Premiera ''Art Pride. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska''

Mamy przyjemność przedstawić najnowszą książkę Wydawnictwa Abiekt.pl.

Dwujęzyczny album w autorskim wyborze Pawła Leszkowicza, ART PRIDE. Gay Art from Poland trafi na półki księgarń już w połowie czerwca, już teraz można go zamówić na stronie wydawnictwa – www.abiekt.pl, a więcej interesujących materiałów pojawiać się będzie na blogu www.art-pride.blogspot.com.

Album zbiegnie się z inauguracją pokrewnej tematycznie wystawy Ars Homo Erotica w warszawskim Muzeum Narodowym, której kuratorem jest Autor, Paweł Leszkowicz. W przeciwieństwie do wystawy, w książce ukazane zostaną dzieła nie tyle homoerotyczne, co gejowskie: nie tylko tematyzują pożądanie męskiego ciała, ale także mają wymiar polityczny – na polu sztuki walczą z homofobiczną i heterocentryczną rzeczywistością. Dzięki temu, że kierują nas w kontekst lokalny i polityczny, album ART PRIDE jest cennym uzupełnieniem muzealnej ekspozycji.

Album odkrywa to, co w polskiej sztuce było do tej pory (i wciąż bywa) zakryte – fakt, że w Polsce od dawna istnieje sztuka gejowska. To nie tylko ostatnie dwa dziesięciolecia, ale i wiele działań jeszcze z poprzedniej epoki politycznej. ART PRIDE prezentuje sztukę gejowską, tworzoną w Polsce od lat 60-tych, począwszy od artystów już częściowo zapomnianych: Krzysztofa Junga czy Krzysztofa Niemczyka. Wśród artystów reprezentujących nowe czasy znajdziemy te najbardziej znane: Mitoraja, Radziszewskiego, Stasysa. Jednak sztuka gejowska w Polsce to nie tylko artyści „dużych nazwisk”, popularni i identyfikowani, ale również wielu innych, którzy do tej pory nie byli pokazywani szerokiej publiczności. Łącznie w albumie zaprezentowanych zostanie 36 artystów w około 150 ilustracjach.

Licznych barwnych ilustracji dopełnia wprowadzający esej Pawła Leszkowicza, w którym Autor porusza historię i metodologię badań nad sztuką gejowską, a następnie omawia wszystkich artystów, którzy tworzyli i tworzą sztukę gejowską w Polsce. Wraz z Leszkowiczem odkrywamy zjawiska, penetrujemy dzieła bardziej i mniej znanych twórców, odkrywamy ich gejowski, emancypacyjny i afirmacyjny potencjał.

Książka wydana zostanie w dwóch wersjach cenowych – w okładce miękkiej oraz twardej, obitej płótnem z obwolutą. Ponieważ chcemy, by polska sztuka nie znała granic, album będzie zawierał teksty w języku polskim i angielskim.

Mamy nadzieję, że – jak przy okazji każdej naszej publikacji – słowo sprzymierzone z obrazem może zmieniać rzeczywistość. ART PRIDE. Polska sztuka gejowska to projekt ambitny i nowatorski, wymierzony w prezentację sztuki, która nie zawsze znajduje uznanie krytyków, a jeśli nawet znajduje, zostaje poddana kastracyjnym metodom interpretacji, wykluczające gejowską interpretację dzieła.

Zapraszamy już teraz na premierę książki, 17 czerwca o godzinie 20:00 na Małej Scenie TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8). W spotkaniu udział wezmą: Autor – Paweł Leszkowicz, wydawca oraz artyści, których prace zostały zamieszczone w albumie. Prowadzenie – Mike Urbaniak.

O AUTORZE:

Paweł Leszkowicz – Krytyk, eseista i wykładowca sztuki współczesnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował historię sztuki, gender studies i dziennikarstwo na UAM w Poznaniu, Courtauld Institute of Art w Londynie i New School University w Nowym Jorku. Obszarem jego specjalizacji i publikacji są studia nad seksualnością oraz współczesna sztuka i kultura wizualna i towarzyszące im refleksje krytyczne. Drukowany przez New York University Press, Wielką Encyklopedię PWN, Magazyn Sztuki i Museo Fortuny na Biennale Weneckim 2003. W 2001 roku ukazała się jego książka „Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości” poświęcona psychoanalitycznej krytyce sztuki. W 2005 roku wraz z Tomkiem Kitlińskim wydał książkę „Miłość i Demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce” (Wydawnictwo Aureus). Kurator sztuki współczesnej, autor m.in. wystawy „Miłość i Demokracja” eksponowanej w 2005 roku w Poznaniu a w 2006 roku w Gdańsku oraz wystawy „Ars Homo Erotica” w Muzeum Narodowym (2010 rok)

O WYDAWNICTWIE:

Wydawnictwo Abiekt.pl zostało założone w celu wydawania literatury, która do tej pory nie była doceniana w Polsce przez wydawców – gejowskiej i lesbijskiej. Debiutowaliśmy przezabawnym komiksem Konrad i Paul Ralfa Königa (tłum. Przemysław Wnuk). Drugim naszym (wspólnie z Timof i Cisi Wspólnicy) komiksem jest Fun Home Alison Bechdel (tłum. Wojciech Szot, Sebastian Buła), jedna z najgłośniejszych powieści graficznych ostatnich lat, doceniona również przez krytykę polską. Na początku października 2009 roku ukazała się HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny, książka będąca pierwszą w Polsce próbą opisania polskiej rzeczywistości gejowsko-lesbijskiej w historycznej i miejskiej perspektywie. Zorganizowane przez wydawców spacery na jej podstawie przyciągnęły tłumy gości. W październiku ukazał się kolejny komiks Ralfa Königa, tym razem najbardziej znany – Mężczyzna przedmiot pożądania (tłum. Przemysław Wnuk). W planach kolejne tłumaczenia komiksów jak i projekty autorskie związane z historią LGBT.

SZCZEGÓŁOWY OPIS KSIĄŻKI:

Tytuł: Art Pride. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska
Autor: Paweł Leszkowicz
Tłumaczenie: Marcin Łakomski (j. angielski)
Redaktor wydania: Wojciech Szot
Korekta: Marcin Teodorczyk, Marcin Pietras, Artur Bogdanowicz
Grafika, typografia i skład: Bartek Matusiak
liczba stron: 180
ISBN: 978-83-9269684-1 – miękka okładka, 978-83-9269685-8 – twarda okładka
cena: twarda okładka – 100 zł; miękka okładka – 70 zł

5 komentarzy do:Premiera ''Art Pride. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska''

 • Marcin

  [Re: Premiera ''Art Pride. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska'']

  Nareszcie! Wszystkie książki Abiekta są świetne!

 • homikowa

  [Re: Premiera ''Art Pride. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska'']

  okladka taka sobie… nic nowego, gdzies juz widzialem podobne…
  moze wnetrze okaze sie bardziej innowacyjne :-)

 • Soniasonia

  [Re: Premiera ''Art Pride. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska'']

  Za drogie o pół ceny… :(

 • Uschi

  [Re: Premiera ''Art Pride. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska'']

  @Soniasonia
  Takie albumy niestety nie mają szan być tańsze… To jest po prostu droga zabawa w ogóle, zobacz ceny innych tego typu wydawnictw w księgarniach… :(

 • bla bla bla

  [Re: Premiera ''Art Pride. Gay Art from Poland. Polska sztuka gejowska'']

  Polska sztuka gejowska…

  lepiej już brzmiałoby polska sztuka homoerotyczna.

  Znowu to samo, bla, bla, bla




Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa