List otwarty do organizatorów EuroPride

W reakcji na treść zorganizowanego 24 czerwca br. happeningu promującego EuroPride, a także na zaprezentowany podczas niego plakat i hasło reklamujące EP powstał list otwarty, skierowany do organizatorów EuroPride.

Oto jego treść.

Szanowni Organizatorzy EuroPride 2010,

Zaprezentowane w dniu 24 czerwca br. plakat, happening „Rzuć po raz ostatni jajem w ‘pedała’” oraz hasło „Nie lękajcie się”, mające promować EuroPride budzą nasz głęboki sprzeciw.

Happening odnosił się do najniższych instynktów, w tym przemocy, a jego „ironiczne” przesłanie było nieczytelne. Subwersywne redefiniowanie pojęć i czynów, które miały poprzez akcję nastąpić, nie dokona się w Polsce bez gruntownej edukacji na polu antydyskryminacyjnym. Akcja promocyjna wydarzenia, które zwraca oczy wszystkich mediów na osoby LGBTQ nie powinna podważać dotychczasowych osiągnięć na polu przeciwdziałania dyskryminacji. Przypominamy o procesie wygranym przez Ryszarda Giersza, o kampanii społecznej „Co się gapisz pedale? Co się gapisz lesbo? Słyszę to codziennie. Nienawiść boli” przeprowadzonej przez Kampanię Przeciw Homofobii, a także wielu innych akcjach na temat norm językowych i społecznych.

Z kolei hasło „Nie lękajcie się”, które zostało rozpropagowane przez media jako hasło wiodące EuroPride ma charakter niepotrzebnie konfrontacyjny i kontrowersyjny, w związku z czym nie przyczynia się w żaden sposób do zrozumienia sytuacji czy poprawy wizerunku osób LGBTQ w społeczeństwie ani nie zachęca do dialogu społecznego, co jest jednym z celów parad. Ponadto wykorzystano tu słowa człowieka, który nie miał nic wspólnego z ruchem LGBTQ i stał na czele niechętnego osobom LGBTQ Kościoła Rzymskokatolickiego, co jest tym bardziej chybione.

Plakat wykorzystany do promowania EuroPride uważamy za słaby artystycznie, niespójny i nieniosący żadnego jasnego przekazu, ani dla uczestników EP z kraju i z zagranicy, ani dla społeczeństwa polskiego. Wypromowanie tak ważnego wydarzenia powinno być zrealizowane z dużo większą dbałością o czytelność i o odbiorców.

Naszym zdaniem akcja „Rzuć po raz ostatni jajem w ‘pedała’”/„Nie lękajcie się” ma w sobie za mało potencjału ośmieszającego homofobię, a daje zbyt wiele argumentów właśnie homofobicznym i ksenofobicznym grupom. Uważamy, że sposób promocji jaki Państwo wybrali uwłacza godności osób LGBTQ i naraża je na kolejne nieprzyjemności od strony homofobicznie nastawionych części społeczeństwa. Nie daje również szans na budowanie przy wykorzystaniu EuroPride konstruktywnego dialogu ze społeczeństwem na temat sytuacji osób LGBTQ, tworząc atmosferę konfrontacji i prowokacji, która odstręcza nie tylko przychylne nam lub neutralne wobec nas osoby heteroseksualne, w tym osoby publiczne, ale i wielu członków naszej społeczności.

Na nas – osobach publicznie walczących z homofobią – spoczywa ciężar szczególnej odpowiedzialności za skutki, które mogą wywołać nasze działania.

W związku z powyższym apelujemy do Organizatorów EuroPride 2010 o wycofanie się z obecnej formy kampanii promującej EP. Promujmy różnorodność i dialog, a nie nienawiść i konfrontację.

Podpisano:

Tomasz Basiuk
Zofia Borucińska-Hrycyk
Piotr Czerniawski
Paweł Dobrowolski
Paweł Fischer-Kotowski
Serghy Havrylov
Piotr Hrycyk
Alicja Anna Jankowska
Joanna Kasprowicz
Nikodem Klasik
Jacek Kochanowski
Agnieszka Kozakoszczak
Elżbieta Lary
Marcin Łakomski
Jakub Manasterski
Bartek Matusiak
Michał Minałto
ks. Szymon Niemiec
Michał Pawlęga
Urszula Pawlik
Marcin Pietras
Oiko Petersen
Irena Przepiórka
Małgorzata Rawińska
Sebastian Siembora
Aleksandra Skonieczka
Paweł Sołodki
Aleksandra Sowa
Wojciech Szot
Tomasz Szóstek
Mike Urbaniak
Ewa Tomaszewicz
Piotr Wójtowicz
Krzysztof Zabłocki
Michał Zygmunt

List zostanie wysłany do Fundacji Równości – organizatora EuroPride dnia 28.06.

Osoby zainteresowane podpisaniem listu prosimy o przesłanie maila na adres: list.protestacyjny.ep [@] gmail.com

31 komentarzyList otwarty do organizatorów EuroPride

 • Rchcz

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  hmmm … mnie tez one smiesza ale … lezacego sie nie kopie- to taka opresywana heteropatriarchalna zasada, ktora warto mimo wszytsko zachowac …

 • SirDan

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  O ile hasło o rzucaniu było rzeczywiście bezsensowne o tyle „Nie lękajcie się” nie zawiera tych samych negatywnych elementów. Mnie konfrontacyjny charakter tego hasła nie przeszkadza, a Ci którym przeszkadza i tak nie zmienią swego stosunku do nas.

  Błędów nie popełnia ten kto nic nie robi. Organizatorzy próbowali uzyskać rozgłos choć w sposób mocno nie przemyślany. Nie należy jednak przekraczać miary w krytyce.
  Cały list otwarty jest elementem polskiego piekiełka i szczuciem jednych działaczy na drugich. Panie i panowie sygnatariusze. Wstyd!

 • Jakbyco

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Jako wielbicielka odkrytego niedawno bloga trzyczęściowy garnitur pozwolę sobie na linka i cytat, bo sama bym tego lepiej nie ujęła:
  http://trzyczesciowygarnitur.blogspot.com/2010/06/o-przemocy-wspomnien-kilka.html (bardzo polecam lekturę całości)
  „Cóż, skoro tak, to muszę przyznać, że cel akcji (w przeciwieństwie do środków) był jak najbardziej szlachetny, kłopot w tym, że osiągnąć się go nie udało. W relacjach z wydarzenia w mainstreamowych mediach o przemocy nie ma ani słowa (za to jest całkiem sporo słów o niefortunnym haśle made by JP2, nie mogę złośliwie nie dodać). W naszych mediach zresztą też nie – dominują komentarze o kiepskim poczuciu humoru (w zależności od nastawienia komentującego – organizatorów bądź protestujących). Czyli główny przekaz jest taki, że z naszym dowcipem jest coś nie tak. A przy okazji tradycyjnie już obrażamy uczucia religijne.”

  To prawda, na pierwszy rzut oka list protestujący to kolejny element polskiego piekiełka, wojna torebkowa i takietam. Ale zwróciłabym uwagę na różnorodność sygnatariuszy. To chyba nie jest jeden front przeciwko drugiemu. To chyba jest jednak namysł nad mocno niefortunnym pomysłem, zrobionym w mocno niefortunnym momencie. Gdyby ta akcja nie powstała jako promocja EP, miałaby chyba jednak inny odbiór – jako ciekawostka, ożywcze myślenie, świeżość. Ale w kontekście EP – cóż, jajek będzie na pewno dużo. A na tych z mainstreamu, którzy mają (mieli) do nas stosunek neutralnie przyjazny, bym już nie liczyła :(.

 • Erico

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Trzeba bylo pana B odciagnac od koryta rok temu, jak cos sie daloby zrobic, teraz to mozemy raczej starac sie zachowac twarz i przezyc jakos ta quasieuropride.

 • tai-tam-sam

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Erico – pana B próbowano odciągnąć od koryta w ubiegłym roku, ale pana B chyba przyspawano, bo się nie udało.

 • d.biskupa

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Muszę się przyznać, że mój prosty (jak cep) umysł nie dostrzegł początkowo nic złego w tej akcji. Spodobała mi się, jak o niej pierwszy raz usłyszałem. Potem jednak przeczytałem krytyczne komentarze napisane przez różnych mądrych ludzi i zrozumiałem swój błąd: rzucanie jajkami w plakat było złym pomysłem. Mimo wszystko, reakcja wydaje mi się niewspółmierna. Dopóki to były internetowe komentarze, to jeszcze ok. Internet sprzyja histerii. Ale bawienie się w jakieś zbiorowo podpisywane protestacyjne listy otwarte to już żenua. Za tydzień spodziewam się równie otwartej odpowiedzi. Podpisze ją reszta aktywistów, czyli wszyscy ci, którzy nie załapali się na podpisywanie tego protestu. A co będzie za dwa tygodnie? Chyba pozew sądowy. Ciekawe, kto, kogo i za co.

 • idlxdb

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Mi się „nie lękajcie się” podoba.

  Używanie języka bliskiego i zrozumiałego dla rozmówcy zachęca rozmówcę do dialogu. Wykorzystanie słów papieża wydaje mi się nie chybione, tylko pomocne (sprzyjające dialogowi). Uzasadnienie tego tutaj sobie daruję, bo nie umiem tego zwięźle ująć.

  „Nie lękajcie się” skierowane do lgbt komentarza nie wymaga, skierowane do anty-lgtb jest bardzo na miejscu w świetle kampanii propagandowej przekazującej ludziom, że jesteśmy dla nich zagrożeniem (dla rodziny, dla dzieci, dla Polski, dla społeczeństwa, dla wiary) i w przy okazji tego, że homofobia opiera się na lękach.

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  „Nie lękajcie się”

  Sami się proszą o te jaja. 😉 Pozwu nie będzie, ale będzie wstyd. I dobrze. 😉

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  @ idlxdb
  A moim zdaniem to nie na miejscu i działa jak płachta na byka, o czym organizatorzy wiedzą. Przecież zależy im właśnie na prowokacji. Ciąg dalszy wygłupów typu przebieranie się za księdza czy zakonnice. Trzeba być ******, żeby tego nie dostrzegać. 🙂

 • idlxdb

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  @krzsz

  Intencji organizatorów nie znam. Komentuję hasło i ścieżkę do porozumienia, którą wskazuje. Dla mnie tworzy zupełnie inną atmosferę, niż „atmosfera konfrontacji i prowokacji”. Myślę, że inne czynniki (pozahasłowe) decydują tu o tym, że ktoś w tym widzi płachtę na byka. Właśnie, jakim ktosiem trzeba być?

 • d.biskupa

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Nazywam się Ziemkiewicz

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Cóż, nazwiska raczej się nie wybiera.

 • andrzej

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Sygnatariusze listu mają prawo wyrazić opinię – czemu geje mają się ciągle kojarzyć z zadymą, rzucaniem jajek, obrażaniem ich, itp. A może mają już tego dość – może nie życzą sobie takich zadymiarskich skojarzeń. Może nie chcą już dłużej wystawiać siebie jako cel agresji – choćby symbolicznej.

 • Absolutely Fabulous

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  @Jakbyco

  Dziękuję za miłe słowa pod adresem mojego bloga. Puchnę z dumy:)

 • Przemek

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Zadziwiające: najwięksi polscy koryfeusze teorii queer – jak Jacek Kochanowski czy Tomasz Basiuk – podpisują się pod listem protestacyjnym przeciwko zbyt „kontrowersyjnej”, „prowokacyjnej”, „konfrontacyjnej” strategii promocji parady…

 • Abiekt

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Queer a banalne kopiowanie heteryckich i relgijnych haseł to chyba jednak dwie różne ścieżki.

 • trolejbus

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Ciotowska histeria podszyta katolickim tchórzem. Na leczenie.

 • Magda

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Hasło „Nie lękajcie się” jako promujące homoseksualną paradę jest bardzo chybione i zakrawa na tanią prowokację obliczoną na wywołanie szumu medialnego. Moim zdaniem w żaden sposób nie pomoże ono w przełamaniu niechęci, wręcz przeciwnie utwierdzi w przekonaniu, że ludzie uczestniczący w takich marszach tworzą wykorzenione z polskiej historii getto.

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Brawo Magda.

 • pip

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  ale jaja

 • Przemek

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  A mnie się wydaje, że właśnie na tym polega queer: bierzemy konserwatywne hasło i nadajemy mu własne znaczenie przez wpisanie go w nowy kontekst. Czyli nie pozwalamy zawłaszczać języka konserwatystom.

 • Rchcz

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  proponuje haslo ‚arbeit macht frei’- nie tylko w gruncie rzeczy z pozytywnym przeslaniem ale tez chyab zrozumiale na calym swiecie!

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  @ Przemek
  A co mnie obchodzi, na czym polega queer? Dla każdej głupoty możemy wymyślić nazwę, ale… czy to cokolwiek zmienia? 🙂
  Poza tym to żaden queer tylko prowokacja, najtańsza z możliwych. Proponuję jeszcze całować ziemię przy wysiadaniu z samolotu. 😉

 • Andrzej

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  proponuje haslo : „Prawda was wyzwoli”

 • Reader

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Heppening jest krytykowany nie za kontrowersyjność czy prowokacyjność. Jest krytykowany, bo jest głupi i nieskuteczny.
  Ktos, kto atakuje drugiego człowieka nie robi tego z powodu trudnego dzieciństwa, lęków, światopoglądu ani religi. Ktoś kto używa przemocy jest zwykłm zdemoralizowanym sukisynem, któremu niszczenie innych sprawia przyjemność. Cała ideologiczna otoczka ma tylko ukryć fakt, że sukinsyn jest sukinsynem.
  Próba rozmowy z sukinsynem jest z góry skazana na porażkę. Mozna natomast rozmawiac z tymi, którzy stoją bezczynnie, przyglądają się rzucającym i nie wiedzą co z sobą zrobić. Oswajanie i wyśmiewanie przemocy to dobry sposób, żeby ci bierni przywykli do niej i traktowali ją jako coś normalnego, i oczywiście dalej nie reagowali.

 • Przemek

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Nie widzę powodu, żeby prawo do hasła „Nie lękajcie się” mieli tylko katoliccy integryści.

 • C.

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Szkoda, że niektórzy tutaj mają zaburzoną percepcję i pieprzą bez sensu, że w całym liście chodzi o sprzeciwianie się prowokacji i wykorzystywanie jakichś haseł przypisanych dyskursowi katolicko – biblijnemu. Ludzie, obudźcie się – to jest sprzeciw wobec NIEPRZEMYŚLANEJ, DURNEJ I BEZREFLEKSYJNEJ prowokacji, wykorzystywania przemocy jako narzędzia emancypacyjnego. I plakatu, który wygląda jak reklama Galerii Mokotów, a nie Euro Pride.

 • krytyczka

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  właśnie – plakat jest upiornym kiczem – wyglada jak reklama telefonów komórkowych albo napoju gazowanego

 • Zenobina

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  a pomidorem mozna rzucic?

 • Stefan

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  Kiedy i gdzie nastepna akcja rzucania jajkami w geja i lesbe???

  Proponuje przed pomnikiem Kopernika w Warszawie jako protest przeciwko holofobii bedzie rzucanie jajkam w geja i lesbe .

 • republika demokratyczna

  [Re: List otwarty do organizatorów EuroPride]

  i Ty Pietrasie mój ukochany podpisałeś ten paszkwil, zmieniam ksywe na republika radziecka

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa