- homiki.pl - http://homiki.pl -

Gay Games w Kolonii

Posted By Uschi On 29 lipca 2010 @ 13:16 In Jak żyć | 34 Comments

[1]

Od 31 lipca do 7 sierpnia 2010 r. w Niemczech odbędzie się największe gejowsko-lesbijskie wydarzenie sportowe świata. 10 tys. uczestników z ponad 70 krajów przybędzie na VIII. Gay Games do Kolonii. Czym są Gay Games?

Gay Games to rodzaj igrzysk olimpijskich dla gejów i lesbijek. Udział w kwalifikacjach oraz zawodach sportowych nie jest jednak uzależniony od orientacji seksualnej. Oprócz sportu GayGames są też cyklem imprez rozrywkowo kulturalnych.

Gay Games odbywają się od 1982 r. co 4 lata. Organizowały je już San Francisco (1982, 1986), Vancouver (1990), Nowy Jork (1994), Amsterdam (1998), Sydney (2002) i Chicago (2006). Federation of Gay Games, jako główny podmiot zarządzający prawami do „gier“ przyznaje prawo organizowania imprezy na podstawie różnych kryteriów: odpowiedniej liczby obiektów sportowych, oczekiwanej dobrej współpracy z władzami lokalnymi po żywą lokalną społeczność LGBT , która by się identyfikowała z ideami GayGames.

Lokalnym organizatorem tegorocznych zwodów oraz imprez towarzyszących jest Games Cologne GmbH, założona w 2006 r. i zrzeszająca ok. 300 wolontariuszy. Prezeską spółki jest Annette Wachter.

W porównaniu z Gay Games w Amsterdamie (13 000), Sydney (11 000) i Chicago (12 000) liczba 10 tysięcy uczestników nie wydaje się – jak na warunki niemieckie – szczególnie imponująca. Odbywająca się od 2006 r. konkurencyjna impreza OutGames (pierwsze igrzyska w Montrealu, potem w 2009 r. w Kopenhadze, a w 2013 r. w Antwerpii) przyciąga podobną ilość uczestników. W tegorocznej edycji GayGames większość sportowców pochodzi z Niemiec (ok. 2 700), z USA (2 000) oraz Wielkiej Brytanii (700). Pozostali z 67 innych krajów, nie tylko europejskich.

Nadburmistrz Kolonii Jürgen Roters (SPD) oraz jego poprzednik Fritz Schramma (CDU) wspierali pomysł Gay Games wszelkimi środkami. Podobnie Niemiecka Centrala Turystyki – Deutsche Zentrale für Tourismus (DZT) – oraz KölnTourismus, które w ubiegłym roku zaprosiły do Kolonii licznych dziennikarzy mediów, nie tylko branżowych, z całego świata.

Ceremonia otwarcia odbędzie się na RheinEnergie-Stadion w sobotę 31 lipca o 19:30 (wstęp już od 17). Po przemarszu wszystkich uczestników przemówi – jako honorowy patron – minister spraw zagranicznych, wicekanclerz Niemiec Guido Westerwelle (FDP), który dokona uroczystego otwarcia imprezy. Międzynarodowe gwiazdy sportu, jak Matthew Mitcham oraz amerykańska piosenkarka Taylor Dayne a także szwedzka gwiazda Agnes („Release me“) zapowiedziały swój udział w inauguracyjnej ceremonii. Bilety w cenie 27,50 €, 33 €, 55 €, 71,50 €, 77 € lub 88 € są do nabycia przez stronę internetową http://www.games-cologne.de [2].

Od 2 sierpnia rozpoczynają się zawody, ale zaraz po ceremonii otwarcia zapowiedziane są w całej Kolonii liczne imprezy, między innymi COLOUR, oficjalna impreza Gay Games Opening-Party (http://www.colour-cologne.de/index.html), która zorganizowana zostanie w olbrzymiej LanxessArena, gdzie oprócz Agnes wystąpią także US-Superstar-DJ Tony Moran, DJ Steven Redant (LaDemence/Brüssel), DJ Fabio White (Rapido/Amsterdam) oraz DJ Micky Friedman (Splash/New York). Bilety na imprezę: 40 € (dla uczestników Gay Games 35 €)

Prawie wszystkie imprezy sportowe odbywają się w Kolonii. 35 zawodów odbędzie się w ramach obiektu RheinEnergie-Stadion w Köln-Müngersdorf (ca. 3 km od tzw. City). Poza miastem zorganizowano zawody hokeja (ICEDOME w Troisdorf, ok. 30 km od Kolonii). Zawody żeglarskie odbędą się w oddalonej o 90 km od Kolonii holenderskiej miejscowości Roermond. Najpopularniejszymi dyscyplinami są siatkówka (1 300 zawodników) pływanie (1 300), tenis (1 000), piłka nożna (900) oraz lekka atletyka (800). Wiele zawodów można oglądać nie płacąc za wstęp (sic!). Tylko oglądając zwody w łyżwiarstwie figurowym, pokazy bodybuildingu oraz występy par tanecznych trzeba będzie uiścić nieznaczne opłaty. Wejściówki już od 4 €.

Program kulturalny jest również niezwykle bogaty i na każdy dzień zaplanowano coś innego: można zetem będzie obejrzeć liczne wystawy np. „Quilt-Ausstellung“ w ratuszu, „Gegen die Regeln“ w Deutschen Sport und Olympia-Museum lub Visual Arts Exhibition „Move it“ w Wallraf-Richartz-Museum. W Wyższej Szkole Muzycznej prowadzone będą warsztaty z emisji głosu, kształcenia i ustawiania głosu oraz śpiewu chóralnego. Zapowiedziano też zwiedzanie (np. turystyczne Highlights z perspektywy kobiet), wypady motocyklowe w pobliskie pagórki, itd,. itp.

Na Neumarkt oraz na Rudolfplatz w centrum, w tzw. Kölner City znajduje się Meet & Greet-Punkt Gay Games. Oprócz stoisk informacyjnych różnych stowarzyszeń i instytucji są tam też punkty małej gastronomii. Między 17 a 22 na obu placach codziennie odbywać się będą koncerty i występy na świeżym powietrzu na przygotowanych tam scenach. W sobotę 31 lipca oraz w niedzielę 1 sierpnia od godziny 15 ulica Schaafenstraße i Mauritiuswall zamienią się w wielki ogródek piwny (Oktoberfest w sierpniu!!!). To samo powtórzy się w następny łykend, na zakończenie Gay Games przy ulicy Kettengasse.

Kalendarz imprez wygląda naprawdę imponująco. Po raz pierwszy w historii Kolonii do piątku 30 lipca do niedzieli 8 sierpnia co noc będzie przynajmniej jedno Homo-Party do białego rana. Zaplanowano też imprezy dla miłośników ostrzejszych klimatów: 4 sierpnia Black Party w Wartesaal, a dwa dni później FULL-Fetish Cologne Sports Games-Party w Bogen2 (w pobliżu dworca kolejowego).

GAY GAMES CLUBBING kosztuje średnio 10-12 € (Eintritt und Verzehr – wstęp i konsumpcja)
Za sportowym pozdrowieniem i zazdrością zapraszam zatem na Gej-Les Igrzyska Kolońskie.

[3]

Informacje na podst. http://www.games-cologne.de/ [4]
oraz http://www.tomontour.com [5]
http://www.bild.de/BILD/regional/koeln/aktuell/2010/07/28/gay-games-sport-kultur-party-sicherheit/so-wird-das-olympia-der-schwulen-in-koeln.html [6]


Autorzy:

zdjęcie Janusz Boguszewicz

Janusz Boguszewicz [7]

tłumacz, belfer, germanista, publicysta, gej, komunista, ateista, czasami „mason” i anty-kaczysta. Ostatnio feminista i antyglobalista. WYKSZTAŁCIUCH. Współpraca z portalami homiki.pl, innastrona oraz magazynem Replika.


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2010/07/gay-games-w-kolonii/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/duzygaygames.jpg

[2] http://www.games-cologne.de: http://www.games-cologne.de

[3] Image: http://homiki.plimages/foto/angebotsbild-gaygames.jpg

[4] http://www.games-cologne.de/: http://www.games-cologne.de/

[5] http://www.tomontour.com: http://www.tomontour.com

[6] http://www.bild.de/BILD/regional/koeln/aktuell/2010/07/28/gay-games-sport-kultur-party-sicherheit/so-wird-das-olympia-der-schwulen-in-koeln.html: http://www.bild.de/BILD/regional/koeln/aktuell/2010/07/28/gay-games-sport-kultur-party-sicherheit/so-wird-das-olympia-der-schwulen-in-koeln.html

[7] Janusz Boguszewicz: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_68/

[8] Volup zdobył srebro na Gay Games w Kolonii: http://homiki.pl/index.php/2010/08/volup-zdoby-srebro-na-gay-games-w-kolonii/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.