Druga kandydatka na RPO

Pani Zofia Romaszewska, rekomendowana przez PiS na stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, nie pojawiła się na wysłuchaniu obywatelskim, o czym już pisaliśmy – i w ten sposób uniemożliwiła nam skonfrontowanie jej poglądów z poglądami kontrkandydatki. Pomimo tego jednak mieliśmy dziś okazję zapoznać się częściowo z jej poglądami dzięki temu, że jej krótki wywiad dla TOK FM stał się przez chwilę poważnym newsem medialnym. Zainteresowanym serdecznie polecamy wysłuchanie całości wywiadu, przeprowadzanego przez Dominikę Wielowieyską, dla wyrobienia sobie własnej opinii (to zaledwie 11 minut). Przy uwzględnieniu ograniczeń, jakie nakłada krótki wywiad radiowy, w którym siłą rzeczy porusza się głównie kwestie kontrowersyjne, a wypowiedzi nie mają szans na rozwinięcie, chcemy natomiast zwrócić uwagę na kwestie nas interesujące:

– pani Romaszewska wydaje się nie mieć wyrobionego poglądu na rolę RPO w układzie państwo-obywatel, ponieważ raczej niespójnie wypowiadała się w kwestii tego, czy w roli tej stałaby na straży przestrzegania istniejącego prawa, czy też dążyłaby do jego zmiany na korzyść obywateli (nie wiadomo też na jaką korzyść, ponieważ w niektórych poruszanych kwestiach stała po stronie pewnych grup społecznych – wcześniejsze emerytury dla górników, a w niektórych po stronie społeczeństwa jako całości -KRUS;
– funkcję RPO powinna pełnić zdaniem p. Romaszewskiej osoba nie będąca prawnikiem – z jej wypowiedzi przebijała nieufność wobec tego zawodu, a także do przepisów prawa krzywdzących człowieka, z dużą niefrasobliwością wypowiadała się jednak o niebezpieczeństwach płynących z korporacyjności zawodów prawniczych
– poglądy p. Romaszewskiej na sprawy osób LGBT wydają się pokrywać z tzw. uśrednioną opinią publiczną, w pozytywnym i negatywnym sensie. Z jednej strony wyjątkowym zgrzytem było obraźliwe postawienie demonstrujących gejów i lesbijek w jednym szeregu z prostytutkami, z drugiej – wyglądało to raczej jak nieprzemyślane sformułowanie (jakich wiele było w tym wywiadzie) wynikające raczej z niechęci do seksualizacji przestrzeni publicznej bez względu na płeć, ponieważ zaraz potem p. Romaszewska bardzo wyraźnie poparła ideę formalizacji związków partnerskich, podkreślając, że płeć osób w takim związku nie miałaby dla niej żadnego znaczenia i wyraźnie stwierdzając, że takie rozwiązania są konieczne.

Po przesłuchaniu wywiadu Czytelniczki i Czytelnicy dojdą zapewne do zbliżonego wniosku jak redakcja – nie wiadomo tak naprawdę, czy lepsza byłaby dla nas w roli RPO p. Lipowicz, która uważa, że nasze problemy nie istnieją i nie trzeba żadnych dodatkowych rozwiązań prawnych dla nas, a przy tym uosabia ideał polityczny PO, czyli nie wypowiada się konkretnie na żaden temat i nie składa żadnych deklaracji, czy też p. Romaszewska, która chętnie widziałaby instytucję związków partnerskich, ale homoseksualizm kojarzy głównie z seksem i nie ma przemyślanych poglądów na żadne ważne dla RPO zagadnienia oraz zero instynktu politycznego. No i jest rekomendowana przez PiS…

(sass)

9 komentarzyDruga kandydatka na RPO

 • Reader

  [Re: Druga kandydatka na RPO]

  Po odsłuchaniu stwierdzam, że jest znacznie gorzej niż w relacjach. Ta Pani faktycznie ma mglistą wizje odnośnie funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich.

  Nie radzę sie tez cieszyć z jej poparcia dla związków partnerskich, bo ona za taki uważa np. związek między siostrami. Jej wizja jest raczej blizsza przysposobieniu osoby bliskiej, które proponuje Olechowski niz prawdziwym związkom partnerskim, gdzie jest to rodzaj formalizacji zarezerwowany dla par.
  Czyli znowu wybieg, żeby przypadkiem nie uznac pary za parę. Jes tez spora szansa, że po PiS-owej i sejmowej obróbce byłoby to dostepne tylko dla krewnych i heteroseksualnych konkubinatów.

 • ...

  [Re: Druga kandydatka na RPO]

  Nie, no, jasne – trzeba na RPO pedała albo lesbę, to tacy jak ty [reader] będą zadowoleni.

 • Jakbyco

  [Re: Druga kandydatka na RPO]

  Trochę to tak wygląda, że p. Lipowicz będzie podobna do Radzi, a p. Romaszewska do Kochanowskiego, którego swoją drogą nikłym entuzjazmem obdarza…

 • ...

  [Re: Druga kandydatka na RPO]

  … – robi mi się alergia na mądrość Frondy

 • Uschi

  [Re: Druga kandydatka na RPO]

  pani Romaszewska wypowiedziała się w kwestii swojego wczorajszego wywiadu:
  http://aromasze.salon24.pl/191986,do-czego-sluzy-rzecznik-praw-obywatelskich-czyli-o-polowaniu

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Druga kandydatka na RPO]

  1. Kwestie „epatowania seksualnoscia”, „robienia z seksu sprawy publicznej”, „afiszowania / demonstrowania seksualnosci” etc, byly tlumaczone juz tak wiele razy ze powolywania sie na nie nie da sie juz tlumaczyc ignorancja, pozostaje juz tylko zla wola. Nie wierze, po prostu nie wierze, ze ktos z takim podejsciem cos dla nas zrobi – bedzie tylko powtarzac po JarKaczu klamstwa typu „w Polsce homoseksualisci nie sa dyskryminowani” i to bedzie koniec dyskusji.

  2. Cale to „do czego sluzy” to kielbasa w wiekszosci pozbawiona tresci. Za to bardzo interesujacy jest jeden z nielicznych konkretow – ” będzie prowadził walkę o uproszczenie i czytelność umów cywilno-prawnych”. O ile brzmi to bardzo fajnie (prawo i umowy powinny byc proste, im prostrze tym mniej naduzyc), o tyle skoro jest kandydatka PiSu warto zasanowic sie co przez to rozumie PiS, a to juz jest mniej fajne i najprawdopodobniej bedzie sie sprowadzalo do kontynuacji polityki „pracodawca / srednia/duza firma = twoj wrog”.

  3. „trzeba na RPO pedała albo lesbę, to tacy jak ty [reader] będą zadowoleni”
  Bede zadowolona jak RPO bedzie inteligentny, kompetentny, bedzie znal i szanowal prawo, respektowal obywateli – wszystkich obywateli – i uznawal sprawiedliwosc jako integralna czesc demokracji ponad podzialami partyjnymi i swiatopogladowymi, a nie tylko jako chwytne haselko wyborcze. Myslicie ze kiedys bedzie taki rzecznik?

 • SA

  [Re: Druga kandydatka na RPO]

  Niestety, przypuszczam że nigdy takiego nie będzie.

 • Uschi

  [Re: Druga kandydatka na RPO]

  no to mamy Lipowicz :/

  http://feminoteka.pl/news.php?readmore=6651

  w sumie nie wiadomo, co gorsze. cóż, trzeba będzie grać tym, co nam rządzący miłościwie dali.

 • nimb

  [Re: Druga kandydatka na RPO]

  Mamy POstępującą wszechwładzę PO. Zagarniają wszystko. To przypomina czasy Polski komunistycznej, kiedy władzę sprawowała „jedynie słuszna” partia – PZPR.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa