Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?

W ostatnim czasie redakcja portalu i czasopisma homiki.pl oraz tzw. „osoby zaprzyjaźnione” podjęły dwie inicjatywy. Inicjatywa Pierwsza zaczęła się w zasadzie już kilka tygodni temu, a w czasie pracy nad nią powstała Inicjatywa Druga. Obydwie są wyrazem naszych poglądów na temat tego, jak powinna wyglądać przestrzeń dialogu i działania w społeczności LGBTQ, a oto szczegóły:

1.

Inicjatywa Pierwsza – „Robocze spotkanie organizacji LGBTQ i zaprzyjaźnionych ws. projektu ustawy o związkach partnerskich” okazała się nieudana, choć nie traktujemy jej w kategoriach klęski, ponieważ czegoś nas nauczyła i coś pokazała.

Co kryje się pod tym przydługim nieco tytułem? Bardzo interesująca debata, która toczyła się na łamach naszego portalu na temat związków partnerskich – zarówno debata na teksty, jak i na komentarze pod nimi – pokazała, że nasza społeczność daleka jest od jedności opinii w tej kwestii. Okazało się też, że stanowisko i działania Grupy Inicjatywnej ds. związków partnerskich wywołują krytykę z różnych stron. Postanowiliśmy zatem zadziałać, stworzyliśmy ankietę, na którą odpowiedziało ponad 4,5 tysiąca respondentów. Jej wyniki poddaliśmy pod ocenę publicystom i działaczom, zaś Przemek Szczepłocki „Multilicus” przygotował na ich podstawie wstępny projekt ustawy.

Niepokoiła nas jednakże – pozorna być może – bezczynność organizacji LGBTQ w sprawie związków partnerskich. Większość organizacji nie zajęła żadnego oficjalnego stanowiska w sprawie założeń do projektu ustawy przygotowanych przez Grupę Inicjatywną, nie wypowiedziały się też w toczącej się m.in. na naszych łamach debacie. Postanowiliśmy stworzyć przestrzeń do aktywizacji organizacji, do dialogu, współpracy, podjęcia wspólnych działań na tym obszarze. Uznaliśmy, że jesteśmy to winni Czytelnikom i Czytelniczkom oraz wszystkim zainteresowanym projektem ustawy o związkach partnerskich, którzy nie zgadzają się z wersją realizowaną przez Grupę Inicjatywną. Zależało nam na pozyskaniu demokratycznego mandatu do dalszych działań w tej sprawie i społecznej konsolidacji bez popadania w niepotrzebne konflikty.

11 czerwca wystosowaliśmy więc do organizacji LGBTQ oraz „zaprzyjaźnionych” (zajmujących się czasami sprawami LGBTQ) zaproszenie, w którym napisaliśmy między innymi: Redakcja Homiki.pl oraz osoby zaprzyjaźnione proponują Państwu „Robocze spotkanie organizacji LGBTQ i zaprzyjaźnionych ws. projektu ustawy o związkach partnerskich”, mające na celu wypracowanie wspólnej strategii wprowadzenia sformalizowanych związków osób tej samej płci. Jest to potrzeba, którą widzimy po komentarzach i dyskusjach odbywających się na łamach Homiki.pl – wielogłos w tej sprawie jest oczywiście cenny, jednak w pewnym momencie konieczne jest wybranie wspólnej drogi, jeśli rzeczywiście chcemy skutecznie lobbować na rzecz wprowadzenia w/w związków. Oczywiście zakładamy sytuację, w której okaże się, że organizacje nie mają wspólnego stanowiska. Poprosiliśmy, by delegacje zaraz na początku spotkania wskazały, czy organizacja popiera założenia do projektu ustawy przygotowane przez GI, założenia tzw. „projektu społecznego” opartego o wyniki ankiety na homiki.pl, czy też oba projekty. Samo spotkanie nie miało bowiem dotyczyć treści obu dokumentów, a działań podjętych wspólnie przez organizacje. Mieliśmy nadzieję na przyjęcie wspólnego stanowiska, zawiązanie współpracy, a przynajmniej konstruktywną wymianę opinii. Pozyskaliśmy nawet skromne środki do refundacji kosztów przejazdu dla osób spoza Warszawy.

Aby uniknąć niepotrzebnych nacisków i ewentualnych zarzutów stronniczości, nie zaprosiliśmy na spotkanie mediów, a Grupie Inicjatywnej zaproponowaliśmy status obserwatora (Grupa nie jest organizacją, to nieformalne działania 4 osób). Homiki.pl to czasopismo, a więc medium – stąd również nie bralibyśmy udziału w tym spotkaniu, a nasza rola ograniczałaby się do samej organizacji spotkania.

Z 21 zaproszonych organizacji do 25 czerwca (ostateczny termin) swoją obecność na spotkaniu potwierdziło pięć, kolejne trzy poinformowały, że nie wezmą udziału w spotkaniu, reszta nie udzieliła żadnej odpowiedzi [*szczegóły poniżej]. Sama Grupa Inicjatywna poinformowała, że w spotkaniu o takim kształcie nie weźmie udziału. Niestety liczba uczestników byłaby zdecydowanie zbyt mała, by można było mówić o jakiejkolwiek reprezentatywności, i w tej sytuacji postanowiliśmy spotkanie odwołać.

Ocenę i analizę tego, na co wskazuje niepowodzenie naszej inicjatywy, postaramy się przeprowadzić w najbliższym czasie na naszych łamach. Zapraszamy oczywiście również do wypowiedzi Czytelniczki i Czytelników – czekamy na teksty i komentarze, a zwłaszcza na odpowiedź na pytania: Dlaczego organizacje nie interesują się tak ważnym dla nas projektem? Dlaczego tak słaba jest debata na różnych płaszczyznach, pomiędzy organizacjami, mediami, innymi podmiotami i samymi zainteresowanymi – osobami LGBT? Dlaczego mała nieformalna grupa uważana jest za naszego reprezentanta, podczas gdy 4,5 tysiąca osób ma inne poglądy? Jak naszą społeczność zaktywizować?

2.
Inicjatywa Druga – „Spotkanie redakcji homiki.pl, „osób zaprzyjaźnionych”, bloggerów i Czytelników” powstała w naszych głowach niejako przy okazji konstatacji, że organizacje nie są chętne do dialogu ani współdziałania w kwestii związków partnerskich – a przynajmniej nie w takich ramach, jakie zaproponowaliśmy.

Wokół naszego portalu wytworzył się swoisty „krąg” osób biorących czynny udział w debatach, wzajemnie się inspirujących, komentujących, zachęcających do dyskusji, krytykujących i chwalących. Są to w większości osoby prywatne, niestowarzyszone, a przynajmniej działające w swoim własnym imieniu, a nie w imieniu swoich organizacji. Od dawna chcieliśmy, by ten krąg osób przestał być bytem wirtualnym – by imiona, nazwiska, loginy i nicki zostały zastąpione przez twarze i głosy. Debata w Internecie i wirtualne współdziałanie mają swój urok, ale wartości spotkania na żywo nie da się przecenić.

Zapraszamy zatem Was wszystkich, Czytelnicy i Czytelniczki, autorki i autorzy komenatrzy, blogerzy i blogerki. W niedzielę 4 lipca redakcja portalu, „osoby zaprzyjaźnione” oraz inni krewni-i-znajomi Królika czekają na Was w Warszawie o godz. 12.30 w kawiarni Tel-Aviv na ul. Poznańskiej 11. Przede wszystkim chcemy się poznać, ale spotkanie będzie też doskonałą okazją od porozmawiania o ważnych aktualnych sprawach. Trzeba przecież przedyskutować kwestię projektów ustaw, gdyż trudno teraz działać, gdy niekonsultowany szerzej projekt trafił do SLD; omówić obecny rozwój sytuacji politycznej i zbliżającą się paradę… Temu ostatniemu zagadnieniu chcemy zresztą poświęcić więcej uwagi – przecież trzeba wymyślić hasła, zaplanować działania i zrobić transparenty! Zapraszamy zatem serdecznie – skoro nie udało się poruszyć organizacji, może inicjatywa oddolna pozwoli nam jakoś skanalizować energię i chęć działania.

[*Organizacje zaproszone: Fundacja Anka Zet Studio, Fundacja Autonomia, Fundacja Batorego, Fundacja Centra / U.F.A., Fundacja eFKa, Fundacja Feminoteka, Fundacja Kultura dla Tolerancji, Fundacja Równości, Fundacja Zielone Światło, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Stowarzyszenie „Amnesty International Polska”, Stowarzyszenie „Bears of Poland”, Stowarzyszenie „Kampania Przeciw Homofobii”, Stowarzyszenie Konsola, Stowarzyszenie „Lambda Bydgoszcz” , Stowarzyszenie „Lambda-Warszawa”, Stowarzyszenie „Lambda Zielona Góra”, Stowarzyszenie „Otwarte Forum”, Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności”, Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, Transfuzja, Fundacja na rzecz osób transpłciowych, Zrzeszenie „Pozytywni w Tęczy”.
Obecność potwierdziły: Fundacja Anka Zet Studio, HFPC, Stowarzyszenie „Lambda-Warszawa”, SOFa i SPR.
Nieobecność potwierdziły: Fundacja Autonomia, Stowarzyszenie „Lambda Bydgoszcz” i Fundacja Transfuzja.]

21 komentarzyCo dalej z ustawą o związkach partnerskich?

 • KaFor

  [Re: Dwie inicjatywy]

  4 lipca to dzień wyborów. Myślę, że to nienajlepszy termin.

  Łączenie ustawy o związkach z paradą (hasła. transparenty) wydaje mi się nie najtrafniejszym połączeniem o ile ma być merytoryczna dyskusja nad wprowadzeniem ustawy.

  Inicjatywa warta kontynuowania.

 • 123

  [Re: Dwie inicjatywy]

  GI została zaproszona w charakterze obserwatorów, ale zaproszenie nie zostało do niej wysłane – dopiero po pewnych naciskach i rozmowach ale później niż do innych – to też coś pokazuje.

 • Abiekt

  [Re: Dwie inicjatywy]

  „Robocze spotkanie organizacji LGBTQ i zaprzyjaźnionych ws. projektu ustawy o związkach partnerskich” – od kiedy to GI jest organizacją?

 • Jakbyco

  [Re: Dwie inicjatywy]

  @Abiekt
  „Grupie Inicjatywnej zaproponowaliśmy status obserwatora (Grupa nie jest organizacją, to nieformalne działania 4 osób).” – poleca się czytanie ze zrozumieniem 😉

 • Uschi Pawlik

  [Re: Dwie inicjatywy]

  -> 123
  Kilkugodzinne opóźnienie w przesłaniu zaproszenia do Grupy Inicjatywnej było skutkiem mojego błędu organizacyjnego i nie wynikało z niczyjej złej woli. Sprawę wyjaśniłam z GI i kilkakrotnie za nią przeprosiłam.

 • Robson

  [Re: Dwie inicjatywy]

  a Niebieski będzie?;)

 • Abiekt

  [Re: Dwie inicjatywy]

  Jakbyco – nie czytałem tekstu w ogóle,m zareagowałem na komentarz 🙂

  Wiecie co jest najciekawsze? Że jak publikujemy teksty publicystyczne to hurra i masa luda komentuje, jak zapraszamy to komentarzy jak kot napłakał. Ruszcie się ludzie, z nami warto 😉

 • KaFor

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  Ukazał się list K. Legierskiego do p. Komorowskiego:

  http://polgej.pl/index.php?option=com_ezine&task=read&page=1&category=1&article=7065&Itemid=2


  Myślę, że ludzie nie mają w sobie wiary – na tyle – by kolejny raz zaufać (nie chcą się znów zawieść).

  Chcą też – jak sądzę – zobaczyć konktetne efekty, po czym ew. dołączyć (a najlepiej by wszystko działo się bez osobistego udziału – łatwo, miło i przyjemnie: bez zaangażowania).

 • Wpiszcie w google

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  „niech mi ktos do cholery uwierzy!!mam tego dosc. rodzina chce mnie wysłac do psychiatryka, twierdza, ze cpam, a ja nie potafię zatrzymac tego, co sie wydarzy! zaczne od tego, ze dwa dni temu mialam dziwny sen. snilo mi sie to wszystko, co sie wydarzyło do 2012 roku. cholera, takie o bylo realne! teraz to wszystko sie sprawdza! wiem, kto będzie moim chłopakiem, wiem, ze moj dziadek dostanie zawał w marcu tego roku i umrze, ale nikt mi nie chce uwierzyc! cholera błagam powiedzcie mi to co jest bo do glowy dostaje!! wszystko sie zgadza, kazda informacje, ktora sprawdzilam, okazala sie prawidłowa ( we snie przyjaciolka powiedziala mi, ze jej tata jest alkoholikiem- dzisiaj jej o to zapytalam,zeby potwierdzic to byla zdziwiona i pytała skad to wiem) Poprostu wiem, co sie wydarzy i tych złych momentow nie moge powstrzymac bo nikt mi nie wierzy!”
  Przeczytajcie – przewidziała w styczniu żałobę narodową w kwietniu, a w kwietniu była katastrofa smoleńska, ciekawe czy kolejna żałoba teraz w lipcu się trafi

 • Monika Czaplicka

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  Pomimo szczerych chęci uczestniczenia w TelAvivie jestem na Queer Studies w tym czasie w KPH, więc miłego spotkania..

 • trekker

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  ja nadal żywo zaintersowany, ale niestety w podanym terminie nie ma mnie w wawie i wrócę w przed-ost. chwili żeby zagłosować.

 • d.biskupa

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  A Lilianne Blaze będzie? Jeśli tak, to i ja się wczesuję.

 • Absolutely Fabulous

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  Będę na pewno 🙂

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  Na 75% bede.

  Nie jestem w stanie zadeklarowac sie na 100%, tego samego dnia wypada mi pare rzeczy ktorych nie moge przelozyc/odwolac, jak mi sie uda je „scisnac” to bede, jak nie – mam nadzieje ze nastepne spotkanie tego typu bedzie zapowiedziane z wiekszym wyprzedzeniem.

 • Sven

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  A krzsz1986 będzie? Jesli tak, to może i ja wpadnę..?

 • d.biskupa

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  To teraz czekamy na fotorelację 🙂

 • KaFor

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  zadałam pytanie posłowi Kopycińskiemu na temat harmonogramu prac nad ustawą

  oto jaką otrzymałam odpowiedź:

  „Sławomir Kopyciński 5 lipca o 11:15

  Dziękuję za pytanie. Informuję, że oczekujemy na projekt przygotowywany przez środowiska gejowskie i lesbijskie idący w tym drugim kierunku – czyli legalizacji zwiazków rejestrowanych. Otwartość na taki projekt zadeklarował wcześniej Klub Poselski Lewica. Pozdrawiam”

 • Twoje imię 11

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  Podskoki będą jeszcze do parady, potem zapadnie cisza do… kolejnych wyborów. Jak zawsze.

 • KaFor

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  Nic z tych rzeczy. Teraz nie bedzie ciszy – ponieważ MY nie bedziemy cicho! Nie bedziemy czekać, aż ktokolwiek zrobi cokolwiek z ‚dobrej woli’ wobec nas.

  Teraz MY działamy – nie czekamy.

 • KaFor

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  Na tym panelu nie może nas zabraknąć

  17.07, 18:00

  Panel: Związki partnerskie z Polsce i za granicą. Prowadzenie: Marta Abramowicz

  Goście: Brendan Fay, Tom Moulton, Ryszard Kalisz, Agnieszka Szyk i Kamila Skalska

  miejsce: Pride House, ul. Nowy Świat 63, Warszawa

  Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, które nie wprowadziły prawnej regulacji jednopłciowych związków partnerskich. Działacze na rzecz praw małżeńskich z USA , których zdjęcia ślubne zostały wykorzystane w dezawuującym kontekście w orędziu byłego prezydenta Kaczyńskiego oraz para Polek, które zawarły ślub humanistyczny opowiedzą swoje historie, Ryszard Kalisz przedstawi wizję tego, kiedy jego zdaniem polski parlament przegłosuje ustawę o związkach partnerskich.

  źródło: http://www.queercafe.pl/Zaproszenia/pride-house-na-europride-2010.html

 • d.biskupa

  [Re: Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?]

  Z Kalisza na stare lata robi się normalnie lider Nowej Lewicy. Wiadomo, wszystkie Ryśki to fajne chłopaki 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa