Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!

W tym roku w stolicy Dolnego Śląska pogoda nas rozpieszczała. Momentami nawet za bardzo; upał przypominał bardziej lipiec niż końcówkę września, ale dzięki temu nastroje szybowały pod – nielicznymi – chmurami.

Zaczęliśmy jak zwykle na Rynku pod Pręgierzem. Przed zgromadzonymi uczestnikami marszu rozwinęliśmy nasz transparent – przygotowany przez Grupę Tel Aviv na tegoroczną Europride -ogromny różowy baner z napisem „Żądamy ustawy o związkach partnerskich”.
Trasa wiodła ulicami centrum, czasem wąskimi tak, że konieczna była złożona ekwilibrystyka banerem – aż pod pomnik Bolesława Chrobrego. Przez cała drogę towarzyszyły nam tłumy wrocławian, którzy – zachęceni piękną pogodą – z całymi rodzinami przyjechali do centrum. Pogoda naprawdę okazała się naszym sprzymierzeńcem – dzięki temu nasz przekaz mógł dotrzeć do większej liczby ludzi bezpośrednio, a nie tylko przez media. Atmosfera była podniosła, energetyczna, ale nie karnawałowa – bardziej bojowa i rozpolitykowana.

Niestety, na całej trasie towarzyszyła nam również, oczywiście, grupa przeciwników. Na początku demonstracji, jeszcze na Rynku, ta nieliczna grupa próbowała wmieszać się w tłum demonstrantów; dla zamaskowania nieśli tęczową flagę i transparenty – z obraźliwymi dla społeczności LGBTQ hasłami. Przyprowadzili również ze sobą kozę, która w nieunikniony sposób ściągnęła na nich uwagę mediów. Policja usunęła ich sprawnie i marsz mógł ruszyć bez przeszkód.

Na transparentach nieśliśmy takie hasła jak „Ustawa antydyskryminacyjna nas pomija”, „Homoseksualizm to NIE perwersja”, „Wspólne wydatki, wspólne podatki!”. Przekaz Marszu, ten na transparentach, ten skandowany i ten ogłoszony przez organizatorki na początku i na końcu demonstracji był bardzo wyraźnie skoncentrowany na dwóch kwestiach –braku rozwiązań prawnych dających nam takie same prawa jak parom heteroseksualnym i dymisji Pełnomocniczki Rząd ds. Równego Traktowania Elżbiety Radziszewskiej. Cieszy to, że były to hasła rozwojowe i konstruktywne, nie skupialiśmy się na homofobii czy naszych przeciwnikach, a podkreślaliśmy nasze najważniejsze dwa postulaty. Niestety, już w trakcie demonstracji dowiedzieliśmy się, że nie ma co na razie liczyć na pozytywny dla nas ruch ze strony PO – pełnomocniczka Radziszewska będzie nadal pełnić swą funkcję.

Doświadczenia krajów zachodnich pokazały, że przekaz skierowany do grupy ludzi otwartych zwycięża. Nam we Wrocławiu towarzyszyły tłumy przyjaznych – lub choćby neutralnych – spacerowiczów, turystów, rodzin, młodzieży. To daje wiarę, że zmiany światopoglądowe w naszym społeczeństwie jeszcze przyspieszą.

Foto: Janusz Boguszewicz

Kliknij, aby powiększyć!


homiki.pl i przyjaciele: Jerzy, Uschi, Xerxess, Wojtek

Zapraszamy także na imprezy pomarszowe:

21.00 Premierowy w Polsce pokaz filmu dokumentalnego Suddenly Last Winter – Księgarnio -Kawiarnia Nalanda, ul. Plac Kościuszki 12

23.00 Impreza pomarszowa z występem berlińskiej slamerki Anti g. One

Loft cafe, ul. Łaciarska 28

oraz… na niedzielną prelekcję z udziałem członków naszej redakcji Janusza Boguszewicza i Jerzego Piątka:

17.00 Pokaz filmu pt.: Einstein sexu oraz prelekcja przedstawiająca postać Magnusa Hirshfelda oraz reżysera filmu Rosa von Praunheim

Prelekcje poprowadzą Janusz Boguszewicz i Jerzy Piątek (homiki.pl).

Włodkowica 21, ul. Pawła Włodkowica 21

Szczegółowy program Festiwalu: www.festiwalrownychpraw.pl

Autorzy:

zdjęcie Jerzy Piątek

Jerzy Piątek

Jeden ze współzałożycieli i redaktor portalu Homiki.pl, w stowarzyszeniu Otwarte Forum.
Zawodowo związany z branżą PR.
Prywatnie – zapalony fotograf, miłośnik poezji Rolfa Dietera Brinkmanna, dobrej kawy i rowerów.

zdjęcie Uschi

Uschi „Sass” Pawlik

Tłumaczka z zawodu, korektorka z powołania. Ma kota na punkcie kotów. Pasjonują ją zagadnienia [trans]genderowe, kwestie rodzin LGBTQ i feminizm.

20 komentarzy do:Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!

 • Erico

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  Pięknie! W piękni ludzie, piękna pogoda w pięknym mieście!

 • hejkum-gejkum

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  Super ! Podziwiam odwagę cywilną tych wspaniałych młodych ludzi i ich determinację w dążeniu do stworzenia dla siebie warunków do godnego życia przy całej odmienności.
  Mojemu pokoleniu zabrakło odwagi …

 • Gaytorious

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  Super jednak mysle ze sprawa zwiaków partnerskich jest głównie argumentowana zbyt materialistycznymi podbudkami sprawą spadku i dziedziczenia natomiast dostęp do informacji o zdrowiu partnera to rzecz marginalna. O wiele wiekszym problemem jest starzejące się społeczeństwo co widać nawet w reklamach społecznych wieć branża powinna wziąć to pod uwagę inaczej geje i gejki przestaną sie rodzić przyjmując że co 10 osoba rodzi sie gejem bedzie nas jescze mniej i jescze trudniej bedzie nam zmieniać świat , trzeba założyć banki męskiej gejowskiej spermy i lesbijskich jajeczek znaleźć surogatkę może być spoza naszego kraju w końcu ma tylko wykarmic to dziecko niczym mamka zastepcza dziecka którego mamie zabrakło pokarmu to mamki nie czyni jego matką . No ale trzeba by zmienić prawo w którym to dawcy sperymy i jajeczka sa rodzicami a nie surogatka ktora jest tylko naczyniem i problem bedzie rozwiazany .

 • marcin

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  Znów mało osób. Może marsze spowszechniały i nikomu nie chce się ruszyć czterech liter…

 • KaFor

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  SONDA na Wyborczej: czy Radziszewska powinna zmienić zawód?

  http://wyborcza.pl/1,75968,8426530,Tuskowi_nie_przeszkadza_niekompetencja_Radziszewskiej.html

 • krzsz1986@tlen.pl

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  @ Gaytorious
  Ha, ha, powygłupiałeś się i OK. ;)

 • Peter Pan

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  @ KaFor

  A wynik tej sondy to na razie 75% NIE.
  Albo mamy tu doczynienia z mobilizacją różnych fanatyków i wynik nie jest reprezentatywny albo żyjemy w społeczeństwie, które zupełnie nie rozumie na czym polegają podstawowe zasady demokracji.

 • krzsz1986@tlen.pl

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  75% ?

  Ludzie nie lubią gejów. To niedobre, ale to niestety normalne, czy raczej powszechne. Ich prymitywną motywację można próbować zrozumieć:

  - kobiety hetero nie lubią gejów, bo przecież i tak im się nie będą podobały,
  - mężczyźni hetero nie lubią gejów, bo każda oznaka sympatii czy nawet obojętności mogłaby zamienić się w podejrzenie o homoseksualizm czy biseksualizm,
  - heteroseksualni rodzice nie lubią gejów, bo nie daj Boże, żeby mieć syna geja,
  - poza tym kto to wiedział, żeby obnosić się ze zboczeniem, to obrzydliwe, nie ma nic bardziej żałosnego od faceta posuwającego drugiego faceta w srakę, itp, :)
  - jeśli chodzi o lesbijki, to mniej więcej jak wyżej, no chyba, że są ładne i tylko udają, że są lesbijkami, a potem i tak zabiorą się za obciąganie – na takie większość facetów hetero mogłaby popatrzeć na pornosie.

 • reader

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  „Albo mamy tu doczynienia z mobilizacją różnych fanatyków i wynik nie jest reprezentatywny albo żyjemy w społeczeństwie, które zupełnie nie rozumie na czym polegają podstawowe zasady demokracji.”

  Prawdopodobnie jedno i drugie skumulowane. Odezwali się już przecież obrońcy Radziszewskiej w mediach. A poza tym sporo ludzi w Polsce nie lubi jak im się mówi kogo mają prawo zatrudniać, a kogo nie. (hehe, nawet jak firm nie mają) I sporo ma o prawie jeszcze mniejsze pojęcie od Radziszewskiej. Przypuszczam, że ostatni wyrok w sprawie zwolnionego rozwodnika nie spodobał by się uczestnikom ankiety. Zresztą wystarczy się przejść po portalach LGBT i „zaprzyjaźnionych blogach”, żeby zobaczyć, że i tu poglądy Radziszewskiej na zatrudnianie mają obrońców.

 • benek

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  a może Polska przeskoczy pewne fazy… dla pokolenia dziejszych 15-20-latków ani parady ani związki nie są do niczego potrzebne…

 • Peter Pan

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  @ krzsz

  O.K. Uprzedzenia są nawet w samym ,,środowisku”.
  Ja sam jestem w tym względzie grzeszny i nie bez winy.
  Miewam czasem uprzedzenia w stosunku do przegiętych gejów i męskich lesbijek, podzielam obsesję społeczeństwa dot. posuwania w srakę oraz grzeszę ciężko w kwestii ostatniego punktu, który wypisałeś (do czego się tu już przyznałem w wymianie zdań z Sonią;)

  Aczkolwiek powiem tak a propos Radziszewskiej, że z mojego doświadczenia wynika, że przeciętny mieszkaniec dużego polskiego miasta jest o wiele bardziej tolerancyjny i otwarty niż znakomita większość polityków. Mimo dziwnych wyników tej sondy w GW.
  Ale tu chyba rację ma reader. Ludzie rozumują na zasadzie: jak kościelna szkoła, to kościół ustala swoje zasady … .

 • Peter Pan

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  @ benek

  Związki chyba będą im potrzebne.
  Natomiast czy są im potrzebne parady, to już inna kwestia. Moim zdaniem marsze tolerancji są ważne. Natomiast na imprezy w stylu pride patrzę raczej nieprzychylnie. Ciekawe jak to widzą nastoletni geje … .

 • krzsz1986@tlen.pl

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  No co Ty? Nie lubisz w tyłek?

 • Peter Pan

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  Nie, nienawidzę.
  Penetracja męsko-męska jest zdecydowanie nie dla mnie;) Tę praktykę seksualną rezerwuję wyłącznie dla pań.

  Ale ty chyba zwróciłeś uwagę nie na tę część mojej wypowiedzi, która była najistotniejsza;)

 • krzsz1986@tlen.pl

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  Wiesz, co innego nie lubić, a co innego podzielać obsesję społeczeństwa. ;) Mocne słowa zwróciły moją uwagę i tyle. :) A czy ważne? No pewnie ważne, bo wprawdzie są pewne bolesne wady, ale gdzieś trzeba wsadzić. :)

 • abiekt

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  Reader – prosze o przykłady

 • Andrzej

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  byłem, maszerowałem, skandowałem, gejowski obowiązek spełniłem z przyjemnością – było super!

 • MiszaWro

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  Jakby ktoś chciał, to kilka słów o Festiwalu można znaleźć i u mnie B)
  http://www.miszawro.blogspot.com/

 • Yga

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  chciałabym zwrócić uwagę Homików i innych czytających na nową strategię MW: pojawiła się tęczowa flaga, która następnie została spalona, pojawiły się hasła „stop zoofobii” i rysunek z kozą. MW chciała wmieszać się w tłum, ale policja na szczęście uniemożliwiła im to. szczegóły na fotorelacji:
  http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/5,35767,8425509,Marsz_Rownosci_przeszedl_ulicami_Wroclawia.html

 • Jerzy Piątek

  [Re: Marsz Równości przeszedł przez Wrocław – i idzie dalej!]

  @ Yga Tak, nową strategię dostrzegliśmy: metoda lisa w owczej skorze. Policjanci bez problemu przepuscili mlodziencow z teczowa flaga na miejsce zbiorki, choc transparenty az bily po oczach obrazliwymi haslami. ROzmawialem o tym po paradzie z Uschi. Nauczka z tego taka, ze trzeba bedzie dokladnie przygladac sie ludziom na demonstracjach i to, co niosa w lapach na miejsca zbiorek.
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa