Pytanie konkursowe brzmiało: podaj tytuł filmu LGBT wszech czasów. Podawaliście nawet uzasadnienie (choć nie było to konieczne i nie wpływało na udział w konkursie). Oto jak typowały osoby wylosowane:
Aleksandra:
Mój film LGBT wszechczasów to „Les amitiés particulières”, czarno-biały film z 1964 roku w reżyserii Jeana Dalannoya, adaptacja powieści Rogera Peyrefitte'a z 1945 roku. Co prawda filmy podejmujące tematykę LGBT pojawiały się w głównym nurcie już wcześniej, ten jednak jest wyjątkowy, ponieważ jego bohaterami są dzieci (para głównych bohaterów ma odpowiednio 12 i 14 lat) – wcześniej w filmach często homoseksualiści byli przedstawiani jako potwory deprawujące dzieci, natomiast ten film pokazuje, że same dzieci również mogą być homoseksualistami, i to wcale nie z powodu wcześniejszego molestowania przez osoby tej samej płci. Kolejnym atutem filmu jest klimat – doprawdy wyjątkowy, nostalgiczny i dekadencki, także małoletni aktorzy świetnie odegrali swoje role.
Agnieszka:
Mój typ to: „Tajemnica Brokeback Mountain” reż. Ang Lee- za piekną historię, odwagę i realizm w przekazie, wspaniałe zdjęcia i super muzę.
Igor:
Mój film o tematyce LGBTQ wszech czasów to: „Wspaniała rzecz”.
Może dlatego że pierwszy o tej tematyce, może dlatego że cały jest świetny 🙂
Marta:
Uważam, że filmem wszechczasów o tematyce LGBTQ jest „Nie czas na łzy” (Boys don't cry). Pierwszy raz oglądałam go mając trzynaście, czy tam czternaście lat i zapadł mi w pamięć. Długo go potem szukałam (nie pamiętałam tytułu), aż w końcu mi się udało.
Cztery liryczne, oparte na faktach epizody opowiadają o kobietach kochających kobiety we współczesnym Taipei.
Po zerwaniu z chłopakiem i nieustających kłótniach z rodzicami Jessie decyduje się zacząć wszystko od początku w Taipei. Jej przyjaciółka z lat szkolnych i wielbicielka jej urody Pon deklaruje, że „zajmie się nią”.
U jest zodiakalnym baranem i świetnie potrafi o siebie zadbać. Co prawda nie zawsze dobrze lokuje swoje uczucia, ale nie ustaje w poszukiwaniach swojego ideału.
Spancer szaleje na punkcie Summer. Ta odwzajemnia uczucie, ale by sprostać pokładanym w niej oczekiwaniom, decyduje się wyjść za mąż, urodzić dziecko, aby następnie wrócić do kochanki za 10 lat. W praktyce układ okazuje się być znacznie trudniejszy do realizacji niż początkowo zakładała Summer.
Wszystkie dotychczasowe związki Ricky były tak spektakularne, jak krótkie. Wszystkie także nosiły znamiona przemocy. Opamiętanie, dostrzeżenie i docenienie tej najważniejszej osoby w jej życiu przychodzi zbyt późno.
reżyseria: Hung-I Chen

Osiemnastoletni Mathieu spędza swoje ostatnie wakacje przed podjęciem studiów z rodziną, nad wybrzeżem francuskim, kiedy poznaje Cedrica. Jedna chwila zapomnienia, namiętny pocałunek i między chłopcami wybucha płomienny romans. Uczucie wydaje się stopniowo pogłębiać, pomimo licznych problemów, z jakimi boryka się Mathieu – choroba matki, nieznośna siostra, wiecznie nieobecny ojciec, wreszcie późno odkryte preferencje seksualne – do momentu, w którym następuje swoiste „przesilenie” i Mathieu porzuca kochanka.
Film jest pięknym i realistycznym obrazem o dorastaniu i pierwszej miłości, której homoseksualny charakter schodzi na dalszy plan.
reżyseria: Sébastien Lifshitz
Skomentuj