Budujemy mosty

W ciągu ostatniego weekendu powstało wiele mostów. Między Warszawą a Sztokholmem, między Krakowem a Gdynią a nawet między Katowicami a… Katowicami. Głównym budowniczym był Pan Łukasz z Warszawy, a organizacją budowlaną: Klub Sportowy Volup. Mosty nie były jednak z betonu… Zbudowano je ze sportowych emocji, zapału, pasji i z uśmiechu. Trwalsze jednak mogą być niż beton…

Między 25 a 27 czerwca 2010 roku odbył się w Warszawie „Volup Cup 2010” – turniej siatkówki skierowany do środowiska LGBT. Uczestniczyło w nim w sumie 16 drużyn, z takich miejsc jak: Sztokholm, Praga, Warszawa, Katowice, Kraków czy Gdynia. Drużyny, podzielone na 4 poziomy zgodne z umiejętnościami, spotkały się już w piątek na rejestracji, ale najlepsza zabawa miała być jeszcze przed nami…

W sobotę, 26 czerwca, odbył się turniej siatkarski. Rywalizacji na trzech boiskach przyglądało się sporo kibiców. Nie brakowało popisowych akcji i adrenaliny. Wszystko jednak w sympatycznej atmosferze i w tolerancji do różnic i ambicji innych osób. Przypatrując się gejom, lesbijkom i osobom bi na parkiecie, można było odnieść wrażenie, że Polska to kraj tolerancyjny i otwarty na tego typu inicjatywy. Nic bardziej mylnego, o czym przekonali się organizatorzy, zmuszeni dwukrotnie szukać nowej hali na nasze rozgrywki.

W końcu jednak, w zaciętych meczach, wyłonili się zwycięzcy. Rozdano medale i nagrody indywidualne. Nie zabrakło wzruszeń i miłych momentów, po których rozgrzało nas do czerwoności Candy Andy Party w stołecznym klubie „The Nine”. Nie będę jednak pisał o wynikach i tym, jak szaleliśmy na dance-floorze… Bardziej zależy mi, żeby wyjaśnić tytuł tego krótkiego tekstu.

Gdyby ktoś powiedział mi 4 lata temu, że poznam tylu ludzi z całej Europy (mówiąc o środowisku LGBT) może uznałbym to za mało realne. Jeśli dodałby, że dziesiątki z tych ludzi będzie grało w siatkówkę, tak samo jak ja, to już chyba puknąłbym się w czoło. Po kolejnym turnieju, przybywa jednak „mostów”. Relacji łączących siatkarzy z Polski i siatkarzy z zagranicy. Zawodników z różnych miast, z różną historią i z różnym podejściem do życia. Przypominając jedno z haseł ruchu LGBT w Polsce: „Różni, ale równi” – równi w dążeniach na boisku i równi w tym, że chcą przeżyć miłe chwile i mieć wiele radości w sobie. Dzięki takim inicjatywom radości jest wiele, a kto nie wierzy, niech spróbuje – wszak w Polsce jest już 6 sprawnie działających drużyn siatkówki LGBT. Warto o tym pomyśleć.

PS. Pozdrawiam szczególnie 3 budowniczych: Darka z Katowic oraz Mikołaja i Olafa z Warszawy. Sorry za prywatę, ale ich budowy dotyczyły mnie osobiście, korzystam więc z okazji!


Autorzy:

zdjęcie Siatkarz

Siatkarz

felietonista, pisarz, wykładowca przedmiotów psychologicznych, tłumacz literatury słowackiej, a także aktywista promujący sport w środowisku LGBT. W życiu osobistym miłośnik sportu, dobrej książki i spokojnych pubów.

1 komentarz do: Budujemy mosty

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa