- homiki.pl - http://homiki.pl -

Kolejny homofobiczny przepis na Litwie w zawieszeniu

Wczoraj, czyli 16 grudnia, miało odbyć się w litewskim parlamencie głosowanie nad kolejnym przepisem prawnym, który wprowadzałby homofobiczne zasady do przestrzeni publicznej.

Poprzednie zmiany dotyczyły ustawy o informacji publicznej. Zasłaniając się ochroną dzieci i młodzieży przed „niewłaściwymi treściami” Seimas chciał wprowadzić całkowity zakaz mówienia o orientacjach seksualnych. Ustawę zawetował poprzedni prezydent Litwy, jednakże weto zostało odrzucone. Ostatecznie, po protestach społeczności międzynarodowej, w tym Unii Europejskiej, ustawę przyjęto w złagodzonej formie, choć w dalszym ciągu niepozbawionej treści homofobicznych.

Tym razem chodzi z kolei o nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego. Z informacji prasowych możemy dowiedzieć się, że wysoką kara obłożone mają być wszelkie działania „promujące homoseksualność”. Według przedstawicieli Amnesty International przepisy te sformułowane są na tyle niejasno, że mogą doprowadzić do zakazu publikowania wszelkich informacji na temat orientacji seksualnej.

Głosowanie odłożono, nie podając terminu kolejnego. Czekamy zatem na rozwój wydarzeń.

Tymczasem polecamy szczegółowa informację na temat homofobicznych w klimacie zmian prawnych na Litwie na blogu Abiekta [1].