Krystian Legierski pisze list do „Gazety Stołecznej”:

Krystian Legierski jako jedyny zdecydował się na rzut jajkiem podczas happeningu w Muzeum Narodowym po tym, gdy plakat został zasłonięty przez lesbę i pedała z krwi i kości (czyli Małgorzatę Rawińską i Wojciecha Szot). O szczegółach głośnej w środowisku akcji pisaliśmy TUTAJ.

Dziś na łamach „Gazety Stołecznej” wyjaśnia, dlaczego zdecydował się na udział w tej akcji:

„Rzut jajkiem w pedała” to świadoma prowokacja

Happening polegający na „rzucaniu jajkiem w pedała”, który odbył się w czwartek w Muzeum Narodowym, był elementem akcji społecznej pod hasłem: „Nie lękajcie się” i świadomą prowokacją. Mieliśmy na celu „rozbrojenie” przez ośmieszenie sytuacji, w której człowiej z lęku i nienawiści rzuca w innego człowieka nie tylko jajkiem, ale również kamieniem czy butelką. Oczywiste jest, że kiedy takie sytuacje się zdarzają naprawdę, są nie tylko przykre, ale też niebezpieczne.

Przez prowokację z rzucaniem jajkami chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że w debacie publicznej na temat parad czy marszów osób o odmiennej identyfikacji seksualnej uwagę poświęca się głównie obawom i spekulacjom na temat zgorszenia, jakie mieliby wywoływać swoim zachowaniem, a nie problemów fizycznej agresji, na którą są narażeni. Cieszymy się, że happening wywoał ostre reakcje niektórych działaczy LGBT, bo dzięki temu problem tej agresji miał szanse mocniej zaistnieć w publicznej debacie. I o to chodziło.
źródło: „Gazeta Stołeczna”, sobota-niedziela 26-27 czerwca 2010, s. 2.

(własnoręcznie spisał mt)

A oto plakat:

343 komentarzeKrystian Legierski pisze list do „Gazety Stołecznej”:

 • Rchcz

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  i o to chodzilo! no prosze, polityk pelna geba, kazda porazke przekuje w zwyciestwo …

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  Mam tylko jedno pytanie – po Paradzie rachunki z pralni wysylac do Fundacji Rownosci czy do CePedu?

 • teddy

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  uważam, że reakcja niektórych osób ze środowiska była po prostu histeryczna. Moim zdaniem to była dobra akcja i tylko ci, którzy chcieli się doszukać złych intencji doszukali się ich na siłę.

 • Rchcz

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  wiadomo- cioty histeryczki, psuja opinie w dobrym towarzystwie … nastepnym razem marysia peszek juz tak chetnie nie przyjdzie, trzeba sie bedzie natalia lesz zadowolic

 • Rchcz

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  *sie zadowolic

 • Erico

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  Świetna akcja „odczarowująca” i na przekór. Abiekt i Barbi czegoś nie zrozumieli.

 • Xmennnn

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  Jasne, zmień geja na Żyda, Murzyna albo osobę niepełnosprawną (lub inną z marginalizowanej grupy społecznej, obojętnie w zasadzie kto) i zrób tę samą akcję. Na prostesty nie będziesz musiał czekać i nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie wyzywać Żydów bądź niepełnosprawnych od histeryczek.

  Przyjęło się, że ciotki nie mają poczucia humoru i stanowi to wytrych w każdej niewygodnej sytuacji, a to nieprawda – niektóre sytuacje są po prostu głupie, a na obronę jest to, że Gośka Rawińska występuje w kabarecie lesbijskim i naprawdę ma do siebie dystans.

  I jeszcze jedno – słowo pedał w polszczyźnie uchodzi za największą obelgę, były kiedyś takie badania, to murowane miejsce 1. Proponują zajrzeć do dyskursu marginalizowanych osób – już widzę lasy rąk za Asfaltem, Żółtkiem i tym podobnym.

  Można mnie nazwać ciotką histeryczką, bez dystansu do siebie (co nie jest prawdą), mam to gdzieś, ale bądźmy wyczuleni na głupotę. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu.

  Legierski nie dostanie ode mnie żadnego głosu ani Zieloni – dopóki on będzie w ich partii – (ostatnio dostał jak kandydował do europarlamentu, a na Zielonych głosuję raczej), właśnie za to, że rzucił tym jajkiem.

 • Absolutely Fabulous

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  Przemoc to przemoc – nawet jeśli nazwiemy ją symboliczną i będziemy sobie z niej robić jaja w doborowym towarzystwie. Przekonali się o tym uczestnicy „happeningu”, gdy przyszło im rzucać w nie w „symbolicznych”, ale w prawdziwych lesbę i pedała. Na przekór to można sobie porzucać kwiatami w NOP-owców.

  Coraz bardziej się przekonuję, że niektórzy działacze są kompletnie oderwani od rzeczywistości, skoro przychodzi im do głowy, że takie akcje cokolwiek odczarowują.

 • junior

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  Niezbyt przemyślana akcja, niestety. Mimo dobrych intencji…

 • gejowski

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  No dobrze, niech tam Legierskiemu będzie. W ramach wspierania asumptu do debaty publicznej za każdym razem gdy go zobaczę, cisnę w niego jajem. W końcu regularność podejmowania tematu tez jest istotny dla debaty publicznej.

 • Stefan

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  Proponuje zrobicmakcje rzucania jajkami w pedala i lesbe w czasie parady.
  Trzeba bedzie ntylko uprzedzic policje,ze to taka swiadoma prowokacja.

 • republika demokratyczna

  [Re: Krystian Legierski pisze list do ]

  Baaardzo się dziwię, nie temu, że ktoś poczuł się akcją dotknięty w końcu nie wszystkim wszystko się musi podobać ale doszukiwanie się tu analogii z holocaustem to bardzo gruba przesada.Czy widok pociągu konernu DB jadącego po polskich torach też budzi w kimś skojarzenia z transportem RSHA??Rozumiem, że takie odczucia miałby człowiek stary, któremu dane było przeżyć koszmar wojny ale ludzie młodzi?Ktoś chyba przedawkował patriotyzm.Żydzi tez nie byliby takim porównaniem zachwyceni.

 • Mariusz C[...]

  [KRYSTIAN LEGIERSKI ODDAJ MOJE PIENIĄDZE!!!!!!]

  Oddaj moje pieniądze zainwestowane przezamnie w klub M 25 na Mińskiej.W Warszawie. Tam został mój cały majątek i moja ciężka fizyczna praca. Straciłem przez ciebie mieszkania na Nowym Świecie i swoje wszystkie oszczędności. ODDAJ TO CO NIE NALEŻY DO CIEBIE… Mariusz C[…]

  [ze wzgl. na możliwość oszustwa detr. kasuje dane osobowe i uprasza o załatwianie takich spraw osobiście]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa