Drugie spotkanie organizacji LGBTQ z RPO

Przedstawiciele organizacji LGBTQ spotkali się po raz drugi z Rzeczniczką Praw Obywatelskich Ireną Lipowicz (przypominamy, że pierwsze spotkanie miało miejsce 13 sierpnia br.). W przeciwieństwie do pierwszego spotkania zapoznawczego, środowe miało już charakter szczegółowy, a poświęcone było relacjom społeczności LGBTQ z policją oraz przestępstwom motywowanym homofobią. Na zaproszenie RPO Komendant Główny Policji oddelegował na spotkanie mł. insp. Krzysztofa Łaszkiewicza, swojego pełnomocnika ds. ochrony praw człowieka. Ze strony organizacji pojawili się przedstawiciele SOFy, KPH, SPR i Trans-Fuzji, ze strony Biura RPO przedstawiciele różnych jego zespołów.

Tematy obrad obejmowały przede wszystkim zagadnienia stosunku społeczności LGBTQ do policji, głównie w kontekście homofobicznych zachowań tej ostatniej, szkoleń dla policji w zakresie tematyki LGBTQ oraz konieczności przyjęcia przepisów dotyczących mowy nienawiści i przestępstw motywowanych nienawiścią, co ułatwiłoby społeczną stygmatyzację takich zachowań, a policji i prokuraturze dało narzędzie skuteczniejszego działania.

Spotkanie było bardzo konkretne, a jednocześnie przeprowadzone w konstruktywnej atmosferze. Cieszy kilkakrotne wyraźne podkreślenie przez przedstawiciela KG Policji, że „homofobiczny policjant to zły policjant”, cieszą deklaracje zacieśnienia współpracy nad szkoleniami dla policjantów, również przy współudziale Biura RPO. Co ważne, Rzeczniczka przyznała, ze dzięki temu spotkaniu zaczyna dostrzegać zasadność postulatu penalizacji homofobicznych przestępstw z nienawiści i ponowiła apel o przekazywanie do BRPO wszelkich przykładów zarówno przestępstw, które można uznać za motywowane homofobią, jak i niewłaściwych zachowań policji. Podkreśliła, że praca jej biura może być oparta wyłącznie na konkretnych przypadkach nadużyć.

Zachęcamy do lektury bardziej szczegółowego sprawozdania ze spotkania zamieszczonego na stronie Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności. Kolejne spotkanie organizacji LGBTQ z RPO poświęcone będzie tematyce osób transpłciowych, których sytuacja w polskiej rzeczywistości prawno-administracyjnej wymaga podjęcia pilnych działań.

Od redakcji: Pamiętajmy o jednym. W organach administracji publicznej są ludzie autentycznie zainteresowani poprawą sytuacji osób LGBTQ (a przykład pani rzecznik pokazuje, że mogą zmienić poglądy nawet osoby początkowo krytycznie do nas nastawione). Jednak oni sami nie będą w stanie nic zrobić. To my wiemy, jakie są nasze problemy. To my sami najlepiej znamy naszą sytuację. To my musimy mówić głośno o dotykających nas sprawach. Nie bójmy się zgłaszać przestępstw, pisać o naruszeniach do RPO, „nękać” organy administracji publicznej. RPO ma oddziały w całym kraju, Komenda Główna Policji ma w każdym województwie pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Oni nam nie pomogą, jeśli nie będą wiedzieli, w czym.

Jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie uderzać do policji czy innych organów władzy, pamiętajcie – nasze organizacje specjalizują się w udzielaniu pomocy, w tym pomocy prawnej. Zajrzyj na stronę Lambdy, KPH lub SPR. Nie milcz, kiedy dzieje Ci się krzywda, nie udawaj, że nie istnieje problem, który Ci dolega.

(sass)

1 komentarz do: Drugie spotkanie organizacji LGBTQ z RPO

  • Greggy-weggy

    [Re: Drugie spotkanie organizacji LGBTQ z RPO]

    Zgadzam sie, ze mamy wplyw na tych organow jak najbardziej. ale jeszcze nie jestem taki pewny ze ta nasza Irenka sie totalnie zmienila jeszcze.(np. to ze oferowala stanowisko to tez ma drugie dno…ona musi kogos tam miec zeby pokazac ze powinni zostac „equality body” jak naciska UE). Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa