Agencja Praw Podstawowych zbadała ochronę osób LGBT

Agencja Praw Podstawowych (FRA – European Union Agency for Fundamental Rights) przedstawiła raport o sytuacji osób LGBT w krajach należących do Unii Europejskiej. Dokument powstał z inicjatywy Parlamentu Europejskiego.

Trzy podstawowe problemy, z jakimi borykają się ludzie o tożsamości homoseksualnej, biseksualnej i transgender to: przymuszanie przez heteronormatywną większość do życia w ukryciu, przemoc oraz dyskryminacja wynikająca z nierówności w obliczu prawa. Jako konkretny przykład dyskryminacji obecnej w wielu krajach UE dokument wymienia brak uregulowań w zakresie zawierania uznawanych przez prawo związków pomiędzy osobami tej samej płci.

Zdaniem Evelyne Paradis z zarządu ILGA-Europe środowiska LGBT cieszy fakt, że unijna Agencja Praw Podstawowych aktywnie zajmuje się równouprawnieniem osób o tożsamości nieheteroseksualnej. Podkreśliła jednak, że od czasu publikacji poprzedniego raportu w 2008 roku sytuacja osób LGBT w wielu krajach nie zmieniła się, a rządy niektórych państw unijnych nie chcą przyjąć dyrektyw antydyskryminacyjnych lub też stosują je wybiórczo.

Jednym z takich krajów jest niestety Rzeczpospolita Polska. Przyjęta 29 października br. przez Sejm ustawa antydyskryminacyjna w niepełny sposób wdraża zalecenia UE w zakresie równouprawnienia. Wśród błędów zgłaszanych przez organizacje pozarządowe (w tym Amnesty International czy KPH) znajdują się: inna definicja dyskryminacji niż w innych polskich aktach prawnych, niepełny katalog przesłanek, z powodu których zakazuje się dyskryminacji (w spisie jest orientacja seksualna, nie ma jednak tożsamości płciowej, co dyskryminuje osoby transgender).

Więcej na temat raportu na stronie FRA

2 komentarzy do:Agencja Praw Podstawowych zbadała ochronę osób LGBT

  • Jakbyco

    [Re: Agencja Praw Podstawowych zbadała ochronę osób LGBT]

    FRA naprawdę często zajmuje się dyskryminacją ze względu na orientację seksualną. Oczywiście to bardzo dobrze, bo ta sprawa była przecież długo zaniedbywana, ale ciekawe czy tak samo mocno zajmują się np. niepełnosprawnością czy wiekiem…

  • Jerzyk

    [Re: Agencja Praw Podstawowych zbadała ochronę osób LGBT]

    Myślę, że tak…. ale głowy nie dam. Trza poszperać na fra.europa.eu
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa