W tym roku będzie nas jeszcze więcej!

Zanim przejdziemy do tematu Festiwalu Równych Praw i Marszu Równości, ciekawi mnie, jak reagują media wrocławskie na waszą inicjatywę? Czy pojawienie się osób LGBTQ w demonstracji jaką jest marsz równości wciąż budzi zainteresowanie?

Media reagują dosyć dobrze – obejmują patronatem, spodziewamy się licznych artykułów w gazetach i programów w radio. Widać, że temat przestał być kontrowersyjny. Obserwujemy również to, że media dokształciły się w tematyce LGBTQ, używają innych słów, nie dyskryminują, coraz częściej wiedzą o czym piszą. Aczkolwiek jeszcze długa droga przed nami w zakresie bardziej otwartej współpracy z mediami.

Jak oceniasz nastawienie wrocławiaków i wrocławianek do osób LGBTQ?

Trudno ocenić nastawienie tak dużej i różnorodnej grupy, jaką są mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia, ale wiadomo, ze najbardziej tolerancyjne sa młode i wykształcone osoby, a takich we Wrocławiu nie brakuje!

Jakie macie oczekiwania w tym roku odnośnie do Marszu. Z jakimi hasłami wystąpicie?

Nasz pierwszy marsz był wielkim sukcesem, bardzo się spodobał uczestnikom i uczestniczkom, więc w tym roku będzie nas jeszcze więcej! Samba RoR z Krakowa połączy swoje siły z Lublinem i wieloosobowa ekipa rozgrzeje jesienny Wrocław swoją muzyką i hasłami. Marsz będzie kolorowy, ale polityczny, przygotowaliśmy hasła i transparenty, żeby każdy/a, kto zobaczy marsz wiedział/a, o co nam chodzi. Najważniejszy postulat – ustawa o związkach partnerskich! Drugi, bardzo głośny medialnie i niewymagający komentarza – dymisja minister ds. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej.

Co byś poleciła szczególnie z wydarzeń festiwalowych?

Nie można nie obejrzeć wystawy fotograficznej „Tak, chcemy” o związkach partnerskich – czegoą takiego w Polsce jeszcze nie było! Gorąco zachęcam do posłuchania i zabrania głosu w debatach, w których wezmą udział przedstawicielki i przedstawiciele Grupy Inicjatywnej ds. związków partnerskich, Kampanii Przeciw Homofobii, Lambdy, portalu Homiki. Swoja opinie wyrazi znakomita prawniczka. Usłyszymy, jak zostały wprowadzone regulacje o związkach jednopłciowych w prawodawstwie Holandii, Czech, Niemiec, gdyż przyjadą działacze z tych państw. A o tym, jaka jest sytuacja w Polsce opowie prezes KPH Tomasz Szypuła.

A wieczór? Co zaplanowaliście? Gdzie się bawicie?

W piątek wieczorem bawimy się w klubie Lulu Belle, w sobotę – w Lofcie. Czeka nas doskonała muzyka i oczywiście fantastyczne towarzystwo – tylu „tęczowych” gości Wrocław jeszcze nie widział. W sobotę wystąpi slamerka z Niemiec Anti g. one – jej queerowe teksty są niesamowite! Po sobotniej imprezie, w niedzielne południe zapraszamy na wyśmienite śniadanie do Włodkowica 21. Tam również Zofia Łapniewska, feministka i ekonomistka, wykładowczyni UJ i UW, założycielka fundacji Polistrefa, odpowie na pytanie: „Czy pieniądze maja orientacje seksualna?”.

Festiwal odbywa się raz w roku, ale ciekawi mnie, co dzieje się we Wrocławiu w ciągu roku w temacie LGBTQ?

KPH Wrocław ma kilka cyklicznych wydarzeń w swoim kalendarzu: po przerwie wakacyjnej wracamy do debat oksfordzkich i pokazów filmowych, mamy spotkania dla wolontariuszy, które pozwalają dowiedzieć się czym jest KPH i włączyć się w działania. Narodziła się tradycja znana już w całym kraju, czyli imprezy kobiece, które co miesiąc przyciągają kilkaset kobiet z wielu miast Polski. Organizujemy happeningi i akcje uliczne z okazji dni ważnych dla społeczności LGBTQ, wspieramy aktywnie jako oddział KPH inicjatywy w innych miastach: licznie dołączamy do marszów w Krakowie, Warszawie i Poznaniu.

I ostatnie słowo – dlaczego trzeba wziąć udział w Marszu Równości?

Bo jeśli my głośno i dobitnie nie powiemy, jakich praw nie mamy w tym kraju, jeśli nie zawalczymy o nasze prawa, jeśli nie pokażemy, że jest nas dużo i już się nie godzimy na traktowanie nas jako osób drugiej kategorii, to nikt inny tego dla nas i za nas nie zrobi! No i to jest świetna okazja, aby żądać publicznie dymisji minister Radziszewskiej. Przyjdź! Dołącz!

Dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za powodzenie imprez!

Alena Shumchyk – feministka, lesbijka, Białorusinka (kolejność przypadkowa). Od kilku lat mieszka we Wrocławiu. Ukończyła Białoruski Państwowy Uniwersytet Informatyki i Radioelektroniki, ale zdecydowanieod komputerów woli pracę z ludźmi. Kwestie nierówności ze względu na niepełnosprawność, płeć, kolor skóry i orientację seksualną najbardziej ją pobudzają do działania. Jest konsekwentną propagatorką coming outu i widoczności, jako skutecznego narzędzia zwalczania homofobii. Współorganizatorka wrocławskich festiwali i marszów LGBT.

(Plan Festiwalu w linku poniżej)

Autorzy:

zdjęcie Marcin Teodorczyk

Marcin Teodorczyk

Stowarzyszony w Otwartym Forum, współautor „HomoWarszawy. Przewodnika kulturalno-historycznego”, redaktor pisma uniGENDER.org. Współpracuje z feministyczną „Zadrą”.

13 komentarzyW tym roku będzie nas jeszcze więcej!

 • marsz

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  marsz marasz marsz marsz marsz marsz marsz

 • vito222222

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  Z wielce ciemiężonego państwa Białoruś przyjeżdża sobie młoda ładna radosna dziewczynka, jest less, mieszka we Wrocławiu…ciekawe na czyj koszt? Jest uchodźcą?

 • krzsz1986@tlen.pl

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  ??

 • vito222222

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  Proste pytanie, czy ta pani organizatorka wrocławskiego festiwalu przyjechała do Polski i przebywa na swój koszt czy też jako wielce opresyjnego Łukaszenki a zatem na nasz koszt…..

 • krzsz1986@tlen.pl

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  Może ma starą, brzydką, ale obrzydliwie bogatą kochankę w Polsce. 🙂

 • Alena Shumchyk

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  dla pana vito222222 (bo chyba nikogo innego to nie interesuje) osiwadczam iz nie jestem bezrobotna uchodzca, przyjechalam na zaproszenie pracodawcy, czyli od ponad 5 lat wrzucam do polskiej skarbonki wszystkie swoje podatki. ..Od 5 lat opowiadalam wszystkim ze w Polsce nikt mnie nie dyskryminowal ze wzgledu na pochodzenie..ale coz. Nie wszyscy Bialorusini, prosze pana, sa ofiarami Lukaszenki i uciekaja do wszechmogacej Polski po azyl. Nie wszyscy (a szczerze mowiac nie znam nikogo) sa biedni, niezaradni i utrzymuja sie z Twoich podatkow. W razie dalszych pytan polecam google.

 • KaFor

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  Aleno 🙂 – witaj!

  Nie przejmuj się proszę Cię tą osobą.

  Są w Sieci niestety (na całym świecie) osoby, które ‚tak już mają’ – jak tu na przykładzie widać.

  Szkoda czasu i atłasu (odpowiadania na coś takiego).

  Udanych poczynań – dla nas wszystkich. 🙂

  PS. Zakładanie, iż osoba nieheteroseksualna ma ‚kochankę’ – a nie np., iż tworzy rodzinę, będąć przy tym po ślubie, z osobą tej samej płci, jest przykładem uwewnetrznionej homofobii (o ile dot. osoby homo. czy biseksualnej).

 • pipi

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  @Alena – dzięki za wywiad, takie inicjatywy są bardzo cenne. Szacun!

  Komentarz vito jest obraźliwy, jak i inne jego wypowiedzi, przemawia przez niego ksenofobia, szowinizm i maniakalne trollerstwo.

 • Jerzyk

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  Vito glupi jest i basta,

  a Jerzyk cieszy się, bo pogoda piękna! :):) przyjemnei będzie podemonstrować 🙂

 • KaFor

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  Ja zaś, kichająca, domowa żona :), czekam na relacje!

  Zwłaszcza z panelu o cywilnych związkach partnerskich i na głośne domaganie się odwołania min. Radziszewskiej! 🙂

 • KaFor

  [Re: ]

  Trochę obok –

  Tak długo ludzie będą mieli przekonanie, iż muszą ‚żyć w klatce”, tak długo nie uda się zmienić polskiego społeczeństwa:

  „- Przejścia pomiędzy orientacjami seksualnymi stanowią raczej continuum niż odrębne szufladki. Jeżeli dołożymy do tego presję homofobicznego otoczenia oraz zinternalizowaną homofobię, której niemalże każdy przedstawiciel i przedstawicielka mniejszości seksualnych – w jakiejś mierze – doznaje „od środka”, to takie wybory stają się dużo bardziej zrozumiałe – mówi Zbigniew Miłuński. O tym, że problem jest nabrzmiały, uświadomiłem sobie przeglądając różne fora internetowe. Kobiety opisują swoje historie i proszą internautów o radę. Jedna z nich wspomina o tym, jak znalazła zdjęcie swojego męża i jego kochanka, kolejna opowiada o rozmowie z dzieckiem, które widziało ojca całującego się z innym mężczyzną. Prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, zbadał 404 homoseksualistów w grupie wiekowej 40–49 lat. Okazało się, że aż 43 proc. z nich jest w związku małżeńskim z kobietami. Aż 76 proc. badanych wyznało, że chciałoby stworzyć stały związek z mężczyzną. Niestety, nasze społeczeństwo zmusza ich do życia w klatce.”

  http://partnerstwo.onet.pl/1626505,4704,1,artykul.html

 • Andrzej

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  Alena jesteś super! bez Ciebie ten festiwal nie wyszedłby tak dobrze, dzięki 🙂

 • Stefan

  [Re: W tym roku będzie nas jeszcze więcej! ]

  Mi sie bardzo podoba pani Alena Shumchyk 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa