Gay Games w Kolonii

Od 31 lipca do 7 sierpnia 2010 r. w Niemczech odbędzie się największe gejowsko-lesbijskie wydarzenie sportowe świata. 10 tys. uczestników z ponad 70 krajów przybędzie na VIII. Gay Games do Kolonii. Czym są Gay Games?

Gay Games to rodzaj igrzysk olimpijskich dla gejów i lesbijek. Udział w kwalifikacjach oraz zawodach sportowych nie jest jednak uzależniony od orientacji seksualnej. Oprócz sportu GayGames są też cyklem imprez rozrywkowo kulturalnych.

Gay Games odbywają się od 1982 r. co 4 lata. Organizowały je już San Francisco (1982, 1986), Vancouver (1990), Nowy Jork (1994), Amsterdam (1998), Sydney (2002) i Chicago (2006). Federation of Gay Games, jako główny podmiot zarządzający prawami do „gier“ przyznaje prawo organizowania imprezy na podstawie różnych kryteriów: odpowiedniej liczby obiektów sportowych, oczekiwanej dobrej współpracy z władzami lokalnymi po żywą lokalną społeczność LGBT , która by się identyfikowała z ideami GayGames.

Lokalnym organizatorem tegorocznych zwodów oraz imprez towarzyszących jest Games Cologne GmbH, założona w 2006 r. i zrzeszająca ok. 300 wolontariuszy. Prezeską spółki jest Annette Wachter.

W porównaniu z Gay Games w Amsterdamie (13 000), Sydney (11 000) i Chicago (12 000) liczba 10 tysięcy uczestników nie wydaje się – jak na warunki niemieckie – szczególnie imponująca. Odbywająca się od 2006 r. konkurencyjna impreza OutGames (pierwsze igrzyska w Montrealu, potem w 2009 r. w Kopenhadze, a w 2013 r. w Antwerpii) przyciąga podobną ilość uczestników. W tegorocznej edycji GayGames większość sportowców pochodzi z Niemiec (ok. 2 700), z USA (2 000) oraz Wielkiej Brytanii (700). Pozostali z 67 innych krajów, nie tylko europejskich.

Nadburmistrz Kolonii Jürgen Roters (SPD) oraz jego poprzednik Fritz Schramma (CDU) wspierali pomysł Gay Games wszelkimi środkami. Podobnie Niemiecka Centrala Turystyki – Deutsche Zentrale für Tourismus (DZT) – oraz KölnTourismus, które w ubiegłym roku zaprosiły do Kolonii licznych dziennikarzy mediów, nie tylko branżowych, z całego świata.

Ceremonia otwarcia odbędzie się na RheinEnergie-Stadion w sobotę 31 lipca o 19:30 (wstęp już od 17). Po przemarszu wszystkich uczestników przemówi – jako honorowy patron – minister spraw zagranicznych, wicekanclerz Niemiec Guido Westerwelle (FDP), który dokona uroczystego otwarcia imprezy. Międzynarodowe gwiazdy sportu, jak Matthew Mitcham oraz amerykańska piosenkarka Taylor Dayne a także szwedzka gwiazda Agnes („Release me“) zapowiedziały swój udział w inauguracyjnej ceremonii. Bilety w cenie 27,50 €, 33 €, 55 €, 71,50 €, 77 € lub 88 € są do nabycia przez stronę internetową http://www.games-cologne.de.

Od 2 sierpnia rozpoczynają się zawody, ale zaraz po ceremonii otwarcia zapowiedziane są w całej Kolonii liczne imprezy, między innymi COLOUR, oficjalna impreza Gay Games Opening-Party (http://www.colour-cologne.de/index.html), która zorganizowana zostanie w olbrzymiej LanxessArena, gdzie oprócz Agnes wystąpią także US-Superstar-DJ Tony Moran, DJ Steven Redant (LaDemence/Brüssel), DJ Fabio White (Rapido/Amsterdam) oraz DJ Micky Friedman (Splash/New York). Bilety na imprezę: 40 € (dla uczestników Gay Games 35 €)

Prawie wszystkie imprezy sportowe odbywają się w Kolonii. 35 zawodów odbędzie się w ramach obiektu RheinEnergie-Stadion w Köln-Müngersdorf (ca. 3 km od tzw. City). Poza miastem zorganizowano zawody hokeja (ICEDOME w Troisdorf, ok. 30 km od Kolonii). Zawody żeglarskie odbędą się w oddalonej o 90 km od Kolonii holenderskiej miejscowości Roermond. Najpopularniejszymi dyscyplinami są siatkówka (1 300 zawodników) pływanie (1 300), tenis (1 000), piłka nożna (900) oraz lekka atletyka (800). Wiele zawodów można oglądać nie płacąc za wstęp (sic!). Tylko oglądając zwody w łyżwiarstwie figurowym, pokazy bodybuildingu oraz występy par tanecznych trzeba będzie uiścić nieznaczne opłaty. Wejściówki już od 4 €.

Program kulturalny jest również niezwykle bogaty i na każdy dzień zaplanowano coś innego: można zetem będzie obejrzeć liczne wystawy np. „Quilt-Ausstellung“ w ratuszu, „Gegen die Regeln“ w Deutschen Sport und Olympia-Museum lub Visual Arts Exhibition „Move it“ w Wallraf-Richartz-Museum. W Wyższej Szkole Muzycznej prowadzone będą warsztaty z emisji głosu, kształcenia i ustawiania głosu oraz śpiewu chóralnego. Zapowiedziano też zwiedzanie (np. turystyczne Highlights z perspektywy kobiet), wypady motocyklowe w pobliskie pagórki, itd,. itp.

Na Neumarkt oraz na Rudolfplatz w centrum, w tzw. Kölner City znajduje się Meet & Greet-Punkt Gay Games. Oprócz stoisk informacyjnych różnych stowarzyszeń i instytucji są tam też punkty małej gastronomii. Między 17 a 22 na obu placach codziennie odbywać się będą koncerty i występy na świeżym powietrzu na przygotowanych tam scenach. W sobotę 31 lipca oraz w niedzielę 1 sierpnia od godziny 15 ulica Schaafenstraße i Mauritiuswall zamienią się w wielki ogródek piwny (Oktoberfest w sierpniu!!!). To samo powtórzy się w następny łykend, na zakończenie Gay Games przy ulicy Kettengasse.

Kalendarz imprez wygląda naprawdę imponująco. Po raz pierwszy w historii Kolonii do piątku 30 lipca do niedzieli 8 sierpnia co noc będzie przynajmniej jedno Homo-Party do białego rana. Zaplanowano też imprezy dla miłośników ostrzejszych klimatów: 4 sierpnia Black Party w Wartesaal, a dwa dni później FULL-Fetish Cologne Sports Games-Party w Bogen2 (w pobliżu dworca kolejowego).

GAY GAMES CLUBBING kosztuje średnio 10-12 € (Eintritt und Verzehr – wstęp i konsumpcja)
Za sportowym pozdrowieniem i zazdrością zapraszam zatem na Gej-Les Igrzyska Kolońskie.

Informacje na podst. http://www.games-cologne.de/
oraz http://www.tomontour.com
http://www.bild.de/BILD/regional/koeln/aktuell/2010/07/28/gay-games-sport-kultur-party-sicherheit/so-wird-das-olympia-der-schwulen-in-koeln.html


Autorzy:

zdjęcie Janusz Boguszewicz

Janusz Boguszewicz

tłumacz, belfer, germanista, publicysta, gej, komunista, ateista, czasami „mason” i anty-kaczysta. Ostatnio feminista i antyglobalista. WYKSZTAŁCIUCH. Współpraca z portalami homiki.pl, innastrona oraz magazynem Replika.

34 komentarzeGay Games w Kolonii

 • loca

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  a mialam startowac tam w maratonie…drogi udzial jes jak cholera..

 • stereo-typ

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Taylor Dayne??? To ona jeszcze zyje???

 • _don't miss it_ !!!_

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Mile to , ze istnieja takie igrzyska. Nie wszyscy jednak sa tak sprawni fizycznie i moze nie maja takich osiagow, ale sa zdolni w innych dziedzinach. W szeregu programow Idol, Got Talent, X Factor, Dancing with the Stars czy So You Think You Can Dance pojawily sie nowe zawody, i co wazne wcale nie musisz w nich umiec spiewac czy tanczyc, wystarczy, ze dobrze sie walisz. Aparycja rzecz jasna jest brana pod uwage, no i jesli masz US Green Card i skonczone 18 lat to mozesz wziac udzial w So You Think You Can Fuck. Zgloszenia przyjmowane sa do 9 Sierpnia. Szczegoly tutaj:
  http://soyouthinkyoucanfuck.net/?page_id=2
  Zycze powodzenia.
  🙂

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Gay Games mało mnie interesują, ale strasznie po oczach bije swoista wizytówka, podpis autora tekstu.

  – komunista
  – ateista
  – mason
  – antykaczysta
  – feminista

  O M G ! Wiele można przetrzymać, gdy zaciśnie się zęby, ale czy jeden człowiek jest w stanie udźwignąć taki ciężar? I żeby jeszcze chwalić się tym… 😉

 • Twoje imię 11

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  „tłumacz, belfer, […] publicysta” a pisze „anty-kaczysta”, buahahaha 😀

 • republika-demokratyczna

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Krzyś jak widać dzieciństwo miał lekkie ale zabawki miał ciężkie

 • Twoje imię 11

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  A ty zdaje się odwrotnie 😀

 • republika-demokratyczna

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Masz jakiś kompleks niższości?Coś Cię gniecie?
  Wyjdź na miasto, poznaj kogoś, ciesz się życiem 🙂

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  @ republika-demokratyczna

  Fajnie to brzmi, ale nie wiem, o co chodzi. 🙂 Lubiłem klocki Lego i lalkę Barbie, a Ty?

 • republika-demokratyczna

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Gdy byłem dzieckiem nie miałem pojęcia o Barbie ani o klockach Lego, nawet gdybym wiedział co to, to i tak pewnie kupić to można było tylko w Intershpoie.Ale bardzo lubiłem swoją kolejkę TT, kupiłem ją sobie na 10 urodziny 🙂

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Ooo, kolejka fajniejsza. 🙂

 • republika-demokratyczna

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  he, he gdybym miał jeszcze klocki Lego to bym zbudował odpowiednią scenerię do tej kolejki 😀

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Tak, i jeszcze chętnie przewiózłbyś kolejką Kena 😉

 • republika-demokratyczna

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  nie Kena położyłbym na torach 😀

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  To już hardcore. Myślałem, że tak tragiczny koniec czekałby Barbie. 😉

 • republika-demokratyczna

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  No właśnie a co Ty robiłeś z Barbie? :))

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Mniej więcej to co Ty chciałeś zrobić z Kenem. 😉 Szczegółów nie pamiętam, ale na pewno nie chodziło o macanie jej cycków. 😀

 • republika-demokratyczna

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  O to Cię nawet nie posądzałem, myślałem, że może jakieś ubranka jej szyłeś albo ją czesałeś, coś w tym stylu 🙂

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Ubranka – na pewno nie. A czy czesałem? Hmmm… trudno tak to nazwać. Na pewno jej to na dobre nie wyszło. 😀

 • detr.

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  dżizas.upraszam o pisanie na temat i a propos.

 • marcin

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Ja mam pytanie do 1 osoby komentującej, ile kosztowała możliwość wzięcia w tym udziału? Pewnie do tego jakiś hotel, wyżywienie etc.

 • Alek

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Westerwelle’ go chyba obrzucą tam jajkami. Wicekanclerz to obecnie najbardziej niepopularna osoba w kraju.

 • loca

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  205 euro sama rejestracja (w tym wejscie na otwarcie i zamkniecie igrzysk) – to byla cena w zeszlym roku, potem z tego co pamietam wiecej. a za udzial w maratonie dodatkowo 80 euro. w cenie mozna bylo wystartowac i na 10 km kilka dni wczesniej (maraton ma byc ostatniego dnia). miejsc w hostelach prawie juz nie bylo w pazdzierniku zeszlego roku na okres igrzysk..
  a jeszcze przelot, wyzywienie, wydatki na imprezy..ech..

 • marcin

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Dzięki za odpowiedź, czyli za przyjemność usportowienia się w tęczowych barwach pewnie trza by było zapłacić kilka tysięcy, ciekawe, czy ktoś z Polski się wybrał. Generalnie fajna sprawa.

 • Andrzej

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Dla reprezentatow krajow nowo-kapitalistycznych (jak Polska) organizatorzy odpuszczali drogie wpisowe a dodatkowo mozna bylo starac sie o darmowa kwatere prywatna. Ale pojechac i wziac udzial trzeba juz samemu! Wlasnie ogladalem ceremonie otwarcia: delegacja Polski skladala sie z ok 10 osob.

 • d.biskupa

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Nuda. Nie lubię sportu!

 • panfilo

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  @ Andrzej

  Było nas 11 – 9 siatkarzy, jeden tenisista, jeden triatlonista-biegacz-kolarz.

  W ramach promocji można, biorąc udział w poszczególnych dyscyplinach, wystartować za darmo w pokrewnych – np. maratończycy mają biegi na 5 i 10 km free, triatloniści jazdę indywidualną na czas etc.

 • junior

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Wracając z urlopu zahaczyłem o Kolonię, ale ze względu na ceny biletów olałem uroczystość otwarcia Gay Games oraz imprezę w LanxessArena i skoncentrowałem się na degustacji koelscha w fanzonach przy Rudolfplatz oraz pubach przy Heumarkt. Sporo ciekawych zawodników trenowało, więc udało się łyknąć trochę sportowej atmosfery :).

  Noclegi warto rezerwować wcześniej, ale można jeszcze coś znaleźć. Trzy tygodnie temu trafiłem „dwójkę” w hostelu za 60 euro.

  Szkoda, że nasza reprezentacja tak mało liczna. Oby w Antwerpii było więcej rodaków. Byle nie wiązało się to z wysokimi kosztami, bo nie każdego zainteresowanego będzie stać na udział w Gay Games czy Outgames.

 • Łukasz

  [Re: Gay Games w Kolonii]

  Zawodnicy z warszawskiego klubu Volup zdobyli srebrny medal na poziomie A w siatkówce!!!
  Więcej informacji tutaj: http://www.volup.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa