuje siebie jako aktywistę walczącego o prawa humanitarne. Prowadził kampanię przeciwko niektórym zachowaniom USA podczas „wojny z terrorem”, włączając w to więzienie podejrzanych terrorystów w Guantanamo Bay na Kubie.

W maju 2010 roku wezwał Republikę Irlandii do ponownego przyłączenia się do Wspólnoty Narodów – Commonwealth – dawniej znanej jako Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Komentarze zostały wypowiedziane podczas prezentacji książki wydanej przez „nowo-unionistyczny” Ruch Reformatorski. Jest również mocnym krytykiem zarówno silnego irlandzkiego republikanizmu jak i lojalizmowi w Ulsterze. Norris często nazywał przywódców Powstania Wielkanocnego w 1916 roku „terrorystami”.

Norris jako Niezależny reprezentuje w Senacie okręg wyborczy University of Dublin. Po raz pierwszy został wybrany do Senatu w 1987 roku i za każdym razem jest wybierany ponownie.

Artykuł pochodzi z portalu irlandia.ie – dziękujemy za możliwość udostępnienia.

4 komentarzeGej następnym prezydentem Irlandii ?

 • benek

  [Re: Gej następnym prezydentem Irlandii ?]

  taki nius tylko podkreśla przepaść jaka wciąż dzieli Polskę od krajów zachodu…

 • krzsz1986

  [Re: Gej następnym prezydentem Irlandii ?]

  „Prawo irlandzkie zostało zmienione i homoseksualizm został zalegalizowany w 1993”

  Zdaje się, że w Polsce osoby homoseksualne nie są „ścigane za seks” od 1932 roku. A może wcześniej? Gdzieś kiedyś czytałem, że już w XIX wieku w Księstwie Warszawskim miała miejsce dekryminalizacja homoseksualizmu. Irlandia powinna się wstydzić, bo nawet w porównaniu z katolicką Polską wypada bladziutko.

 • Peter Pan

  [Re: Gej następnym prezydentem Irlandii ?]

  @ krzsz

  Polska była jednym z pierwszych państw, które zalegalizowały homoseksualizm a Irlandia jednym z ostatnich.
  To prawda. Jest to istotne w tym sensie, że nie można tworzyć jakichś fatalistycznych wizji, wedle których Polska dotknięta jest swym komunistycznym i katolickim dziedzictwem tak bardzo, że zmiany są niemożliwe lub nastąpią za 100 lat.

  Jednocześnie, homoseksualizm jest tematem, który pojawiał się na zachodzie Europy mniej więcej od lat 70.- w jednych krajach wcześniej w innych później. Zaczynało się to od legalizacji homoseksualizmu a kończyło (w niektórych państwach) prawem do adopcji. Najsilniejsza fala zmian legislacyjnych miała miejsce od lat 90.
  W tej chwili Irlandia JEST krajem, w którym temat homoseksualizmu został już częściowo przepracowany i nie ma się czego wstydzić w porównaniu z Polską. Może w porównaniu z Niemcami, Holandią czy Danią, ale nie w porównaniu z Polską.
  Jak sądzę, najistotniejsze dla polskich gejów i lesbijek jest to jakie są ich prawa w Polsce A.D. 2011 a nie to, że już Henryk III Walezy był pedałem a Księstwo Warszawskie było Holandią XIX wieku.

 • krzsz1986

  [Re: Gej następnym prezydentem Irlandii ?]

  @ Peter Pan

  Wszystko prawda, ale komentarz był raczej odpowiedzią na słowa Benka.

  Chociaż, gdy dłużej się zastanowię, dochodzę do wniosku, że „legalizacja” homoseksualizmu dopiero w 1993 w Irlandii to i tak większy powód do wstydu niż brak regulacji prawnych w sprawie homozwiązków w Polsce 2011. Jasne, że dla osób, które żyją tu i teraz najważniejsze jest, co się dziej w 2011, a nie 1993. Od 1993 upłynęło już sporo czasu, ale porównanie do czasów Henryka któregoś tam, moim zdaniem, jest przesadzone. 😉

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa