Wydarzenia za wschodnią granicą

Za naszą wschodnią granicą niepokojące (choć nie budzące zdziwienia, niestety) wydarzenia, które poruszyły europejską społeczność LGBT.

W środę władze rosyjskie zatrzymały na lotnisku udającego się do Szwajcarii rosyjskiego działacza LGBT Nikolaja Aleksiejewa. Według informacji podawanych przez jego współpracowników oraz innych aktywistów LGBT z Rosji, władze Moskwy od pewnego czasu stosują różnego rodzaju naciski i szantaże i żądają, by Aleksiejew wycofał sprawę skierowaną przeciw Federacji Rosyjskiej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Pozew dotyczy zakazywania od 2005 r. przez władze miasta organizacji parad LGBT. Podejrzewa się również, że zatrzymanie miało związek z organizowanymi przez Aleksiejewa protestami, których postulatem jest ustąpienie ze stanowiska mera Moskwy, Jurija Łużkowa.

Według informacji podawanych wczoraj późnym wieczorem przez różne źródła Aleksiejew został zwolniony (nie postawiono mu żadnych zarzutów) i wyjechał z Moskwy do Mińska.

Sprawą zainteresowała się Grupa ds. Praw Osób LGBT Parlamentu Europejskiego, żądając wyjaśnień od delegacji rosyjskiej, działania podjęły też międzynarodowe organizacje LGBT.

Komentując całe zajście dla UKGayNews Nikolaj Bajew, współpracownik Aleksiejewa, stwierdził: „Władze stosują strategię porwań i zastraszania wobec ludzi dla nich niewygodnych. […] W sporze prawnym przegrywają z aktywistami LGBT, więc sięgają do przemocy”.

Zamieszanie wokół zatrzymania Aleksiejewa zbiegło się w czasie z innym niepokojącym wydarzeniem – władze Petersburga utrudniają organizację International Queer Culture Festival. Właściciele lokali, w których miały odbyć się wydarzenia festiwalowe poddani zostali nieoficjalnym, ale poważnym naciskom milicji (prawdopodobnie z inicjatywy organizacji zajmujących się sprawami rodzin i dzieci) i tuż przed rozpoczęciem festiwalu wypowiedzieli umowy.

Koordynatorka festiwalu Polina Sawczenko mówi, że paradoksalnie festiwal osiągnął zakładany cel – „pokazał, że problem homofobii nie tylko jest wyraźny w społeczeństwie rosyjskim, ale ma również wpływ na decyzje podejmowane na poziomie administracyjnym.”

Mimo trudności organizatorzy zapewniają, że nie zamierzają się poddać. Festiwal trwa i oby toczył się bez dalszych trudności.

Źródła: www.ilga-europe.org, www.lgbt-ep.eu, ukgaynews.org.uk

(sass)

9 komentarzyWydarzenia za wschodnią granicą

 • vito222222

  [Re: Wydarzenia za wchodnią granicą]

  ruscy to ciemnogród, każdy to wie. tam mądrość nigdy nie zawita, a tym bardziej humanizm.

  natomiast ten cały alekiejew to jakiś podejrzany typ. co go obchodzi mer moskwy? zajmuje się sprawami homo czy polityką?
  już był taki jeden amerykanin, który na sprawach homo dostał się do żłobu, to jak to w ameryce, został zabity.
  rosja oczywiście nie jest tak bandyckim krajem jak ameryka i alekiejewa nie zabił jeszcze nikt, ale po co się wtrąca w politykę?

  a może alekiejew to taki cwaniaczek, co to ma szkolenia w ambasadzie usa lub innych zaprzyjaźnionych jak narobić zamieszania u ruskich, bo wiadomo, kto będzie upatrywał w działaczu gejowskim jakiegoś popirydupka obcych służb specjalnych….

  niech się zajmie sprawami homo a nie polityką, bo inaczej nie uwierzę, że jest działaczem homo ale że jest płatnym sługusem obcych rządów.

 • S

  [Re: Wydarzenia za wchodnią granicą]

  vito-ileś-tam, gdybyś zamiast parcia na ekran poświecił trzy minuty na tak zwany risercz (hłe, hłe) co do sytuacji LGBT w Rosji to byś wiedział co go tak obchodzi mer Moskwy. Nie snuł też byś może teoryj spiskowych rodem z psychiatryka.24

 • vito222222

  [Re: Wydarzenia za wchodnią granicą]

  liczyć sesmanie nie umiesz? hehehe

  a co ma go obchodzić mer moskwy? że mu parady zabronił? a jak u nas sądy nie uwzględniają powództwa o stwierdzenie, że mam prawo wziąć ślub z facetem to mam pikietować sądy i domagać się zwolnienia sędziów z urzędu?

  niech sie chłoptaś zajmie sprawami homo a nie polityką a jesli ktoś jednak uważa, że działacze homo sa splamieni polityką, to ma odpowiedź czemu nie mam do tych działaczy gejowskich szacunku.

 • wostocznaja swiezda

  [Re: Wydarzenia za wchodnią granicą]

  vito ciebja musi byc jakaś arabska mucha do ucha wniknąwszy jaja zostawila i robaki co sie z tych jajów wykluli polowe istoty szarej w golowie wyzarli no abu musi banda czeczenskich terroristów wydygodawszy okrutnie w rowie pozostawila z pastwe okolicznych zwierząt.a kto to słyiszał szto by takoje duractwa gadać do ljudzi.ruskich ty z blotem zmieszał i biskupskiej żopie ty sie narazil i niemiaszka opljuł co po nazwisku jewo wnosząc potomkiem priezidenta demokraticieskoj giermanij być może a i mołodego krzysztofa ku łóżku tu ciągniesz jak adnowo malcika o peudonimie ghadi coś go w internecie poznakomił.a wstydu u ciebja nic a nic ta i wlożi palce w żopu i nie piszi niciewo dalsze.spasiba.

 • czytelniczka

  [Re: Wydarzenia za wchodnią granicą]

  @wostocznaja swiezda

  Po Twoim języku polskim 😉 wnioskuję, że jesteś rosyjskojęzyczny/a ;). Czy możesz (albo ktoś inny) streścić, o co chodzi tu: http://igor-p1.livejournal.com/38358.html

  Wydaje mi się, że chodzi o ten festiwal w Petersburgu, ale… wolałabym być pewna. Z góry dzięki.

 • wostocznaja swiezda

  [Re: Wydarzenia za wchodnią granicą]

  tu idzie co w sankt pieterburgu mial być festiwal kulturu qeer od16 do 25 września pod patronatom konulatów dani i holandi a w planach mieli wystawy fotografij i seminaria no dyskusje o probliemach socjalnych i warszaty i wystupy artystów z kilku krajóe ewropy no ale wlasti pieterburga nie dali zgody na festiwal a materialy zabrali bo „promowały homoseksualnosć”

 • vito222222

  [Re: Wydarzenia za wchodnią granicą]

  wostocznaja, ano bo smatri, ja takoj za wolnosciu budiet, i patamu gadaju szto haciu! nie znaju ludzi z ktorymi komentuju, wiec wsio mi adno.
  a tak, z gandi gadalem na innejstronie i fajny chlopak, ale mnie wywalili za napisanie, ze dobrze ze kaczka zdechla.
  a z Krzsz tez mi się tu dobrze gada i co z tego? Jak ktoś jest normalnmy to dogaduję się znim, nie musza to byc sami młodzi i ładni chłopcy-))

  A eruskie to ciemnota i nas nie lubią. O. To zwracam uprzejmość.

  Na targu w moskwie jak coś kupujesz pytają skąd jesteś, jak masz znajomych z innych państw to mówisz, ten z jamajki – ruska baba uśmiecha, ten z kamerunu, ruska baba usmiecha, ten z niemiec – ruska baba uśmiecha aja z polski – ruska baba nie uśmiecha.

  wiesz…..jaka miłośc polaków i ruskich? zresztą my wam pamiętamy ten katyń i niedawno nawet wasz putin wam go przypomniał-))

  miłośc to jest polaków i węgrów, ewidentnie się lubimy i jesteśmy jedynym narodem z którym węgrzy się przyjaźnią szczerze. a z ruskimi się nie lubimy a z kolei litwini nas NIENAWIDZĄ! a czesi uważają się za lepszych. słowacy sa tez bardzo fajni, bo to głównie węgrzy.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa