- homiki.pl - http://homiki.pl -

Akcja Miłość Nie Wyklucza ruszyła

Akcja Miłość Nie Wyklucza ruszyła pełną parą. Billboardy i plakaty zawisły w Warszawie. Są na tyle duże i atrakcyjne wizualnie, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Na nich twarze dzieciaków, z czasów, kiedy o aparacie cyfrowym nikomu się nie śniło. Te dzieciaki to my – my wszyscy – noszący w sobie wspomnienia z dzieciństwa. Wtedy nie wiedzieliśmy, że dorosłość przyniesie nam status obywateli i obywatelek drugiej kategorii. Niemożność zawarcia związku partnerskiego jest takim piętnem.

Polska to największy kraj w Unii Europejskiej, który nie kwapi się, by rozwiązać kwestię regulacji prawnych dla par homoseksualnych. Wszyscy wiemy dlaczego tak się dzieje. Dlatego nie czekając na reakcję polityków, postanowiliśmy zacząć od najprostszych w zasadzie działań i wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Ulica jest doskonałą przestrzenią komunikacyjną. A w natłoku codziennych zajęć niejedna osoba rzucająca okiem na plakat zastanowi się nad naszą sytuacją i poprze nasze postulaty. Na to liczymy.

Billboardy i plakaty nie są aż tak kosztowne, jak większość myśli. Udało się pozyskać sponsorów, do tego trzeba doliczyć Wasze datki (dziękujemy!). Z tych większych i tych drobnych kwot uzbierało się wystarczająco, by dokonać „niemożliwego”. Zerknijcie zatem na nasze działania w przestrzeni publicznej [1], a jeśli chcielibyście kontynuacji akcji w Warszawie i innych miastach, to musicie nam w tym pomóc finansowo [2]. Od początku chodziło nam o wspólne działanie – nie z grantów czy dotacji unijnych (te rzadko dają możliwość takiego działania promocyjnego), ale przy udziale osób, którym zależy na związkach partnerskich. Los akcji w waszych rękach.

Oto trzy z naszych billboardów:

TU [3] możecie zobaczyć je w pełnej krasie, a TU obejrzeć nasz spot promocyjny.

* * *
Więcej o akcji

Stworzenie ram prawnych dla związków osób tej samej płci w Polsce to kwestia coraz bardziej nagląca. Nie chcemy już prosić ani sugerować. Kampania „Miłość nie wyklucza” ma pokazać, że przyszedł czas na żądania. Mamy prawo do równości! Nie chcemy być wykluczani! Żądamy ustawy o związkach partnerskich!

Celem kampanii jest też pokazanie, że można prowadzić działania społeczne bez unijnych czy państwowych grantów, których zazwyczaj nie można wykorzystać na cele polityczne. Nasze działania oparte są na sumie pracy wolontariackiej i wpłat – nieraz drobnych – od prywatnych sponsorów i zwykłych ludzi. Chcemy pokazać, że liczą się najdrobniejsze gesty i że nawet w małej skali można walczyć o związki partnerskie. Kampania „Miłość nie wyklucza”, złożona z czterech elementów (media społecznościowe, bilbordy, strona internetowa, demonstracja) opiera się na odbiorcach – zwykłych ludziach, którym zależy na zmianie rzeczywistości w Polsce. (więcej [4])

Bohaterki i bohaterowie naszej kampanii

– Kiedy chodzę ze swoją partnerką po ulicach trzymając się za ręce widzę młodych gejów, lesbijki, pewnie też osoby biseksualne. Podnoszą głowy, spoglądają, uśmiechają trochę chyba nieświadomie i idą dalej z tym uśmiechem.

– Jeśli takie wartości jak godność człowieka, dążenie do szczęścia, poczucie bezpieczeństwa cokolwiek znaczą, to również naszą rodzinę powinno się chronić. Związki partnerskie są nam po prostu potrzebne. I nie chodzi tu o obrączki czy ślub w kościele, tylko o zwykłe ludzkie potrzeby, najbardziej fundamentalne prawa, równość i sprawiedliwość.

– Nasze Państwo – tylko, czy aby na pewno jeszcze jest „nasze”, skoro odmawia nam praw? – jest jak Temida, ale opaska, którą ma na oczach nie skutkuje sprawiedliwością. Bo ta opaska działa wybiórczo – nas przez nią nie widać, ale związki heteroseksualne już tak.

– Wierzymy, że jedynym sposobem na zapewnienie nam równych praw jest nieustanne działanie. Nikt nie zrobi tego za nas, nikt nam nie pomoże, jeżeli my wpierw do niego nie dotrzemy.
(więcej [5])

Sposoby na to, by związki partnerskie stały się realne

– Bądź przygotowany/a do tłumaczenia, czym są związki partnerskie, jakie sprawy regulują. Pamiętaj też o obowiązkach, jakie nakłada bycie w związku partnerskim, nie mów tylko o sprawach finansowych. Bądź dobrym ambasadorem naszej „sprawy”. Ważne informacje i ciekawe przykłady znajdziesz na tej stronie.

– Czytaj, publikuj, pisz, żądaj ustawy o związkach partnerskich. Szukaj ciekawych źródeł. Internet stoi przed Tobą otworem. A jeśli Twoi przyjaciele/rodzina zastanawiają się nad poparciem naszych postulatów – zaproś ich na naszą stronę. Zapraszamy do zadawania nam pytań – na wszystkie chętnie odpowiemy.

– Przyjdź na manifestację, marsz, protest. Z pewnością niedaleko Ciebie znajduje się jakaś organizacja lub grupa LGBT, która chciałaby coś zrobić. Zaangażuj się w ich pracę, choćby w niewielkim wymiarze. Bez Ciebie będzie im trudniej. Zobacz jak zadziałała nasza akcja – z niewielką pomocą wielu ludzi udało się sporo osiągnąć.
(więcej [2])

Zapraszamy na stronę internetową http://www.miloscniewyklucza.pl [6].
Przyjdź też na demonstrację. Kiedyś to bodajże Harvey Milk chciał wyciągnąć ludzi z barów na ulice – udało mu się. My chcemy wyciągnąć Was z Internetu – pokażmy się wszyscy w przestrzeni publicznej! Spotkajmy się 20 listopada pod Bramą Główną UW o godz. 13.00. Rozwiniemy nasz piękny różowy baner i zażądamy – tego, co zawsze, czyli ustawy o związkach partnerskich.