- homiki.pl - http://homiki.pl -

Ustalono termin pierwszej rozprawy w NS2

Nasza Sprawa 2 przeciwko publicystom i wydawcy dziennika Rzeczpospolita, nad którą pracujemy już od półtora roku, trafia wreszcie na wokandę. W lutym 2011 r. pierwsza rozprawa. Tymczasem przypominamy i wyjaśniamy, o co chodzi w Naszej Sprawie 2:

W połowie czerwca 2009 roku w „Rzeczpospolitej” ukazał się rysunek Andrzeja Krauze zestawiający związki osób homoseksualnych ze związkami zoofilskimi. Rysunek ten został wsparty tekstami Macieja Rybińskiego „Małżeństwa kozio-ludzkie zgodne z naturą” i Tomasza Terlikowskiego „Rewolucja homoseksualna”.

Wiele osób i organizacji poczuło się dotkniętych tymi publikacjami. Grupa osób skupiona wokół Stowarzyszenia Otwarte Forum postanowiła wytoczyć autorom, redaktorowi naczelnemu gazety oraz wydawcy proces cywilny na podstawie art. 23, 24 oraz art. 448 Kodeksu cywilnego.

Przygotowania do procesu i sam proces został nazwany „Naszą Sprawą 2”. Dzięki donacjom osób prywatnych na cele procesu otrzymaliśmy 2955,75 PLN. Pomogło nam to w opłaceniu kosztów sądowych oraz innych kosztów związanych z procesem, jak np. druk sporej liczby dokumentów (sam pozew wraz z załącznikami liczy kilkaset stron, a składany był w kilku kopiach). Powodami w procesie zostali Uschi Pawlik i Michał Minałto. Przygotowaniem pozwu zajęły się Karolina Kędziora (PTPA) oraz Irmina Kotiuk, a pełnomocnikiem powódki i powoda został mec. Jacek Świeca, który również współtworzył pozew. Dokumentacją i rzecznikowaniem zajął się Wojtek Szot. Dostaliśmy również wsparcie od kilku organizacji LGBTQ, które zadeklarowały, że przystąpią do Naszej Sprawy 2 jako strony w procesie.

Pragniemy poinformować, że 10 listopada 2010 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył termin rozprawy na 15 lutego 2011 roku o godzinie 12:00.

Jest to dla nas wyjątkowy moment – gdy przystępowaliśmy do prac nad Naszą Sprawą 2 nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, ile wysiłku będzie nas kosztować, a także ile problemów będziemy musieli w trakcie rozwiązać. Było warto! Przez 16 miesięcy wiele osób okazało nam wsparcie, za które dziękujemy. Cieszymy się, że nie zawiedliśmy zaufania, że udało się doprowadzić Naszą Sprawę 2 do prawdziwego początku – mimo wielu zwątpień w czasie tej wielomiesięcznej przygody. Musimy jednak pamiętać, że to dopiero początek. Liczymy na dalsze wsparcie – zapraszamy do kontaktu, wizyt na naszej stronie [1], gdzie publikujemy informacje o wszystkich kolejnych działaniach – i do zobaczenia na sali sądowej!

Streszczoną historię wydarzeń wokół procesu przeczytać można na stronie Naszej Sprawy 2 [2]