Skandal podczas berlińskiej parady!

W ostatni łykend doszło do sporego skandalu podczas berlińskiej Parady Równości (CSD Berlin 2010). Amerykańska filozofka i filolożka Judith Butler miała podczas CSD zostać wyróżniona nagrodą Zivilcouragepreis (w wolnym tłumaczeniu: laur odwagi cywilnej).

Na podium, po wysłuchaniu laudacji wygłoszonej przez przewodniczącą frakcji Zielonych w Bundestagu Renate Künast, pani Butler zaskoczyła wszystkich zebranych oznajmiając, że nagrody nie przyjmuje.
Zdaniem pani Butler berlińskie CSD jest zbyt komercyjne i nie opowiada się w swej wymowie przeciw problemom rasizmu i podwójnego wykluczenia osób homo i transseksualnych, szczególnie wśród emigrantów.

Odmowa przyjęcia nagrody stanowi zdaniem organizatorów CSD policzek wymierzony w środowisko gejowsko-lesbijskie. Już w trakcie laudacji pani Renate Künast dochodziło do protestów i gwizdów. Pani Künast wymawiała zaś kilkakrotnie błędnie nazwisko amerykańskiej profesorki.

W odczytanym po niemiecku wyjaśnieniu odmowy przyjęcia nagrody Judith Butler powołała się na odbywającą się w innej części Berlina (Kreuzberg) alternatywną paradę, gdzie padają hasła i pytania o kwestie stricte polityczne: wojnę i pokój, tożsamości seksualne i ich postrzeganie w nowoczesnym społeczeństwie.

Jak podaje dzisiejszy „Tagesspiegel” pani Butler przybyła do Berlina na zaproszenie organizatorów CSD, którzy zapewnili jej przelot ze Stanów Zjednoczonych oraz noclegi i wyżywienie w hotelu Adlon. O zamiarze nieprzyjęcia nagrody nikogo wcześniej nie poinformowała.

jbog / priode1radio./ tagesspiegel

10 komentarzySkandal podczas berlińskiej parady!

 • Krzysztof Zabłocki

  [Re: Skandal podczas berlińskiej parady!]

  a Hotel Adlon to najbardziej luksusowy hotel w Berlinie – przy Pariser Platz, tuż obok Branderburger Tor. To niech sie przynajmniej przeniesie do hostelu… 🙂

 • junior

  [Re: Skandal podczas berlińskiej parady!]

  A to odstawiła numer!
  Intencje może i słuszne, ale na berlińskim CSD było pół miliona ludzi. Chciałbym, żeby polskie środowisko LGBT miało takie problemy…

 • d.biskupa

  [Re: Skandal podczas berlińskiej parady!]

  „a Hotel Adlon to najbardziej luksusowy hotel w Berlinie”

  Co tylko potwierdza zarzuty prof. Butler. Pełna komercha 🙂

  Żeby jej protest był pełny, Butlerowa powinna zwrócić koszty swojej wizyty organizatorom. Jestem pewien, że ze swoją kalifornijsko-profesorską pensją może sobie na to pozwolić.

 • Xmannn

  [Re: Skandal podczas berlińskiej parady!]

  Żadnej refleksji nad celem odmowy przyjęcia nagrody? Nic a nic. Ja rozumiem, że komera nieodłącznie towarzyszy gay pride na całym świecie, ale to tylko pokazuje, że takie imprezy nie są już „pride”, tylko bezrefleksyjną zabawą, a przecież problem z homofobią zwłaszcza wśród potomków emigrantów jest bardzo poważny. I to w kraju, w którym niemieckie już córki plamią honory tureckich rodziców (ostatnio był tekst w Wysokich Obacasach)… Jeżeli walczymy o równość, o pokazanie „że też istniejemy”, to z całym dobrodziejstwem inwentarza – za przeproszeniem – z tymi podwójnie wykluczonym zwłaszcza. To jest definicja równości, a nie karnawał.
  Byłem na berlińskiej paradzie i z perspektywy Polski jest ona bez porównania, a dla Polaka niewyobrażalna, choć wiadomo w jakim celu tam Polacy jeżdżą i wiadomo, że nie pojawiają się nigdy na polskiej paradzie gdziekolwiek.
  To kolejny ciekawy przykład, bo takiej dużej imprezie powinna towarzyszeyć chociaż minimalna dawka refleksji. Tam też nie wszystko dla gejów i lesbijek jest załatwoine, mimo że mają burmistrza geja.
  Absolutnie popieram Butler.

 • Marcin

  [Re: Skandal podczas berlińskiej parady!]

  Mnie cieszy to, że jednak ludzie rozpoznają Judith Butler, to już coś:)

 • Absolutely Fabulous

  [Re: Skandal podczas berlińskiej parady!]

  Piękna akcja, brawo dla pani Butler. Komercjalizacja parad to problem większości „bardziej rozwiniętych” krajów, mam nadzieję, że my nie pójdziemy w tę stronę, choć póki co wszystko na to wskazuje – nawet teraz, gdy mamy tyle spraw do załatwienia, warszawskie parady są kompletnie apolityczne.

 • Jacek

  [Re: Skandal podczas berlińskiej parady!]

  Polecam na You Tube nagranie przemówienia Butler – żadnych gwizdów, tylko okrzyki poparcia, szczególnie w sprawie homofobii wśród niemieckich Turków.

  http://www.youtube.com/watch?v=BV9dd6r361k

 • Waldek

  [Amerykankę przeraził luksus]

  Kobieta z USA nyślała, że przyjedzie do zbombardowanego Berlina, z czarnym rynkiem na papierosy, dziećmi głodującymi pod murem berlińskim, gdzie Rosjanie strzelają jeszcze do uciekinierów w onucach – a tu badabum: pokój w luksusowym hotelu Adlon przy Bramie Brandenburskiej. Poczuła się oszukana, zgwałcona dobrobytem Niemców i kobiecie zakręciło się w głowie. NIe pierwszy to filozof z USA, który całkowicie jest oderwany od rzeczywistości i żyje w swoim wyimaginowanym świecie schizofrenii. Można jedynie kobiecie współczuć. Zwłaszcza, że kołacze się jej w głowie, że muzułmanie NIE SĄ RASISTAMI, a tylko rasizm spotyka biednych muzułmanów, miłujących prawa kobiety i jej wolność do decyzji o ubiorze, prowadzeniu samochodu w Arabii Saudyjskije, swobodzie pokazywania twarzy każdemu gdzie chce… Kto w ogóle zakwalifikował tę panią do takiej nagrody? Nikt nie znał jej „kosmicznych” poglądów? To raczej kompromitacja dla Niemców, że nie zweryfikowali kandydatury…

 • to kompromitacja dla lewactwa

  [Re: Skandal podczas berlińskiej parady!]

  tak, wiem, geje to nie lewacy, ale czytając takiego Waldka jakie to muslimy są fajne i wszystko jest fajne poza zboczeńcami nienawidzącymi biednych fundamentalistów. rzygać się chce

 • Jakbyco

  [Re: Skandal podczas berlińskiej parady!]

  Czy „muslimy” to już określenie obraźliwe, czy jeszcze nie?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa