- homiki.pl - http://homiki.pl -

Przed nami wiele pracy

[1]

Szanowna Redakcjo,

Z wielką ciekawością śledzę dyskusję, jaka po zdobyciu przeze mnie mandatu radnego Warszawy toczy się na portalach LGBT. Zdaję sobie sprawę, że mój wybór na radnego wzbudził w wielu osobach nadzieję, że w Polsce zacznie się coś zmieniać na lepsze i że sytuacja osób LGBT będzie się poprawiać szybciej niż do tej pory. Chciałbym, aby ta nadzieja się spełniła, ale przed nami jeszcze wiele pracy.

Dlatego zmartwił mnie zarzut, który pojawił się w tekście Tomka Sikory „Patrzenie na ręce”. Autor zarzuca mi, że dopiero w kampanii wyborczej zainteresowałem się problemami osób niepełnosprawnych, a wcześniej je lekceważyłem. Ten zarzut jest bezpodstawny. W dyskusji, o której wspomina autor, powiedziałem, że nie napiszę własnoręcznie projektów ustaw dla osób niepełnosprawnych, bo nie znam ich codziennych problemów na tyle, by stawiać się w rolę eksperta zdolnego do przedstawienia kompleksowych rozwiązań w formie ustawy. Uważałem I nadal uważam, że najlepiej, aby to osoby niepełnosprawne określiły, czego oczekują – podobnie jak wolę, żeby to osoby homoseksualne artykułowały swoje postulaty a nie oczekiwały, że osoby heteroseksualne wymyślą je dla nas.

Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie problemów osób niepełnosprawnych, żeby je uznawać za ważne. Ale to, że się dostrzega ich codzienne problemy i próbuje zwracać na nie uwagę, nie oznacza, że ma się wiedzę dostateczną do napisania ustawy kompleksowo regulującej kwestie osób niepełnosprawnych… Jedynym celem akcji z wózkiem inwalidzkim było zwrócenie uwagi na to, że władze stolicy nie interesują się problemami osób niepełnosprawnych wynikającymi ze złego projektowania przestrzeni miejskiej. Chciałem również pokazać, że zauważam problemy osób niepełnosprawnych i że jestem otwarty na dialog z nimi. Chcę wspierać rozwiązania mogące ułatwić funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej – takie rozwiązania, które zdaniem samych zainteresowanych najlepiej zdadzą egzamin.

To dobrze, że nasze środowisko interesuje się moimi planami I przyszłymi działaniami jako radnego. Merytoryczna i rzetelna krytyka na pewno pomoże mi w lepszym pełnieniu funkcji, którą powierzyli mi wyborcy. Z drugiej strony, krytyka, która robi wrażenie, że wynika tylko z niechęci do mnie, nie pomoże mi w lepszej pracy i nie posunie naszej sprawy do przodu. Już niedługo będziecie mogli oceniać mnie po owocach mojej działalności.

Na koniec, ale za to tak najbardziej od serca, chciałem Wam wszystkim Kochani podziękowac za to, że dzięki Wam, z Wami i dla Nas wszystkich mogłem przełamać kolejną barierę. Chciałbym Was prosić o to, żebyśmy wspólnie przeszli jak najdłuższy odcinek drogi, na końcu której nie będzie już żadnych barier uniemożliwiających osobom z pod znaku LGBT normalnego życia w Polsce.

Krystian Legierski.

Autorzy:

zdjęcie Krystian Legierski

Krystian Legierski [2]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 340; nazwa: Krystian Legierski