Wytyczne UE dla polityki zagranicznej w kwestiach LGBT

Rada Unii Europejskiej, czyli najwyższy jej organ, przyjęła na początku czerwca dokument zatytułowany „Instrumenty promowania i ochrony praw człowieka w odniesieniu do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób transpłciowych (LGBT)”.

Dokument zapewnia pracownikom instytucji UE, rządów państw członkowskich UE oraz delegacjom, przedstawicielstwom i ambasadom UE zestawu instrumentów i informacji do wykorzystania w kontaktach zewnętrznych z państwami trzecimi, organizacjami międzynarodowymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w celu promowania i ochrony praw człowieka w odniesieniu do osób LGBT – czytamy we wstępie.

Dokument odnosi się do dotychczasowych środków prawnych przyjętych przez UE dotyczących ochrony praw człowieka –Traktatu o Unii Europejskiej, Karty Praw Podstawowych, różnychh konwencji (nt. praw dziecka, przeciwko torturom itp.), deklaracji i wytycznych. Tekst zawiera podstawowe definicje pojęć „gej”, „lesbijka”, „osoba biseksualna”, „transpłciowość” (podkreśla się szczególną sytuację osób transpłciowych nawet w ramach grupy LGBT). Następnie w dokumencie wymienione są różne obszary, w których Unia Europejska powinna aktywnie działać na rzecz praw osób LGBT w innych krajach. Mowa tu o dekryminalizacji (w wielu krajach świata dobrowolne stosunki homoseksualne między dorosłymi osobami są zagrożone różnego rodzaju karami), równości i walce z dyskryminacją, ochronie działaczy prawnoczłowieczych. Przedstawiono cały zestaw konkretnych narzędzi służących do monitorowania sytuacji w państwach trzecich i wywierania nacisku na ich rządy, prowadzenia dialogu, obserwowania procesów polityczno-sądowych, wspierania społeczeństwa obywatelskiego. Wymienione są tez sposoby działania na forach międzynarodowych.

Tekst dokumentu jest bardzo ciekawą lekturą, ponieważ pokazuje, że zakres możliwości działania i wywierania politycznego nacisku w kwestiach praw człowieka jest duży, a instrumentów i wskazówek jest tyle, że czasem trudno nie zaginąć w ich gąszczu – w załącznikach do tekstu przedstawiono je zresztą bardzo jasno i przejrzyście, w sposób zrozumiały nawet dla laika.

Niestety, trzeba pamiętać, że pomimo deklaracji organów Unii Europejskiej na temat wywierania nacisku na kraje trzecie w sprawie łamania praw człowieka, wiele pozostaje do zrobienia w samych państwach członkowskich UE dla zapewnienia prawdziwej równości wobec prawa wszystkich obywateli. Faktem jest też, że wiele deklaracji w polityce zagranicznej Unii pozostaje deklaracjami na papierze.

Z całością dokumentu można zapoznać się TUTAJ (.pdf), polecamy również śledzenie strony internetowej grupy zajmującej się w Parlamencie Europejskim prawami osób LGBT i bardziej ogólnie strony o prawach człowieka na portalu Rady Unii Europejskiej

(sass)

4 komentarzeWytyczne UE dla polityki zagranicznej w kwestiach LGBT

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa