- homiki.pl - http://homiki.pl -

Żywa biblioteka: teraz Włocławek

Lesbijka, gej, osoba biseksualna i osoba transseksualna – aż cztery branżowe „żywe książki” będzie można „wypożyczyć” 21 października w pierwszej „Żywej Bibliotece” we Włocławku. Odbędzie się ona staraniem Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności” (SPR), Krytyki Politycznej oraz Biblioteki Głównej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekomicznej.

„Żywa Biblioteka” to projekt, w czasie którego udostępnia się „żywy księgozbiór” złożony z osób ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami, uprzedzeniami i spotykają się z dyskryminacją. W ramach „Żywych Bibliotek” umożliwia się bezpośredni, indywidualny kontakt z osobami reprezentującymi m.in. mniejszości kulturowe, religijne, etniczne i narodowe – podobnie jak z książkami w tradycyjnej bibliotece. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do młodzieży licealnej i studenckiej. 21 października przez pięć godzin Biblioteka Główna WSHE będzie udostępniać „żywe książki”, z którymi będzie można porozmawiać, poznać je bliżej, spojrzeć na świat ich oczami.

Większość niechęci – często podświadomych – wynika z tego, że wydaje nam się, że np. osoby biseksualne i homoseksualne to groźny społeczny margines czyhający na normalnych ludzi albo łatwy cel, żeby wyładować swoją frustrację. W mniejszych miastach jest to szczególnie widoczne – mówi Agata Szczerbiak z Krytyki Politycznej, rodowita włocławianka. Poprzez Żywą Bibliotekę można przekonać się, że to żaden margines i żadne zagrożenie – to ludzie, jak wszyscy inni – dodaje.

Żywą Bibliotekę wymyślono w Danii w 2000 roku. Od tamtego czasu akcje wg duńskiego pomysłu przeprowadza się na całym świecie, także w Polsce – m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Toruniu i Wrocławiu.

Włocławską „Żywą Bibliotekę” poprzedzi prelekcja dra Michała Bilewicza z Centrum Badań Nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Żywa Biblioteka potrwa od 11:00 do 16:00.

(źródło materiałów – organizatorzy)