- homiki.pl - http://homiki.pl -

Krystian Legierski pisze list do „Gazety Stołecznej”:

Posted By PTT On 26 czerwca 2010 @ 12:43 In Kraj,Świat | 343 Comments

Krystian Legierski jako jedyny zdecydował się na rzut jajkiem podczas happeningu w Muzeum Narodowym po tym, gdy plakat został zasłonięty przez lesbę i pedała z krwi i kości (czyli Małgorzatę Rawińską i Wojciecha Szot). O szczegółach głośnej w środowisku akcji pisaliśmy TUTAJ [1].

Dziś na łamach „Gazety Stołecznej” wyjaśnia, dlaczego zdecydował się na udział w tej akcji:

„Rzut jajkiem w pedała” to świadoma prowokacja

Happening polegający na „rzucaniu jajkiem w pedała”, który odbył się w czwartek w Muzeum Narodowym, był elementem akcji społecznej pod hasłem: „Nie lękajcie się” i świadomą prowokacją. Mieliśmy na celu „rozbrojenie” przez ośmieszenie sytuacji, w której człowiej z lęku i nienawiści rzuca w innego człowieka nie tylko jajkiem, ale również kamieniem czy butelką. Oczywiste jest, że kiedy takie sytuacje się zdarzają naprawdę, są nie tylko przykre, ale też niebezpieczne.

Przez prowokację z rzucaniem jajkami chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że w debacie publicznej na temat parad czy marszów osób o odmiennej identyfikacji seksualnej uwagę poświęca się głównie obawom i spekulacjom na temat zgorszenia, jakie mieliby wywoływać swoim zachowaniem, a nie problemów fizycznej agresji, na którą są narażeni. Cieszymy się, że happening wywoał ostre reakcje niektórych działaczy LGBT, bo dzięki temu problem tej agresji miał szanse mocniej zaistnieć w publicznej debacie. I o to chodziło.
źródło: „Gazeta Stołeczna”, sobota-niedziela 26-27 czerwca 2010, s. 2.

(własnoręcznie spisał mt)

A oto plakat:


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2010/06/krystian-legierski-pisze-list-do-gazety-stoecznej/

URLs in this post:

[1] TUTAJ: http://homiki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=4004

[2] List otwarty do organizatorów EuroPride: http://homiki.pl/index.php/2010/06/list-otwarty-do-organizatorw-europride/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.