- homiki.pl - http://homiki.pl -

Wyoutowany gej radnym

Numer jeden na liście SLD i Zielonych (startujących wspólnie do Rady Miasta Stołecznego Warszawy) na Mokotowie, Krystian Legierski, został wybrany radnym. Uzyskał drugi wynik w całym warszawskim SLD.

Jest to przełomowe wydarzenie, bo Krystian Legierski to pierwsza wybrana w powszechnych wyborach osoba jawnie mówiąca o swojej nieheteroseksualności. Czy wyborcy docenili odwagę osobistą, czy program (skupiony na kulturze), czy przynależność do Zielonych – zapewne można się spierać (polecamy zresztą lekturę komentarzy w blogosferze, np. na zaprzyjaźnionym blogu http://abiekt.blogspot.com [1],) najważniejsze teraz, co Krystian Legierski zrobi z mandatem, jak go wykorzysta – oby z jak największym pożytkiem dla Warszawy.

W wywiadzie [2] dla Gazety Stołecznej mówi tak: Działam w kulturze niszowej i mam wrażenie, że ta kultura bardzo bulgocze, ale ma mało ujść. W Warszawie jest mało rozwiązań, które mogłyby ją wesprzeć np. niskie czynsze na pracownie artystyczne. Mało jest instytucjonalnych udogodnień, które artystom działającym na poziomie lokalnym, a nie w obiegu galerii światowych mogłoby pomóc. Tak jak to robi Berlin, gdzie masa zwyczajnych artystów wkomponowuje się w krajobraz miasta, tworząc jego klimat. Mogą spokojnie tworzyć i przeżyć z tego, co robią. Berlin oferuje im tanie mieszkanie, tanią pracownię. U nas pracownię wynajmuje się na komercyjnych warunkach, ściga się z bankami. Trzeba zacząć od infrastruktury, od wyznaczenia w dzielnicach rewirów, budynków na kulturę, dla drobnego rzemiosła typu – szewc, krawiec.

Gratulujemy, życzymy powodzenia, będziemy bacznie obserwować i wspierać.