Kontrowersje wokół Dnia Różnorodności

W najbliższy weekend w warszawskim centrum handlowym Złote Tarasy będą miały miejsce obchody Dnia Różnorodności, zorganizowanego w ramach kampanii Komisji Europejskiej „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji”. Jak możemy przeczytać na stronach Komisji Europejskiej, Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji oraz przedstawienie obowiązujących przepisów unijnych, które mają nam wszystkim zapewnić ochronę przed tym zjawiskiem. Ponadto ma ona spowodować podjęcie dyskusji na temat różnorodności i dyskryminacji, a w szczególności na temat korzyści, jakie może przynieść mieszkańcom Europy większa równość. Działania prowadzone w ramach kampanii mają umożliwić dotarcie do jak największej liczby osób z komunikatem, że zróżnicowana Europa to coś cennego i że życie wolne od dyskryminacji stanowi fundamentalne prawo w całej Unii Europejskiej. Kampania ma też za zadanie poinformować i zachęcić ludzi do walki ze wszelkimi przejawami dyskryminacji, z którymi stykają się w codziennym życiu.

W Polsce, gdzie Dzień Różnorodności obchodzony jest po raz pierwszy, wydarzenia z nim związane są współorganizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i – co istotne dla rozwoju wydarzeń – biuro Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania. Udział miały wziąć różnorodne organizacje pozarządowe, a program obejmuje m.in. dyskusje na temat równouprawnienia, lekcje języka migowego i esperanto, quizy, pokazy tańca na wózkach inwalidzkich, występy zespołów i kabaretu (tutaj znane już Czytelniczkom i Czytelnikom Barbie Girls), wystawy fotograficzne itp. (Tutaj można obejrzeć program obchodów).

Kontrowersje wokół obchodów zbiegły się w czasie z ostatnią awanturą wokół piastującej stanowisko Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania Elżbieta Radziszewską, którą to awanturę pilnie śledziliśmy, a nawet mieliśmy w niej swój udział. Skutkiem zaś dla obchodów Dnia Różnorodności stało się wycofanie się z nich dość kluczowych uczestników, a mianowicie Stowarzyszenia Lambda Warszawa oraz Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, Żydowskiego Stowarzyszenia „Czulent” i Kampanii Przeciw Homofobii. Nie była to łatwa decyzja, bo możliwość pokazania naszej organizacji w centrum handlowym jest bardzo kusząca – mówi Aleksandra Dejnarowicz z KPH. – Publiczne wypowiedzi Elżbiety Radziszewskiej stoją jednak w sprzeczności z zasadami tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka, a o to przecież w tym dniu chodzi.(gazeta.pl). Ze stanowiskiem Lambdy Warszawa można zapoznać się na jego stronie internetowej, gdzie dokładnie wyjaśniono okoliczności decyzji. Z kolei pani pełnomocnik napisała w oświadczeniu opublikowanym na stronie W celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących tej sprawy zwróciłam się z oficjalną prośbą do Komisji Europejskiej o pilne przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego mającego na celu sprawdzenie wszelkich zarzutów i spraw spornych jakie pojawiły się ze strony uczestników Dnia Różnorodności lub też potencjalnych uczestników tego wydarzenia.

Czytelniczkom i Czytelnikom pozostawiamy do oceny całość sytuacji, zaś tych, którzy zdecydują się pojawić w Warszawie na obchodach Dnia Różnorodności informujemy, ze występ ukochanego przez homiki.pl kabaretu Barbie Girls odbędzie się o godz. 17.30.

(sass)

2 komentarzy do:Kontrowersje wokół Dnia Różnorodności

  • Jakbyco

    [Re: Kontrowersje wokół Dnia Różnorodności]

    Brawo organizacje. Byle spójnie. A najlepiej, jakby się wycofały wszystkie orgi, nie tylko LGBTQ i Żydzi, ale z tego co wiem niektóre środowiska antydyskryminacyjne są całkiem z radzi zadowolone. Więc jednomyślności nie będzie.

  • zewsząd i znikąd

    [Re: Kontrowersje wokół Dnia Różnorodności]

    A Barbie Girls wystąpiły, ale za to wetknęły Radzi taką szpilę, że zdecydowanie warto. :)
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa