Belgrad: krwawa droga do tolerancji

Niepokojące i przerażające zdjęcia przedstawiające zakrwawionych policjantów i uczestników pierwszej w Serbii parady równości obiegły świat.

Przypomnijmy: rok temu parada została odwołana po spotkaniu organizatorów z policją, gdyż obawiano się rozruchów. W tym roku przemarsz przeszedł ulicami Belgradu, niestety nie bez ofiar. Ponad 100 policjantów zostało rannych w starciach z organizacjami prawicowymi, ponad 100 osób zostało aresztowanych. Zamieszki rozlały się na inne dzielnice Belgradu, zaś część obserwatorów wskazuje, że demonstracja LGBT okazała się tylko pretekstem dla prawicowych bojówek do zrobienia rozróby.

O eskalację nienawiści oskraża się częściowo serbski Kościół prawosławny, który dwa dni przed paradą nawoływał do sprzeciwu przeciwko paradzie, która miała być „gwałtem na publicznej moralności”.

Trzymamy kciuki za Serbię, i podpisujemy się obiema rękami pod słowami litewskiej dzialaczki LGBT, która powiedziała dla Pinknews: Na początku było podobnie w krajach bałtyckich, ogromna przemoc i dużo policji, która nas chroniła. Ale potem i policja, i społeczeństwo w ogólności zaczęło nas powoli tolerować. Tak samo się stanie w Serbii.

Tymczasem w równie ortodoksyjnym Sankt Petersburgu sąd nakazał miastu cofnięcie zakazu parady równości, podobna sprawa toczy się w moskiewskim sądzie. To dobra wiadomość dla wszystkich homików z krajów prawosławnych.

[pb]

źródło: pinknews.co.uk

5 komentarzyBelgrad: krwawa droga do tolerancji

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa