''Lubiewo'' zbiera pochwały za granicą!

Wydane w Wielkiej Brytanii przez Portobello Books „Lubiewo” Michała Witkowskiego zbiera pozytywne recenzje. Napisano już o nim w The Independent, gdzie autor recenzji przywołał najbardziej znanego na świecie polskiego pisarza-homoseksualistę, czyli Gombrowicza. Powieść Witkowskiego gazeta chwali za pokazanie w niejednoznaczny sposób przejścia ze „złego” komunizmu do „dobrego” kapitalizmu, oddanie głosu tym, którzy do tego starego świata bardziej przynależą. „Lubiewo” niesie powiem świeżości na zachodnim rynku, gdzie początki emancypacji gejowsko-lesbijskiej zostały już dokładnie opisane – i zapomniane.

Recenzent The Independent porównuje w pewnym momencie Witkowskiego do Neila Bartletta, który z kolei sam zrecenzował „Lubiewo” w Guardianie. Oddajmy mu głos:

Czytelnicy, którzy być może czujecie się wystraszeni lub nieco winni bawiąc się dobrze w towarzystwie jakichś staromodnych cioturelli z kraju, z którego raczej spodziewalibyście się sprowadzić sobie hydraulika niż książkę – nie obawiajcie się.
Ta rozkoszna, pikantna, ostra (i w spojrzeniu autora, i w jego języku), a przy tym znakomicie przetłumaczona, powieść jest fundamentalnie i życiowo polityczna – jeśli przez politykę rozumiemy to, komu dane jest przetrwać – i w jaki sposób. Zróbcie sobie przyjemność i kupcie tę książkę.
(tłum. własne – sass)

Jesteśmy dumni z Michaśki.

Lovetown
Michal Witkowski
tłum. W. Martin
Portobello Books

(sass)

4 komentarze''Lubiewo'' zbiera pochwały za granicą!

 • Krzysztof Zabłocki

  [Re: ”Lubiewo” zbiera pochwały za granicą!]

  niczym Katon Starszy o Kartaginie (która powinna zostac zniszczona :-)) powtarzam zawsze: „Lubiewo” to arcydziełko, to książka, która przebojem wdarła się do mainstreamu polskiej lit współczesnej i pozostanie w niej na długo. Podobnym casusem była trzydzieści lat wcześniej „Konopielka” Edwarda Redlińskiego. Poza tym „Lubiewo” to książka, która czytali/czytają wszyscy; żadne Masłowskie, żaden Myśliwski (dwukrotny laureat Nike) nie może się z fajerwerkiem Witkowskiego równac!

 • Brrrr...oosh....

  [Re: ”Lubiewo” zbiera pochwały za granicą!]

  A oto sam autor tego ‚arcydziełka’ ( i jego najbliższe otoczenie)
  http://www.youtube.com/watch?v=43FGQXVThFY
  Czy trzeba coś dodać w komentarzu?

 • KZ

  [Re: ”Lubiewo” zbiera pochwały za granicą!]

  🙂 widziałem… mixed feelings, ale to w końcu queer 🙂

 • Genet

  [Re: ”Lubiewo” zbiera pochwały za granicą!]

  Zgadzam się Lubiewo to bardzo dobra książka, potem autorowi nie udało się napisać nic lepszego, może dlatego że widać jego osobisty stosunek do tek książki i wspomnienia z dzieciństwa. To co więcej niż tylko dobra książka to małe arcydzieło uwieczniające całą epokę,

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa