Trans-wydarzenia w Europie

Na przełomie września i października w Szwecji odbył się trzeci zjazd członków sieci zrzeszającej europejskie organizacje działające na rzecz osób transpłciowych – TransGender Europe (TGEU). Nie zabrakło na nim przedstawicieli Polski.

Według relacji Fundacji Trans-Fuzja:
Po raz pierwszy w Komitecie Sterującym zasiadają dwie osoby reprezentujące Europę Centralną oraz Wschodnią – Kristian Ranđelović oraz Wiktor Dynarski, wiceprezes Fundacji Trans-Fuzja ds. międzynarodowych. Wśród uczestników konferencji znalazł się również Roman Kollárik, koordynator powstającego właśnie na Słowacji oddziału fundacji – inicjatywy TransFuzía. Zjazd obfitował w wiele interesujących warsztatów, podejmujących niekiedy sprawy niezwykle niewygodne, bądź wciąż przemilczane na poziomie organizacyjnego aktywizmu transowego. […] (źródło: transfuzja.org)

Niestety, podczas zjazdu nie obyło się bez przykrych incydentów – aktywiści z Turcji stali się dwukrotnie przedmiotem agresji w klubach w Malmö, przy czym niespodziewanie nieprofesjonalnie i transfobicznie (oraz rasistowsko) zachowała się szwedzka policja. Zgromadzenie Ogólne TGEU wystosowało specjalną deklarację protestacyjną zarówno do szwedzkich władz, jak i policji miasta Malmö.

Redakcja szczerze gratuluje Wiktorowi Dynarskiemu wyboru do władz TGEU, co jest potwierdzeniem jego pełnej zaangażowania pracy na rzecz społeczności trans w Polsce.

* * *

Jednocześnie warto przypomnieć, że kwestie transpłciowości znalazły niedawno wyraz w nowej strategii równości płci przyjętej przez Komisję Europejską dzięki wysiłkom niezmordowanej w walce o prawa osób LGBTQ komisarz Vivianne Reding. W dokumencie przyjętym we wrześniu br. Komisja zobowiązała się do promowania mniej sztywnych ról płciowych, zajęcia się tematyką dyskryminacji ze względu na identyfikację płciową oraz przeprowadzenia oceny ochrony przed dyskryminacją ze względu na tożsamość płciową w państwach członkowskich UE w dostępie do towarów i usług. (źródło: lgbt-ep.eu oraz strona Komisji Europejskiej).

(sass)

1 komentarz do: Trans-wydarzenia w Europie

  • Soniasonia

    [Re: Trans-wydarzenia w Europie]

    Opisane wyrzej wydarzenia pokazują smutną prawdę o Szwecji, która w rzeczywistości jest równie rasistowskim, LGBT-fobicznym i ksenofobicznym krajem jak Polska, a może nawet bardziej, a przy tym CHOLERNĄ HIPOKRYTKĄ.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa