Oskarżony: Stanisław Pięta

Stanisław Pięta, poseł PiS i autor interpelacji, w której stwierdził m.in. że homoseksualność to „dewiacja” i „zboczenie” podobne do nekrofilii, pedofilii oraz zoofilii, już niedługo może stanąć przed obliczem sprawiedliwości. Pod koniec października do warszawskiego sądu trafił prywatny akt oskarżenia przeciw niemu. Złożył go prawnik ze Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności”.

Nie było innej drogi. – stwierdza krótko Anna Piórkowska ze Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności, które wiosną zapowiadało podjęcie kroków prawnych przeciw homofonicznemu posłowi. – Poseł Pięta w mediach odmówił odwołania swoich słów oraz przeproszenia osób homoseksualnych, które w swojej interpelacji uznał za zboczone i podobne do nekrofilów, pedofilów i zoofilów. Z kolei prokuratura uparcie nie chciała uznać, że jest tzw. interes społeczny, żeby zająć się tą sprawą. Szkoda, że prokuratura nie napisała nam kogo trzeba publicznie obrazić, żeby ten interes społeczny jednak był. Zamiast tego pouczono nas, że skoro tak dobrze znamy prawo, to możemy samodzielnie udać się do sądu po sprawiedliwość.

Ponieważ w interpelacji Pięty nie było mowy o Pracowni Różnorodności, stowarzyszenie nie mogło wnieść tzw. prywatnego aktu oskarżenia przeciw posłowi. – Ale gej, który czuje się zniesławiony interpelacją posła Pięty, może to zrobić. Takim gejem jestem ja. – wyjaśnia Przemek Szczepłocki, oskarżyciel prywatny.

Polskie organizacje działające na rzecz osób LGBTQ od kilku lat zabiegają o poszerzenie ochrony, jaką kodeks karny przyznaje mniejszościom etnicznym, narodowym i wyznaniowym przed tzw. mową nienawiści. Chcą nią objąć kobiety, osoby starsze, osoby niepełnosprawne i osoby LGBTQ. Zwolennikiem takiej zmiany prawa był Janusz Kochanowski, poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprzeciwia się jej Ministerstwo Sprawiedliwości.

Mamy wielką grupę społeczną – osoby LGBTQ – która jest przedmiotem ciągłych kpin, wyzwisk, poniżania i innych ataków. Są one tak powszechne, że społeczeństwo uważa je za coś oczywistego i normalnego. – mówi mec. Jacek Świeca, radca prawny. – Resort sprawiedliwości nie widzi problemu homofobicznej mowy nienawiści i każe ludziom brać sprawy w swoje ręce. Ile osób ma na to czas, siłę, wiedzę i pieniądze?

Anna Piórkowska z Pracowni Różnorodności przypomina sprawę Ryszarda Giersza z Wolina, który pozwał swoją homofobiczną sąsiadkę i wygrał w sądzie. – Wtedy społeczeństwo odkryło, że jest coś takiego jak homofobiczna mowa nienawiści. Okazało się też, że są ludzie gotowi z nią walczyć. W tym przypadku będzie jeszcze trudniej. To sprawa karna, a nie cywilna. Do tego oskarżonego chroni immunitet poselski. Jeśli Sejm nie zgodzi się na jego uchylenie, będzie to przyzwolenie na jaskrawą homofobię władz, na bezkarne sianie nienawiści.

(informacje: SPR)

Od redakcji: Redakcja homiki.pl, doświadczona już w bojach z polskim wymiarem sądownictwa w Naszej Sprawie 2, gratuluje Przemkowi Szczepłockiemu determinacji i życzy cierpliwości oraz wytrwałości. Kibicujemy i trzymamy kciuki. Trzeba pokazywać, że używanie homofobicznej mowy nienawiści nie pozostaje bez konsekwencji.

8 komentarzyOskarżony: Stanisław Pięta

 • Jakbyco

  [Re: Oskarżony: Stanisław Pięta]

  Powodzenia życzę. Acz jakoś bez wiary w sukces…

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Oskarżony: Stanisław Pięta]

  Napiszcie coś o pewnym kandydacie na prezydenta miasta (szczerze mówiąc nie pomnę, które to miasto), popieranym przez SLD – gość popisał się homofobią, której nie powstydziłaby się nieświętej pamięci Liga Polskich Rodzin…

 • Jakbyco

  [Re: Oskarżony: Stanisław Pięta]

  @z&z
  Moim zdaniem szkoda klawiatury na tego pana i dobrze, że go homiki pomijają wyniosłym milczeniem. Zresztą SLD też się od pana durnia odcina.

 • krzsz1986@tlen.pl

  [Re: Oskarżony: Stanisław Pięta]

  UWAGA na miłość do gejów w SLD!!! [www.pudelek.pl]

 • Ruch Poparcia Palikota

  [Re: Oskarżony: Stanisław Pięta]

  Pan poseł Stanisław Pięta w czasie sejmowej interpelacji 26.10.2009 dowiódł swojej niekompetencji intelektualnej, nie odróżniając orientacji seksualnej jaką jest homoseksualizm od parafilii, której przykładami są nekrofilia, zoofilia i pedofilia. Homoseksualizm już 30 lat temu został wykreślony przez naukę z listy chorób i parafilii. Ale to nie wszystko.
  Jesteśmy oburzeni próbą blokowania rozwoju polskiej sztuki współczesnej jaką był protest posła PiS-u przeciwko wystawie Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym. Bogactwo sztuki bierze się z jej różnorodności i swobody wypowiedzi, czego Pan Poseł Pięta najwyraźniej nie rozumie, próbując zdusić jej rozwój swoją interpelacją. W przeciwieństwie do pana posła Pięty, Ruch Poparcia Janusza Palikota przykłada dużą uwagę do rozwoju polskiej kultury i będzie przeciwstawiał się takim barbarzyńskim działaniom.

  Uważamy ponadto, że mowę nienawiści, jaką było wystąpienie posła PIS-u Stanisława Pięty, może i powinno być ścigane przez prokuraturę. Widzimy istotny interes społeczny w tym, aby ścigać z urzędu tych, którzy publicznie oczerniają niemałą część obywateli, zrównując ich orientację seksualną z dewiacją. W krajach wysoko rozwiniętych rzeczą nie do pomyślenia byłoby lekceważenie tego typu przestępstw.

  Wobec powyższego w pełni popieramy prywatny akt oskarżenia Pana Przemysława Szepłockiego przeciwko posłowi Stanisławowi Pięcie. Apelujemy do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Stanisława Pięty do odpowiedzialności karnej. W takiej sprawie jak ta, gdy poseł, jakby nie było, przedstawiciel obywateli, w swojej interpelacji obraża ich znaczną grupę , niemoralne jest zasłaniać go immunitetem i należy oddać go w ręce wymiaru sprawiedliwości.

  Ruch Poparcia zawszę będzie opowiadał się za mniejszościami, ponieważ rozumiemy demokrację nie tylko jako władzę większości. Dla nas demokracja oznacza także poszanowanie mniejszości i do takiej właśnie demokracji będziemy dążyć.
  Do budowania takiej właśnie demokracji, zapraszamy każdego któremu leżu na sercu Przyszłość Polski nowoczesnej i przyjaznej dla każdego.

  A panu posłowi Pięcie polecamy chociażby Wikipedię – tak w ramach samokształcenia i edukacji własnej.

  Stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota
  […] detr.

 • MTV

  [Re: Oskarżony: Stanisław Pięta]

  Wreszcie i życzę zwycięstwa

 • junior

  [Re: Oskarżony: Stanisław Pięta]

  Spróbować warto…

 • She1986

  [Re: Oskarżony: Stanisław Pięta]

  Jestem z miasta, z którego pochodzi poseł Pięta i (niestety) dane mi było poznać osobiście Pana Stanisława.. Wstyd mi.. Porażka.. Skąd się biorą tacy jak on?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa