- homiki.pl - http://homiki.pl -

''Rzuć jajkiem w…'' – w kogo? I po co?

W Muzeum Narodowym odbył się dziś happening inaugurujący kampanię towarzyszącą EuroPride. Happening reklamowany był na portalu społecznościowym Facebook w następujący sposób:

„Kto nie chce wolności, niech pierwszy rzuci jajkiem!”

Jeśli chcesz wziąć udział w wielkim happeningu na dziedzińcu Muzeum Narodowego i rzucić ostatnie, symboliczne jajko w „pedała”, to serdecznie zapraszamy.
Wspólnie odsłonimy plakat promujący kampanię, a następnie obrzucimy go jajkami.
Rzucać będą m.in. Katarzyna Figura, Maria Peszek, Maria Sadowska, Ewa Wanat, Ryszard Kalisz i Kuba Wojewódzki.
Wydarzenie odbędzie się w ramach premiery kampanii
“NIE LĘKAJCIE SIĘ!”
która ma zmienić wizerunek Polski w Świecie oraz zachęcić do udziału w Europride w Warszawie.
Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 24.06 o 11:00 na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie

EUROPRIDE 2010
Europride to ogromny festiwal kulturalny mniejszości seksualnych, który co roku odbywa się w innym europejskim mieście. W finale ulicami przechodzi wielka międzynarodowa parada. W Madrycie w 2007 zgromadziła ponad 1,5 mln uczestników. Już 17 lipca, po raz pierwszy w kraju postkomunistycznym, parada przejdzie ulicami Warszawy Obecnie 7% warszawiaków deklaruje, że napewno weźmie udział w paradzie (ACR Rynek i Opinia dla Newsweeka, czerwiec 2010). To milowy krok w dziejach Europy i symboliczne wydarzenie dla miasta, w którym jeszcze pięć lat temu Parada Równości przeszła nielegalnie, bo urzędujący prezydent Warszawy Lech Kaczyński jej zakazał.”

W społeczności LGBTQ pomysł wywołał burzliwe dyskusje. W debatach toczących się (krótko, ponieważ wydarzenie ogłoszono zaledwie kilka dni przed jego realizacją) na Facebooku i w blogosferze podkreślano jego kontrowersyjność, niejasny wydźwięk, powielanie schematycznego myślenia i języka homofobów – lub podkreślano ożywczość, wywrotowość i świeżość pomysłu.

Happening rzeczywiście odbył się dzisiaj, z udziałem celebrytów (Maria Peszek), polityków (Ryszard Kalisz, Krystian Legierski) i organizatorów EP z Fundacji Równości. Przebieg jego został jednakże w pewnym momencie zakłócony anty-happeningiem: przed plakatem EP – w który uczestnicy mieli rzucać jajkami w proteście przeciw homofobii (?) – stanęli Wojtek Szot (blogger, wydawca, działacz LGBTQ) i Małgorzata Rawińska (artystka kabaretowa, działaczka LGBTQ), zachęcając do rzucania w prawdziwego pedała i prawdziwą lesbę (niewymienioną wprawdzie w tytule wydarzenia). Wywołało to pewną konfuzję – polecamy obejrzenie filmiku zamieszczonego w relacji na gazeta.pl [1].

Wojtek Szot tak opisuje całe wydarzenie na swoim blogu [2]:
11:21 Przed plakatem stoją Rawińska i Abiekt z pytaniem kto ma ochotę na rzucenie w pedała i lesbę bo jesteśmy. Znalazł się jeden chętny – Legierski (z pytaniem czy może rzucić między nas, w nas się już bał?). Reszta troszkę zdębiała.
Po chwili wyszliśmy z tego niesmacznego i mało jajcarskiego wydarzenia, dziękujemy przemiłej Pani z Muzeum, która nam na żywo pogratulowała akcji, podkreślając, że oburzyła ją sugestia, którą wygłosił przedmówca, że muzeum do tej pory było zamknięte na gejów i lesbijki.

Organizatorzy EuroPride komentowali również dla mediów brak wsparcia miasta dla EP.

Opinia publiczna dostała przekaz:
– hasłem EuroPride nie jest obecne na stronie organizatora „Wolność! Równość! Tolerancja!”, a cytat z Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
– „geje i lesbijki” (ci w odbiorze społecznym) tak naprawdę nie wiedzą, czego chcą, ale na pewno chodzi im o rozgłos w duchu „nieważne, jak mówią, byle mówili”.

Czytelniczkom i Czytelnikom pozostawiamy wyciągnięcie wniosków.

(sass)