Spotkanie organizacji LGBTQ z RPO

W piątek 13 sierpnia (i oby nie była to pechowa data!) przedstawiciele organizacji LGBTQ, zaproszeni przez zaprzysiężoną w lipcu na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Irenę Lipowicz spotkali się z nią na spotkaniu zapoznawczo-roboczym.

Warto przy tym przypomnieć, że z poprzednikiem prof. Lipowicz, Januszem Kochanowskim, organizacje LGBTQ spotykały się przez czas jakiś regularnie, ostatecznie jednak zarzuciły tę praktykę, argumentując, że “formuła dotychczasowej współpracy uległa wyczerpaniu, a wyniki […] współpracy są daleko niezadowalające i nie przynoszące wymiernej poprawy sytuacji dyskryminowanego środowiska osób LGBT” (oświadczenie organizacji opublikowaliśmy na naszym portalu).

Na dzisiejszym spotkaniu pojawili się przedstawiciele i przedstawicielki Lambdy Warszawa, PTPA, KPH, Lambdy Bydgoszcz, SPR, Stowarzyszenia Otwarte Forum (Uschi Pawlik) oraz Trans-Fuzji. Była obecna również pani rzeczniczka i jej współpracownicy, w tym osoby, które brały udział w spotkaniach organizacji z poprzednim RPO.

Spotkanie miało w zasadzie charakter zapoznawczo-rozpoznawczy; każda z organizacji przedstawiła swój obszar działania, następnie zarysowane zostały mniej-więcej kwestie, którymi naszym zdaniem urząd RPO powinien zająć się w odniesieniu do społeczności LGBTQ. Najżywsze zainteresowanie rzeczniczki wzbudziły konkretne przykłady ewidentnego naruszania praw człowieka czy praw obywatelskich (np. niewłaściwe traktowanie przez policję osób zgłaszających przestępstwa motywowane homofobią), z chęcią również wysłuchała, jakie przepisy polskiego prawa należy najpilniej zmienić, by choć odrobinę zmniejszyć ogromne trudności prawne, z jakimi borykają się osoby transpłciowe. Prof. Lipowicz zadeklarowała, że nad konkretnymi zagadnieniami zamierza zacząć pracę jak najszybciej i zaproponowała formę takich konkretnych działań eksperckich – ogólne ramy spotkań organizowanych co dwa miesiące, która to propozycja spotkała się z akceptacją przedstawicielek i przedstawicieli organizacji.

Niestety z mniejszym entuzjazmem RPO odniosła się do podnoszonej i podkreślanej przez wiele osób uczestniczących w spotkaniu konieczności wprowadzenia systemowego rozwiązania, które łagodziłoby, jeśli nie likwidowało, większość trudności, z jakimi zmagają się w życiu codziennym osoby LGB. Argumentację, że niektórych przepisów prawa wręcz nie da się poprawić bez przyjęcia ustawy i wprowadzenia pojęcia w rodzaju “związku partnerskiego” pani rzeczniczka pomijała jako kwestię polityczną, którą zajmuje się Sejm i której nie uznaje ona zasadniczo za swój zakres działań. Wszystko wskazuje więc na to, że przedstawicielki i przedstawiciele organizacji LGBTQ spotykając się regularnie z pracownikami Biura RPO będą zajmować się poszczególnymi sprawami lub kategoriami niewłaściwego stosowania prawa istniejącego, lub konkretnymi przepisów naruszającymi godność ludzką czy zasadę równości wobec prawa. Na otwarte wyrażenie przez prof. Lipowicz zdania o potrzebie przyjęcia systemowego rozwiązania dotyczącego związków partnerskich raczej nie ma co liczyć, ponieważ nawet przestawiona podczas spotkania dokładna argumentacja prawna nie zdołała RPO przekonać.

Spotkanie zakończyło się ogólnym ustaleniem harmonogramu dalszych prac oraz deklaracją pani rzeczniczki, że chce walczyć z dyskryminacją naszej społeczności mimo, że przyniesie jej to krytykę z różnych stron.

(sass)

Od Uschi Pawlik osobiście:

Nie udało się uczestnikom spotkania przekonać pani rzeczniczki, że bez rozwiązania szerszego, systemowego, będziemy drobić w miejscu, zajmując się konkretnymi naruszeniami (i słusznie! tylko że to za mało!) oraz próbując zmienić pojedyncze zapisy pojedynczych aktów prawnych, gdzie i tak w pewnym momencie rozbijemy się o brak pewnych podstaw i kategorii w polskim systemie prawnym. Na pewno jednak – czekając co los i polska polityka przyniesie w kwestii ustawy – nie możemy być bezczynni i nie wykorzystać szansy dobrej współpracy z RPO. Prof. Lipowicz wydaje się być osobą otwartą i chętną do podejmowania konkretnych działań. Być może współpraca z nią okaże się bardziej efektywna niż z Januszem Kochanowskim. Być może uda się nam ją przekonać, że małymi kroczkami i kosmetycznymi zmianami w ogromnej licznie przepisów nie osiągniemy tego, o co jej urząd ma walczyć – równości wobec prawa.

Tymczasem mamy apel do całej społeczności LGBTQ. Zgłaszajcie nadużycia. Składajcie skargi na opieszałość policji. Informujcie RPO o trudnościach w szpitalach, o walkach z ZUS-em, KRUS-em czy US-ami, o idiotycznych przepisach w bankach i firmach ubezpieczeniowych, alarmujcie, gdziekolwiek jest jakaś nierówność lub jakieś naruszenie naszych praw i godności, czy to w zapisach prawa, czy w praktyce. Jeśli nie chcecie osobiście i otwarcie składać skarg, kontaktujcie się z organizacjami – wiele z nich ma prawników, a każda jest w stanie Was do prawników skierować. Nawet o anonimowo zgłoszonych sprawach możemy jako organizacje rozmawiać z organami władzy – mamy wtedy konkretne, twarde argumenty w ręku.

Jeśli chcemy spowodować zmiany prawne, jeśli chcemy pokazać, że nie jesteśmy równo traktowani, że dotyka nas dyskryminacja – musimy to niestety udowodnić. W polskiej rzeczywistości ci, którzy dyskryminują, ciągle objęci są swoistym domniemaniem niewinności. Udowodnijmy, że są winni. Dajmy dużo materiału do pracy Biuru Rzecznika Praw Obywatelskich. Może tutaj okaże się, że kropla drąży skałę, a prof. Lipowicz jednak uzna, że ustawa o związkach partnerskich (małżeństwach, konkubinatach, jakkolwiek to nazwiemy) jest absolutnie niezbędna.

Pożyjemy, zobaczymy. Tylko nie czekajmy bezczynnie.

3 komentarzeSpotkanie organizacji LGBTQ z RPO

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa