- homiki.pl - http://homiki.pl -

Transseksualny dramat „Gem, set i mecz” w Klubie Filmowym LGBT

„Gem, set i mecz” („Second serve”) w reżyserii Anthony’ego Page’a to jeden z pierwszych filmów o osobie transseksualnej. Nakręcony w 1986 r., opowiada prawdziwą historię żyjącej do dziś (obecnie 76-letniej) Renee Richards (Richarda Raskinda).

Raskind był wziętym lekarzem oraz tenisistą z zamiłowania. Swój transseksualizm odkrył stosunkowo wcześnie, ale przez długi czas próbował go zwalczyć – a to za pomocą psychoterapii, a to przez „zwyczajne” zaprzeczanie. Ożenił się, spłodził syna.
Jednak w końcu nie wytrzymał presji prawdziwej tożsamości i w 1975 roku przeszedł proces korekty płci. Po nim Renee Richards rozpoczęła udaną, profesjonalną karierę w tenisie. Wygrała wiele turniejów, później trenowała m.in. Martinę Navratilovą. Była również stroną w sądzie, gdy próbowano ją zdyskwalifikować z konkurencji „tenis kobiet” jako…niekobietę!

Film jest adaptacją jej autobiografii wydanej również w 1986 r. Główną rolę gra słynna aktorka angielska – Vanessa Redgrave, która otrzymała za „Gem, set i mecz” nominacje do nagród Emmy i Złotego Globu.

Seans filmu „Gem, set i mecz” odbędzie się w poniedziałek, 29 listopada 2010 r. o godz. 19 w Nowym Wspaniałym Świecie, czyli siedzibie Krytyki Politycznej w Warszawie, ul. Nowy Świat 63 (skrzyżowanie Nowego Świata z ul. Świętokrzyską), I piętro.

Po filmie zapraszamy na dyskusję.

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki